Ana Sayfa YEMEK Tereyağı Küflenmeden Nasıl Saklanır?

Tereyağı Küflenmeden Nasıl Saklanır?

Tereyağının, sağlıklı kullanım için uygun şartlar altında korunması gerekir. Saklarken ne kadar bilinçli davranılırsa o kadar uzun ömürlü olması sağlanır. Bu aşamada bileceğiniz birkaç ayrıntı, tereyağınızı daha uzun ömürlü kılacaktır. Evde Tereyağınızı Yapmak İster Misiniz?

Tereyağının Küflenmesine Nasıl Engel Olunur?

Tereyağının küflenmesine engel olmak için saklanacak en uygun ortam buzdolabıdır. Buzdolabının en kuru olan noktası tercih edilmeli ve tereyağı güzelce sarılarak o noktaya koyulmalıdır.

Saklarken ağzının açık olmamasına özen gösterilmelidir. Hava alan tereyağı, üzerinden yavaş yavaş sararmaya başlar. Bu aşamada pek sorun yokmuş gibi görünse de sarı tabaka kalınlaştıktan sonra yağ tüketilmemelidir. Çünkü kalın sarı tabaka, yağın bayatladığının göstergesidir.  Bu yüzden henüz ilk aldığınızda, vakumlu poşette bulundurmanız en mantıklısıdır. Yiyeceğiniz kadarını bir kâseye alır sonra yine kapatırsınız. Tereyağını Tuzlu Mu Tuzsuz Mu Seçmelisiniz?

Tereyağını Saklama Yolları Nelerdir?

Tereyağını küften korumanın en kolay yollarından biri de salamura yapmaktır. Bilhassa çok fazla aldıysanız ve buzdolabınızda yeriniz yoksa o zaman salamura en mantıklı yol olacaktır.

Tereyağını salamura yapmak için iri iri parçalara ayırmak gerekir. Her parça, tuzlanıp ağzı hava almayan kaba konulur. Bu yöntem uygulandığında tereyağın ömrü iki kat artar fakat tadının değiştiğini bilmelisiniz. Çünkü tuz, bir süre sonra içine de karışacaktır. Yine de en sağlıklı saklama yollarından birinin salamura olduğunu bilmelisiniz. Hem bakteri barınmasını hem de tereyağının bayatlamasını engeller. Kaliteli Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Tereyağı Eritilerek Muhafaza Edilir mi?

Tereyağını muhafaza edebilme yollarından bir diğeri de eritmektir. Eritilen yağın salamuradan daha uzun ömürlü olduğu bilinmektedir. Ayrıca buz dolabında çok yer kaplamaması da bir diğer avantajıdır.

Kısık ateşte yavaş yavaş eritilen yağ, buzdolabı kalıplarına ya da küçük kalıplara konularak buzluğa atılır. Böylece hem yemeklerinizde hem de ihtiyacınız olduğunda küçük parçaları kullanabilirsiniz. Saf Tereyağ Nasıl Yapılır?

Eritme yöntemi yaklaşık 4 ay gibi bir süre kullanmayı sağlar. Ancak eriterek kullanmanın çok tercih edilmediği bilinmektedir. Çünkü yağ, tat olarak tereyağı özelliğini korusa da sağlıklı olma durumunu kaybedebilir. Bu durumda bayatlama ya da küflenme riski göz önüne alındığında haftalık olarak az az tercih etmek en mantıklı yoldur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir?

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir? Kek, hemen hemen her evde pişen bir yiyecektir. Yemek...

Evde Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde Zeytin Nasıl Yapılır? Zeytin kahvaltılarınızın vazgeçilmez tatlarındandır. Zeytin sadece kahvaltılarınızda değil aynı zamanda...

Soğan Doğrarken Göz Yaşarmasını Önlemenin Farklı Yolu

Soğan doğrarken göz yaşarmasını önlemenin farklı yolu. Türk mutfağında hemen hemen her yemeğe soğan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın güçlü kokusu, beyindeki tokluk merkezini uyarır, böylece açlık hissini azaltır.Sarımsak,...

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz. Evinizde hem kedi besliyor hem de bitki yetiştiriyorsanız zaman zaman sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Çünkü kediler bitki yemeyi de çok severler....

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan bir reflekstir. Son derece can sıkıcı olsa da, nadiren ciddi...

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler. Banyonuzdaki, mutfaktaki ve yaşam alanlarınızdaki koku problemleri utanç verici ve sağlıksızdır. Bazı güçlü kokular bile bakterileri...