Ana Sayfa YEMEK Kızılcık Sosu Nasıl Hazırlanır

Kızılcık Sosu Nasıl Hazırlanır

0
1886

Kızılcık çok faydalı meyvelerden biridir. Çok kısa bir süre tezgahlarda yer alır ve biter. Dondurulan kızılcığı sos yaparak rahatlıkla kullanabilirsiniz.
En iyi saklama yöntemlerinden biri sos haline getirmektir. Ama yine de dondurucuda 1 ay saklanabileceğini unutmayın.

Malzemeler
2 büyük portakal
1/2 kap şeker
Bir bardak taze veya dondurulmuş kızılcık

Yapılışı
Portakallar ve meyve suyu: Portakallardan birinde kabuğunu 1 santim kalınlığında sebze soyucu ile soyun. Kabukları bir kenara koyun. Ardından biri kabuğu soyulmuş diğer kabuğu soyulmamış portakalik suyunu çıkarın. İki portakaldan bir bardak civarından portakal suyu çıkabilir. Eğer su az gelirse o zaman üzerine su ilave edebilirsiniz. Mutlaka taze kızılcık yemek için 5 neden

Portakal suyuna şekeri ilave edin: Portakal suyu, şeker ve soyulmuş portakal kabuğunu bir tencerenin içine koyun. Orta ısıda şeker çözülünceye kadar ısıtın.

Kızılcıkları sıkın: Kızılcık ekleyip kaynatın. Isıyı azaltın ve kızılcıklar yumuşayıncaya ve açılıncaya kadar 11 ila 15 dakika kadar kaynatın. bu sırada karışım parlak ve kıvamlı olacaktır. Ardından portakal kabuklarını çıkarın ve sosu süzün. Böylece kızılcık çekirdekleri de çıkmış olacaktır. Sosu bir kaba aktarın. Kızılcıkla vücud peelingi hazırlayın

Soğuk servis yapın: Daha gevşek kızılcık sosu için sos sıcak servis edilebilir. Daha kalın (konserve gibi) bir tutarlılık isterseniz, bir gece boyunca örtün ve soğutun.

Tarif Notları

Kızılcık sosu buzdolabında 2 hafta kadar hava geçirmez bir kapta saklanabilir veya 1 aya kadar dondurulabilir. Servis etmeden önce buzdolabında bir gece eritin. Kızılcığın özellikle kadınlara sağlık faydaları çok fazla

Kızılcık Sos Marmelat Oldu
Kızılcık sosu aslında bir meyve marmelatı olduğu için sos biraz yanlış isim. Kızılcıkta pektin doğal olarak yüksektir. Şeker ve asit (çoğunlukla limon suyu, ancak bizim durumumuz portakal suyu) ile pişirildiğinde, pektin salınır ve meyveyi jelleştirir.

Kızılcık Sosu Yaparken Pektin Hakkında 2 Şey Bilinmesi
Pektin’in düzgün bir şekilde jelleştirmek için şekere ve aside ihtiyacı vardır.
Pektin zaman gerektiriyor. Kızılcıkları en az 10 dakika pişirin veya tamamen jelleşme kuvvetini bırakacak şekilde patlayıncaya kadar pişirin.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın