Ana Sayfa SAĞLIK Beslenmenize Mantar Tozu Eklemek İçin 6 Neden

Beslenmenize Mantar Tozu Eklemek İçin 6 Neden

Çok çeşitli mantar türleri mevcut ve hepsinin de kendine özgü farklı farklı lezzetleri ve sağlık faydaları var. Eğer mantar sevmiyorsanız, yemeklerinize mantar tozu ekleyebilirsiniz. Mantar tozu, mantarların tüm besinsel faydalarından yararlanmayı mümkün kılar ve pek çok yemeğe ekleyebilirsiniz.

Mantar tozu, kurutulmuş mantarların ince toz haline getirilmesiyle yapılır. Mantar tozu, taze mantarlardan daha az sağlıklı değildir. Kurutma işlemi, mantarın besin değerini düşürmez, aksine konsantrasyonlarını artırır, böylece daha fazla fayda elde edersiniz.

Mantar tozu yaparken sadece bir mantar çeşidi ya da farklı türleri kullanabilirsiniz, böylelikle farklı besin maddelerini aynı anda almış olursunuz. Evde mantar tozu nasıl yapılır?

Mantar tozunun sağlık faydaları

Her mantarın kendine özgü farklı sağlık yararları vardır ancak hemen hemen her türün sağlayabileceği ortak bazı faydalar vardır.

  1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Mantar tozu tüketmenin en önemli faydalarından biri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bazı mantar çeşitleri, beyaz kan hücrelerinin işlevini geliştirir ve onları potansiyel patojenlere karşı daha etkili hale getirmek için inflamasyon yollarını değiştirebilir.

  1. Kalp sağlığını iyileştirir

Araştırmalar, mantar tozunun iyi kolesterol miktarını artırabileceğini göstermektedir. Bu da kalp hastalıklarına karşı daha az risk taşımanız anlamına gelir.

  1. Kan şekerini dengeler

Eğer kan şekerinizi dengelemekte zorlanıyorsanız, mantar tozu size yardımcı olacaktır. Çalışmalar, mantarların (özellikle reishi) birçok çeşidindeki moleküllerin, kan şekeri seviyelerini azaltabildiğini göstermektedir. Mantarı kurutun, yıllarca saklayın!

  1. Antioksidan zenginidir

Mantar tozu, yaban mersini ve ıspanaktan daha fazla antioksidan içerir.

  1. Kansere karşı koruyucudur

Birçok mantar çeşidi, kanser hücrelerini baskılar, kansere karşı hücreleri korur, kemoterapi ve radyoterapi ile birlikte kullanıldığında anti-kanser etkileri gösterir.

  1. Yorgunluğu azaltır ve depresyonu hafifletir

Mantarlar, enerji seviyesini artırma, fiziksel ve zihinsel yorgunluğu azaltma etkileriyle ünlüdür. Depresyon şikayeti olan kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada, sekiz hafta mantar tozu takviyesi alındıktan sonra semptomların azaldığı ortaya çıkmıştır. Ana yemeklerin yanına çok basit ballı sarımsaklı mantar tarifi

Mantar tozu nasıl kullanılır?

Mantar tozunu, yemeklere dahil edebilmek için neredeyse sınırsız sayıda yol var.

Omletlerinize bir yemek kaşığı ekleyebilirsiniz.

Köfte karışımlarına ekleyebilirsiniz.

Et yemeklerine ekleyebilirsiniz.

Salataların üzerine serpiştirebilirsiniz.

Makarna soslarına ekleyebilirsiniz.

Sebze yemeklerine ekleyebilirsiniz.

Mantar tozunu yemeklerinize eklerken, pişirmenin sonunda eklemeniz en iyi sonucu verecektir. Mantarların kararması nasıl önlenir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,805BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...