Ana Sayfa HAYAT Evcil Hayvanınızı Öldürebilecek 13 Şaşırtıcı Bitki

Evcil Hayvanınızı Öldürebilecek 13 Şaşırtıcı Bitki

Evlerimizdeki ve bahçelerimizdeki bitkiler güzel, narin ve masum gibi görünse de, bunların bazıları göründüğünden daha ölümcül olabilir. Özellikle de tüylü dostlarımız söz konusu olduğunda.

Aşağıdaki liste, evcil hayvanlar için toksik olan ve evcil hayvan sahipleri tarafından kaçınılması gereken, yaygın olarak yetiştirilen bitkilerin bazılarıdır.

Evcil hayvanınızın zehirlendiğinden şüpheleniyorsanız, çoğu zaman ilk birkaç dakika veya saat kritik olabileceğinden derhal veterinere götürün.

1. Aloe Vera
Evde olması için inanılmaz derecede faydalı bir bitki olmasına rağmen, bu ‘ölümsüzlük bitkisini’ orta derecede toksisiteye neden olabileceği için meraklı kedi ve köpeklerin erişemeyeceği yerlerde tutmak önemlidir. Kediler İçin Zararlı Gıdalar

Yutulduğunda, aloe bitkisi, kusma ve ishale neden olabilir .

2. Amaryllis (güzelhatun) çiceği
Düşük bakım isteyen Amaryllis kışın evi büyük, muhteşem çiçekleriyle aydınlatır.

Bununla birlikte, zarar veren birçok zararlı madde içerirler . Hem kedi hem de köpeklerde tükürük, kusma, ishal, iştah azalması, ağrı, uyuşukluk ve titreme dikkat edin.

Bitkinin soğanı çiçekler ve saplardan daha zehirlidir, bu nedenle evcil hayvanlarınızı saksıdan uzak tutun!

3. Sonbahar Çiğdemi
İlkbahar Çiğdemi sallanma, kusma ve ishal gibi gastrointestinal rahatsızlığa neden olsa da, Sonbahar Çiğdemi çok daha ölümcüldür.

Kolşisin olarak adlandırılan bu bitkide bir bileşik, son derece zehirlidir, Ağır salya, kusma, mide-bağırsak kanaması, kanlı ishal, karaciğer ve böbrek hasarı, solunum yetmezliği, nöbetler ve ölüm. Köpek Sahipleri Dikkat: Akciğer Kurdu Ölümcül Olabilir

4. Açelya
Köpeklere, kedilere, atlara ve diğer hayvanlara toksiktir. Açelyadan birkaç yaprak bile yutmak, normal kas ve sinir fonksiyonlarında değişikliklere neden olabilir.

Etkiler genellikle maruz kalma saatleri içinde ortaya çıkar. Akut sindirim rahatsızlığı, aşırı sarkma, iştahsızlık, sık bağırsak hareketleri, ishal, kolik, depresyon, zayıflık, koordinasyon kaybı, felç ve zayıf kalp atışına dikkat edin.

Ağır vakalarda, hayvan kan basıncı düşerek ölebilir.

5. Begonya
Begonya bitkisinin özü, hayvanlarda yutma zorluğu, ishal ve kusmaya neden olabilecek zehirli kristaller içerir.

Bu, daha hafif toksik flora türlerinden biri olmasına rağmen ve tipik olarak uzun süreli hasara yol açmasa da, soğanı en konsantre zehir kaynağını içerir ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır. Eviniz İçin 5 Evcil Hayvan Dostu Bitki

6. Karanfil
Karanfil kusturmaya, ishale ve aşırı halsizliğe neden olabilecek hafif toksik özelliklere sahiptir.

Evcil hayvanınızın toksinlerinden etkilenmesi için karanfili yemesi bile gerekmez – hayvan derisinin bitki ile temas etmesine izin vermek iltihaplı bir cilt rahatsızlığı olan dermatit için yeterli olabilir.

7. Hint Yağı Fasulyesi
Bu bitki kesinlikle evcil hayvan severler için uygun değil! Bitkilerin bütün kısımları zehirlidir, ancak en tehlikelisi tohum / fasulyedir. İşaretler tipik olarak yedikten 12 ila 48 saat sonra gelişir. Nefes alma, iştahsızlık, aşırı susuzluk, halsizlik, titreme, koordinasyon kaybı, ateş ve kanlı diyare konusunda uyanık olun. Semptomlar ilerledikçe, hayvan kasılmalara, komaya ve ölüme maruz kalabilir.

