Ana Sayfa HAYAT Mutfaktaki Neme Karşı Önlem

Mutfaktaki Neme Karşı Önlem

Mutfaklarda en çok yaşanan problem duvar ve tavanların yağ kitleleri ile kaplanması ve mutfaktaki yiyeceklerin ve eşyaların nemden dolayı form kaybetmesidir. Özellikle ocağın çok sık kullanıldığı, çok fazla yemek yapılan küçük mutfaklarda nem miktarı fazladır. Mutfaktaki nemi önlemek için öncelikle neme sebep olan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir. Rutubet Neden Olur? Nasıl Çözüm Bulunur?

Mutfakta Neme Sebep Olan Etkenler

 • Mutfaklar fayans, mermer gibi hava almayan malzemelerle kaplı olduğundan ocakta kaynayan yemeklerin buharının dışarı çıkamaması durumu neme sebep olmaktadır.
 • Binanın dış yalıtımının kaliteli malzemelerle gerektiği gibi yapılmamış olması hem mutfakta hem de evin tamamında nem yapar.
 • Evin tüm odalarının eşit derecede ısınmıyor olması, bir odada soba yanarken, diğer odanın ya da mutfağın ısınmaması evin bölümlerinde ısı dengesini bozar ve soğuk alanlarda aşırı nem meydana gelir.
 • Pencerelerin montajı sırasında duvar ve pencere arasında boşluk kalması özellikle mutfaktaki pencerelerin buğulanması ve nemlenmesine sebep olmaktadır. Pencerede oluşan nem damlaları da mutfaktaki eşya ve yiyeceklerde nem yapar.
 • Mutfağın yeterince havalandırılmaması ya da mutfak penceresinin çok küçük olması mutfakta hava dolaşımını önleyeceğinden nem oluşur. Evinizin Havası Nemli Mi Kuru Mu?

Mutfaktaki Nemi Önleme Yolları Nelerdir?

 • Mutfakta nem oluşmasını önlemek için öncelikle evin tüm alanlarının eşit şekilde ısınmasını sağlayan doğalgaz tarzında ısınma yöntemleri kullanılmalıdır.
 • Binalarda kaliteli malzemelerle, gerektiği şekilde yalıtım yapılmalıdır.
 • Yaz, kış her mevsim günün belli saatlerinde pencereler karşılıklı açılarak ev havalandırılmalıdır.
 • Pencerelerin ısınabilmesi için pencere altındaki peteklerin üzeri açık bırakılmalı, asla örtülmemelidir.
 • Mutfaklara özel tasarlanan nem alıcılardan kullanmak özellikle mutfakta nem oluşumunu önlemektedir.
 • Yapı marketlerde satılan nem önleyici tabletleri mutfakta kullanmak nemi azaltacaktır.
 • Mutfakta yeşil bitki ya da çiçek bulundurmamaya özen göstermek mutfaktaki nemi önleyecektir.
 • Mutfaklarda çok uzun süre yemek yapılacağı, tüp gazın uzun süre kullanılacağı günlerde mutfakta bir vantilatör çalıştırmak ya da karşılıklı iki pencereyi açarak hava akışını kolaylaştırmak mutfaktaki nemi azaltacaktır. Çamaşırlardaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Mutfaktaki Yiyeceklerin Nemden Korunma Yolları Nelerdir?

 • Mutfakta tuzluğun içinde bulunan tuzun nemlenip delikleri tıkamaması için, tuzluğun içine 4-5 tane pirinç ya da kuru baklagillerden 2 tane kuru fasulye, nohut, mercimek koymak en pratik yöntemlerdir.
 • Türk kahvesinin nemlenip tadını ve formunu kaybetmemesi için kahve kavanozuna 1-2 tane kesme şeker koymak yeterlidir.
 • Toz şekerin nemlenip topaklanmaması için şeker kavanozunun en üstüne bir dilim elma koymak gerekir.
 • Karabiberin nemlenip delikleri tıkamaması için karabiber kabının içine 4-5 tane pirinç koymak ve ayda bir bu pirinçleri değiştirmek gerekmektedir.
 • Kuru bakliyatları bez torbalarda ya da cam kavanozlarda saklamak, içine de 2-3 diş sarımsak atmak nem ve küf oluşumunu önleyecektir. Boraksı Evinizde Eksik Etmememiz İçin 15 Neden

2 YORUMLAR

  • Merhaba mantolama duvarın nemlenmesini önleyeceği için bir sorun olmayacaktır. Tabi önemli olan nemin nereden geldiğini bulmak ve nemi kesmektir. saygılar

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,822BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra yatağınızda bu güzel kokudan eser kalmaz. Yatağınızın çarşafları değiştirinceye kadar...

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin, farklı yerlerde kullanın! Makarna suyunu, farklı yemekler için, güzelliğiniz için...

Ahşap Mobilyaları Koruma ve Parlatma Yöntemleri

Ahşap eşyaların hoş görünmesini istiyoruz, ama her zaman güzel görünmesini sağlayan şeyin, aslında ahşabın kendisi için iyi olamayacağını bilmeniz gerekiyor. Aerosol ahşap cila spreyleri...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...