Ana Sayfa HAYAT PRATİK Boya Atıkan Giysiyi Yıkarsanız, Diğerlerini Nasıl Kurtulur?

Boya Atıkan Giysiyi Yıkarsanız, Diğerlerini Nasıl Kurtulur?

Boya akıtan giysiler yanlışlıkla diğer giysilerle yıkanırsa istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar. Yıkanmamış yeni kot pantolon giydiyseniz, iç çamaşırınızın mavi olduğunu görebilirsiniz; bu boya transferidir.

Gömleğinin cebindeki unutulan pembe post-it ya da çocuğunuzun okul pantolonundaki mor yapı dinozoru yanlışlıkla yıkanırsa çamaşır makinasındaki diğer giysileri de boyayabilir. Bir numaralı kural ceplerin mutlaka boşaltılması…

Boya akıtan giysiler varsa işte yapmanız gerekenler: İlgili: Giysilerin renginin solmaması için öneriler

Boya Akıtan Yıkanabilen giysiler

Yapılacak ilk şey, hasara neden olan suçluyu (kumaş veya kağıt) bulmak ve çamaşır makinesinden çıkarmaktır. Boya lekeli giysiler renkliyse veya sentetik kumaşlardan yapılmışsa, çamaşırlarınızı normal çamaşır deterjanınıza ek olarak klorsuz bir çamaşır suyu kullanarak yıkayın .

Boyanan giysiler tamamen beyaz ise ve pamuktan yapılmışsa, deterjan gözüne oksijenli çamaşır suyu yerine 1/2 bardak sıvı klorlu çamaşır suyu ekleyebilir ya da deterjanla yeniden yıkama yapın. Renkli çamaşırlarda veya naylon veya polyester gibi sentetik kumaşlarda klorlu çamaşır suyu kullanmayın.

Giysileri zaten kurutmuşsanız veya boya transferi çok ağırsa, yeniden yıkamadan önce elbiseyi ıslatmanız gerekir. Oksijen bazlı ağartıcı çözeltisini ve soğuk suyu karıştırın. Lekeli eşyaları suya batırın ve en az sekiz saat ıslanmalarını sağlayın. Giysileri kontrol edin ve boya lekeleri gitmişse, bakım etiketinde önerildiği şekilde yıkayın. Lekeler kalırsa, taze bir oksijenli ağartıcı suyu ve su çözeltisini karıştırın ve yeniden yıkamadan önce sekiz saat daha ıslatın.

Oksijen ağartıcı, ipek ve yün hariç, beyaz ve renkli tüm yıkanabilir kumaşlar için güvenlidir.

Bu yüzden kıyafetler sıralanmalı. Sırf bir şeyin daha önce solmadığı, asla olmayacağı anlamına gelmez. İlgili: Çamaşır makinasında giysi nasıl boyanır?

Sadece Kuru Temizleme Yapılan Giysilerinde Boya Transfer Lekeleri
Renkli bir kağıttan veya bir kumaştan gelen boya kuru, temiz bir giysiye aktarılmışsa, sorunu evde çözmeye çalışmayın. Bunun yerine, giysiyi en kısa sürede profesyonel bir kuru temizleyiciye götürün. Lekenin nedeni belirlediğinizden bunu kuru temizlemeyiciye anlatın.

Boya Akıtan Döşemelikten Lekelerini Çıkarma
Döşemede renk değişikliği bulursanız en sık suçlu mavi kottur. Koyu renk kot giyiyorsanız, sandalyeye veya kanepe kumaşa boya aktarabilirler.

Boya lekelerini kumaş döşemeden çıkarmak için, oksijen bazlı bir ağartma çözeltisini ve soğuk suyu küçük bir kapta karıştırın.

Temiz beyaz bir bezi oksijenli ağartma çözeltisine batırın ve döşemedeki boya transferini silin. Boya temizleme bezine geçince, silmeye bezin temiz tarafıyla devam edin. Aşırı nem küf sorunlarına neden olabileceğinden döşemelik minderleri iyice sıkılmış bezle silin.

Solüsyonun doğrudan ısı ve güneş ışığından uzak kurumasını bekleyin. Gerekirse, taze bir oksijen ağartma çözeltisi ve su çözeltisi ile tekrarlayın.

Deride bir boyama olmuşsa, temiz beyaz bir bez üzerinde bir miktar izopropil alkol (ovalama alkol) kullanın. Dış kenarlardan boya lekesinin ortasına doğru ilerleyin ve boya aktarılırken kumaşın temiz bir bölgesine hareket etmeye devam edin. Alanın tamamen kurumasını sağlayın ve derinin yumuşak ve esnek olmasını sağlamak için bir deri kremi kullanın. İlgili: Kot pantolonun renginin solmasını nasıl önlersiniz?

İlgili Makaleler

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz....

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,886BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...