Ana Sayfa HAYAT Kombu Çayı Sirkesinin Farklı Kullanım Alanları

Kombu Çayı Sirkesinin Farklı Kullanım Alanları

Kombu çayını normal süresinde tüketmeyip fermantasyona devam ettiğinizde yaklaşık 5-6 hafta sonra kombu çayı sirkeniz oluşur. Şekeri bakteri ve mantarlarca iyice tüketilmiş, ekşimiş kombu çayınız artık sirkeleşmiştir.

Tıpkı sirke gibi kombu çayında da fermantasyon sonrasında asetik asit oluşur. Tipik olarak içilebilen kombu çayı %1 oranında asetik asit içerir daha uzun süre fermente edilirse bu oran %2-3 civarına yükselir. Sirkede ise mesela elma sirkesinde %5 civarındadır. Yani kombu sirkeye oranla daha az asitli daha az konsantredir.

İçilebilir olması, bir yığın sağlıklı asit ve vitaminleri barındırıyor olması yanında kombu çayını sirkeden ayıran temel özellik içinde bulunan ve sirkede olmayan, glukonik asittir. Bu asit vücuttaki ağır metalleri bağlayarak dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden kombu çayı içmek toksinlerden kurtulmanın en kolay yollarından biridir. Kombu Çayı Nasıl Yapılır ve Mantarı Nasıl Üretilir?

Tıpkı sirkede olduğu gibi evde pek çok yerde kombu çayını kullanabilirsiniz: Salatalarda, temizlikte, vücudunuzda hatta yaraların temizlenmesinde.

Eğer bir kombu çayı kültürünüz varsa sadece içmek için kullanmayın, daha uzun fermente edin ve sirkeleştirin. Neredeyse bedava elde edeceğiniz bu ürünle evinizi ve kendinizi kimyasallardan koruyabilirsiniz.

Kombu çayı sirkesi kullanmak ise ev yapımı sirkeye göre çok daha iyi sonuç verecektir, çünkü asit oranı hem daha düşük hem de daha az yoğundur ayrıca sirkede olmayan glukonik asit cildinize ve size daha iyi gelecektir.

Tüm ihtiyacınız bir kez satınalacağınız kombu çayı kültürü daha sonra demlikte artan çayınızla bile mayalamak. Öldürmediğiniz takdirde ömür boyu ihtiyacınız sadece çay ve şeker olacaktır.Kombu (Kombucha) Çayı İçmek İçin 7 Neden

1- SAÇINIZI DURULAYABİLİRSİNİZ
Bu kombu çayı sirkesinin en bilinen ve uygulanan alanlarından birisi. Saçları parlatmakla kalmıyor aynı zamanda da kepeği temizliyor. Kombu çayını bir kaba koyup üzerine aynı oranda su ilave ederek hazırladığınız karışımla saçlarınızı durulayabilirsiniz. Saçınızı normal yıkayıp durulayın ardından kombu sirkesiyle tekrar durulayıp fazlasını havluyla kurulayın. Ardından saçlarınızı tarayın kreme ihtiyacınız olmadan kolayca taranacaktır. Kuruduğu anda zaten kokusu da gidiyor merak etmeyin. Bu şekilde birkaç yıkama sonrasında asla kepek şampuanına ya da saç kremine ihtiyacınız kalmayacak.

2- YÜZ TONİĞİ OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ
Hassas ciltler suyla seyrelterek, diğer ciltler seyreltmeden cilt temizliğinde tonik olarak kullanabilirler. Ciltteki akneleri ve siyah noktaları temizlemek için doğal bir temizleyicidir. Size nasıl geldiğini anlamak için önce elinizde deneyin sonra yüzünüze uygulayın. Güneş lekelerinin açılması için de kullanılıyor. Sirkenin asiti yüksek olduğundan cildinizi yıpratır oysa kombu çayı yıpratmadan temizler. Üstelik kombu çayını düzenli içenler ciltlerinin içten de güzelleştiğini aknelerin yok olduğunu fark edeceklerdir. Kombu Mantarı Nasıl Saklanır?