8. Çin Herdem yeşili
‘ Neredeyse kusursuz’ bir ev bitkisi olarak nitelendirilen Çin Herdem yeşili, yeni başlayanlar için mükemmel… ama evcil hayvanları için değil. Köpek Sahibinin Bilmesi Gereken Hayat Kurtarıcı İpucu

Köpekler, kediler ve atlar, bu yeşillikteki toksinlere karşı hassastır ; yüzdeki pençeler (ağız ağrıları nedeniyle), halsizlik, köpüklenme ve kusma gibi belirtileri vardır. Evcil hayvanınız ayrıca dudak, dil ve hava yollarının şişmesi nedeniyle nefes almak veya yutmak için mücadele edebilir.

9. Kasımpatı
Çok göz alıcı ve renkli bir bitki olan krizantem, evcil hayvanlar için gizli bir tehdit oluşturabilecek geleneksel bir bahçe çiçeğidir.

Doğal bir böcek ilacı içeren krizantem genellikle kediler daha hassas olabilse de, köpekler ve diğer memelilere toksisite açısından düşük olarak kabul edilir.

Zehirlenme belirtileri birkaç saat içinde ortaya çıkar ve kusma, ishal, aşırı tükürük ve koordinasyon eksikliği içerir. Bazı hayvanlar, sadece bu çiçeklerle temasa geçerek dermatit yaşayabilir. Köpeğinize Verebileceğiniz 9 Sağlıklı Yiyecek

10. Nergis
Bu güzel ve zararsız görünen bahar çiçeklerinin soğanı en zehirli kısımdır. Köpekler, kediler ve atlar için toksiktir.

Belirtileri kusma, aşırı tükürük ve ishal. Yeterince miktarda tüketilirse, evcil hayvanınız konvülsiyonlara, kan basıncında düşmelere, titreme ve düzensiz kalp atışlarına maruz kalabilir.

11. Difenbahya
İnanılmaz yükseklikleri ve yaprak açıklıkları nedeniyle popüler, Difenbahya bakımı kolay olduğu evde yetiştirilir.

Bununla birlikte, bitkiye çiğnemek, zehirli kristalleri bir hayvanın dokularına salıvermesine neden olabilir, bu da yüzün halsizlik, köpürme ve kusmaya neden olabilir. Evcil hayvanınız ayrıca dudak, dil ve hava yollarının şişmesi nedeniyle nefes almak veya yutmak için mücadele edebilir.

12. Zambaklar
Hassas ve çarpıcı zambaklar, ev bitkileri veya çiçek aranjmanları olarak yaygındır. Hem köpekler hem de kediler için zambaklar ölümcül olabilir , ancak kediler zehirlerine karşı çok daha hassastır.

Bir ya da iki yaprak bile ymeleri, polenleri yutmak ya da vazodan su içmek ciddi, akut böbrek yetmezliği ile sonuçlanacak kadar yeterli olabilir . Köpek ve Kedi İçin en Sağlıklı Meyve ve Sebzeler

13. Lale
En zehirli kısmı soğanı olmasına rağmen, kusma, depresyon, ishal, aşırı tükürük salgılaması ve bazen nefes almada zorluk, köpeklerde, kedilerde ve hatta yeterli lale yiyen atlarda bile görülür.

Şiddetli zehirlenme genellikle, yalnızca köpekler yeni dikilen soğanları kazdıklarında veya evcil hayvanların bir torbaya erişebildiği durumlarda ortaya çıkar .

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tozsuz Bir Ev İçin 7 Basit Sır

Evde sürekli tozla savaşıyor gibi mi hissediyor musun? Evi temizleme işi bittikten hemen sonra tozlar...

Tüy Toplama Rulosuyla Neler Yapabilirsiniz?

Kıyafetlerden tüy toplamak için kullanılan rulolar, eğer evinizde evcil hayvan varsa, vazgeçilmez bir üründür....

Evcil Hayvanlar İçin Etkili Pire ve Kene Tozu Yapımı

Evcil hayvanlarınızı pire, kene gibi böceklerden korumak için kimyasal içeren hazır ilaçlar yerine evde...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,338BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta esansiyel yağının sağlık yararları, ağrıyı dindirmek, sinir gerginliği ortadan kaldırmak, kafa derisi ve cildi dezenfekte etmek, kan dolaşımını artırmak ve solunum problemleri tedavi...

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. Genetik olduğu kadar, yanlış ayakkabı seçiminden,...

Evde Parfüm Yapmak Mümkün mü?

Parfüm bütün kadınların ayrılmaz parçasıdır. Güzel kokmak, güzel görünmenin ve bakımlı olmanın nişanesi gibidir adeta. Kimi çiçeksi kokuları tercih ederken, kiminin tercihi baharatlı kokulardır....

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en basit yollarından biridir ve kişisel stilinizi ve hikayenizi sergilemek için...