Ana Sayfa HAYAT PRATİK Sucukların Beyazlaşması Nasıl Önlenir?

Sucukların Beyazlaşması Nasıl Önlenir?

Et hem lezzetli hem de sağlıklı bir besin kaynağıdır. Pek çok farklı çeşit olarak tüketilebilen et, özellikle sucuk olarak tüketildiğinde hem saklanması kolay hem de lezzetli bir hal almaktadır. Fakat her besin maddesi gibi sucuk da doğru şekilde muhafaza edilmediği takdirde küflenmeye, sertleşmeye ve beyazlamaya başlar. Bundan sakınmak için sucuğu doğru şekilde saklamalı ve bakımını doğru şekilde yapmalıyız.

Sucuk Neden Beyazlar?

Sucuk yüzeyinde bulunan maya ve coclar, yüzeyde hızlıca ürer ve bu sebeple sucuk yüzeyinde beyaz ve kokusuz bir tabaka oluşmasına sebep olur. Bu tabakanın oluşması sucuğun bozulmasına veya küflenmesine sebep olmaz, ancak görsel olarak kötü gözükmesine ve sucuğun lezzetinin azalmasına sebep olur.  Sadece yüzeysel olan bu bozulma, beyazlama olarak görülür ve bundan kurtulabilmek kolay birkaç yöntem ile mümkündür. Evde Sucuk Nasıl Yapılır?

Sucuk Yüzeyinin Beyazlamaması İçin Ne Yapılır?

Doğru şekilde saklanmayan sucukların yüzeylerinde beyaz bir tabaka oluşabilmekte ve bu tabaka sucuğun neminin azalmasına ve lezzetinin azalmasına yol açar. Bu beyaz tabakanın oluşmaması için yapılması gereken işlem oldukça basittir. Öncelikle sucukları saklarken serin bir ortamda saklamak gereklidir. Serin ortamda saklanan sucukları belirli aralıklarla yarım limonla silmek, sucuk yüzeyinde oluşacak beyaz tabakanın oluşmasını engellemekte, bu durum da sucuğun kaliteli ve lezzetli olarak saklanmasını sağlamaktadır.

Bir diğer yöntem ise bu beyazlamanın engellenmesi için sucuğun yüzeyini haftada bir zeytinyağı ile silmektir. Bu da sucuk yüzeyini nemlendireceği ve dengeyi sağlayacağından dolayı yüzeyde oluşacak beyazlamayı engeller ve tüketim kalitesini yükseltir.

Sucuk Yüzeyinde Oluşan Beyazlıklar Nasıl Giderilir?

Doğru şekilde saklanmayan sucukların yüzeyinde oluşan beyaz lekeler, eğer sucuğun içerisine nüfuz edip de henüz bozulmaya sebep olmamış ise sirkeli bez ile silinerek lekelerden arındırılabilmektedir. Evde Cevizli Sucuk Nasıl Yapılır?

Sucuğun Sertleşmemesi İçin Ne Yapılabilir?

Taze olarak alınan sucuk yumuşak olmakla birlikte zamanla sertleşebilmekte ve kabuğundan zor ayrılmaya sebep olabilmektedir. Bu durum da sucuğun kaliteli ve lezzetli şekilde tüketilmesini engeller. Bu sertleşmeyi engellemek için yapılması gerekenlerden biri sucuğu buzdolabı poşetine koyup havasını aldırmaktır. Bu şekilde buzdolabı poşetinde dolabın sıfır derecelik kısmında saklanan sucuk, sertleşme olmadan uzun süre saklanabilir.

Sertleşmenin önlenmesi için yapılacak bir diğer yöntem de sucukları rüzgârlı ve nemli bir ortamda saklamaktır. Ancak bunu yapmadan önce mutlaka sucukları kâğıt havlu veya gazete kâğıdına sararak poşetin içinde tutmak gereklidir. Bu sucuğun neminin sabit kalmasını sağlar ve bozulmayı ve sertleşmeyi engeller.

Sertleşen Sucuk Nasıl Eski Haline Döndürülür?

Nemli ve rüzgârlı ortamda saklanması gereken sucuk, doğru şekilde saklanmadığı takdirde sertleşebilir ve bu da sucuğun kabuğunun soyulmasını zorlaştırır. Kabuk soyulurken yırtılmaya sebep oluyor ise bundan kurtulmak mümkündür.  Çeşme suyunun içerisinde hafifçe ıslatılıp bir süre bekletilen sucuk yumuşar ve kabuğundan kolayca ayrılarak tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Plastik Kapların Kötü Kokmasını Engelleyin

Plastik saklama kaplarını günlük hayatımızda oldukça sık kullanırız. Bazılarımız işe giderken plastik kaba koduğu...

Yağlı Fırını Temizlemek İçin Çok Kolay Bir Yöntem

Yağlı Fırını Temizlemek İçin Çok Kolay Bir Yöntem. Fırında pişirme yaparken yağlı yiyeceklerin dökülmemesi...

Evinizde Hava Akımı Varsa

Evinizde Hava Akımı Varsa. Kanepede oturuyorsunuz ve aniden boynunuzda hafif bir soğuk hava hissedersiniz....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Meyve Kabuklarıyla Mucizeler Yaratın

Meyve Kabuklarıyla Mucizeler Yaratın. Meyve yemek, sağlıklı yaşam için yapmamız gerekenler arasında belki de en lezzetlisi. Ancak meyvelerin kabuklarını soyarak yediğimizde kalan kabukları reçel...

Plastik Kapların Kötü Kokmasını Engelleyin

Plastik saklama kaplarını günlük hayatımızda oldukça sık kullanırız. Bazılarımız işe giderken plastik kaba koduğu yemeğini yanında götürür, bazılarımız çocuklarının yanına beslenmesini koyar. İçindeki gıdayı...

Duşta Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?

Duşta esansiyel yağların kullanılması çok faydalı ve kolaydır. Bu yazımızda size duşta esansiyel yağları kullanmanın farklı yöntemlerini sizlere anlatacağız. Evinizde çok kolay yapabilir ve...

Yağlı Fırını Temizlemek İçin Çok Kolay Bir Yöntem

Yağlı Fırını Temizlemek İçin Çok Kolay Bir Yöntem. Fırında pişirme yaparken yağlı yiyeceklerin dökülmemesi mümkün değildir. Büyük soru: ondan nasıl kurtulursun? Bir sünger ve...