3- TEMİZLİKTE MUTLAKA KULLANIN
Boşalan bir sprey deterjan kutusunu yıkayıp yarısına kadar kombu çayı sirkesi koyup üstünü normal suyla tamamlayın. Bu karışımı yüzey temizliklerinde kullanabilirsiniz. Ahşap mobilyalarınıza zarar verebilir kullanmayın ama diğer tüm alanlarda, camlarda, fayanslarda, lavabo ve küvette, mermer ve granit yüzeylerde kullanabilirsiniz. Sirkeden daha az asitli olduğu ve sulandırdığımız için mermerlerinize zarar vermez. Ahşap parkeler hariç yer silebilirsiniz, halı durulayabilirsiniz parlatır. Tekrar durulama istemez.

4- KİREÇ ÇÖZÜCÜ OLARAK KULLANIN
Bulaşık makinenize yıkarken ilave edeceğiniz bir fincan kombu çayı kireçlenmeyi engeller. Çaydanlıkta, su ısıtıcısında, musluk ve armatürlerde kireç çözmek için kullanabilirsiniz. Sonuçta asitli her şey kireci çözer, kombu sirkesi de ucuz ve pratik bir yoldur. Zehirli çözücüleri solumanız gerekmez.

5- ÇAMAŞIRLARI YUMUŞATIR VE RENKLİLERİ PARLAKLAŞTIRIR
Çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne koyup deneyin. Yumuşatıcı masrafından kurtulabilirsiniz. Pek çok uzman uyarıyor durulama ile bu kimyasallar arınmıyormuş ve deri döküntüleri alerjik astım yapıyormuş denemekten asla zarar gelmez.

6- LAVABO AÇICI OLARAK DENEYİN
Tıkanmış lavabolarınıza zehir dökmeden önce bolca karbonat döküp, üstüne kombu çayı sirkesi koyup bir deneyin. Bol bol da sıcak su dökün açılmazsa kimyasallara geçersiniz.

7- DOĞAL BİR BÖCEK SAVARDIR
Evinizdeki karıncaları öldürmeden gitmelerini istiyorsanız geldikleri yere kombu sirkesi püskürtün. Ayrıca çocuklarınızın bitlenmesi halinde veya bitlenmemesi için saçlarını kombu sirkesiyle yıkayabilirsiniz.

8- ÇİÇEK SULAYIN
Eğer kireçli sert bir suyunuz varsa bitkileri sürekli bu suyla sulamak çiçeklerinize zarar verebilir arada kombu sirkeli suyla sularsanız asit dengesini korumuş olursunuz.

9- MEYVE SEBZE YIKAYIN
Bir dolu para verip meyve sebze yıkamak için özel solüsyon satın almanıza gerek yok, kombu sirkeli suda bekleyip durulamanız yeter. Ayrıca hazır sirkede kullanmayın yağmurdan kaçıp doluya tutulursunuz.

10- SALATALARINIZDA SİRKE YERİNE KULLANIN
Bazıları sirkeyi fazla keskin bulabilir kombu sirkesi daha az keskindir. İstediğiniz salata sosunda sirke yerine deneyebilirsiniz.

11- ET VE TAVUK MARİNE EDİN
Et ve tavuğu kombu çayı sirkesi, zeytinyağı ve baharatlarla marine edip pişirirseniz çok lezzetli olacaklardır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için...

Eski Çantalara Hayat Verin

Eski Çantalara Hayat Verin. Eski deri çantalarınızı ne yapacağınızı düşünüyorsanız onlara yeniden hayat verebilirsiniz....

Cam Şişe Temizlemenin En Kolay Yolu

Cam şişelerin temizlenmesi bazen çok zor olabilir. Eğer şişe fırçası yoksa ve içinde kurumuş...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika. Devedikeni benzeri yıllık bir bitki olan aspirenin tohumlarından elde edilen aspir yağı, linoleik asit içeriği yüksek olduğunda cildiniz için...

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için bazı basit kurallara dikkat etmeniz gerekir.Cep telefonlarınızın uzun ömürlü olmasını...

Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Karbonat Şampuanı

Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Karbonat Şampuanı. Karbonatı sadece mutfakta hamur işleri için kullanmak, onun değerini küçümsemek olur. Karbonatın, temizlikten güzellik ürünü olarak kullanmaya...

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne kadar besin eksikliği söz konusu olduğunda semptomların başka nedenleri olabileceğini...