Ana Sayfa YEMEK Tereyağı Küflenmeden Nasıl Saklanır?

Tereyağı Küflenmeden Nasıl Saklanır?

Tereyağının, sağlıklı kullanım için uygun şartlar altında korunması gerekir. Saklarken ne kadar bilinçli davranılırsa o kadar uzun ömürlü olması sağlanır. Bu aşamada bileceğiniz birkaç ayrıntı, tereyağınızı daha uzun ömürlü kılacaktır. Evde Tereyağınızı Yapmak İster Misiniz?

Tereyağının Küflenmesine Nasıl Engel Olunur?

Tereyağının küflenmesine engel olmak için saklanacak en uygun ortam buzdolabıdır. Buzdolabının en kuru olan noktası tercih edilmeli ve tereyağı güzelce sarılarak o noktaya koyulmalıdır.

Saklarken ağzının açık olmamasına özen gösterilmelidir. Hava alan tereyağı, üzerinden yavaş yavaş sararmaya başlar. Bu aşamada pek sorun yokmuş gibi görünse de sarı tabaka kalınlaştıktan sonra yağ tüketilmemelidir. Çünkü kalın sarı tabaka, yağın bayatladığının göstergesidir.  Bu yüzden henüz ilk aldığınızda, vakumlu poşette bulundurmanız en mantıklısıdır. Yiyeceğiniz kadarını bir kâseye alır sonra yine kapatırsınız. Tereyağını Tuzlu Mu Tuzsuz Mu Seçmelisiniz?

Tereyağını Saklama Yolları Nelerdir?

Tereyağını küften korumanın en kolay yollarından biri de salamura yapmaktır. Bilhassa çok fazla aldıysanız ve buzdolabınızda yeriniz yoksa o zaman salamura en mantıklı yol olacaktır.

Tereyağını salamura yapmak için iri iri parçalara ayırmak gerekir. Her parça, tuzlanıp ağzı hava almayan kaba konulur. Bu yöntem uygulandığında tereyağın ömrü iki kat artar fakat tadının değiştiğini bilmelisiniz. Çünkü tuz, bir süre sonra içine de karışacaktır. Yine de en sağlıklı saklama yollarından birinin salamura olduğunu bilmelisiniz. Hem bakteri barınmasını hem de tereyağının bayatlamasını engeller. Kaliteli Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Tereyağı Eritilerek Muhafaza Edilir mi?

Tereyağını muhafaza edebilme yollarından bir diğeri de eritmektir. Eritilen yağın salamuradan daha uzun ömürlü olduğu bilinmektedir. Ayrıca buz dolabında çok yer kaplamaması da bir diğer avantajıdır.

Kısık ateşte yavaş yavaş eritilen yağ, buzdolabı kalıplarına ya da küçük kalıplara konularak buzluğa atılır. Böylece hem yemeklerinizde hem de ihtiyacınız olduğunda küçük parçaları kullanabilirsiniz. Saf Tereyağ Nasıl Yapılır?

Eritme yöntemi yaklaşık 4 ay gibi bir süre kullanmayı sağlar. Ancak eriterek kullanmanın çok tercih edilmediği bilinmektedir. Çünkü yağ, tat olarak tereyağı özelliğini korusa da sağlıklı olma durumunu kaybedebilir. Bu durumda bayatlama ya da küflenme riski göz önüne alındığında haftalık olarak az az tercih etmek en mantıklı yoldur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Pişirmeden Önce Asla Yıkanmaması Gereken 4 Gıda

Yemek pişirmeden önce sebze, bakliyat gibi her türlü malzemeyi yıkama alışkanlığımız vardır. Gıdaları yıkayarak...

Limon Reçeli Tarifi

Limon seviyor ve sık sık tüketmek için özen gösteriyorsanız, o zaman limon reçelini de...

Kurabiye Hamuru Nasıl Saklanır?

Bilhassa davetsiz misafirler ya da yorgun geçen günler için hazırlanıp dolaba konulan kurabiye hamuruı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kirli Fırın Tellerini Temizlemek İçin Şaşırtıcı Yol

Kirli fırın tellerini temizlemek kadınların kabusudur. Bu ince telleri çok kolay değildir. Bu yazımızda fırın raflarını temizlemenin basit ve şaşırtıcı bir yolunu anlatacağız.İhtiyacın olacak...

Balonlu Naylon ile Yapılacak 10 Şey

Balonlu naylon eşyaları sarmak dışında çok daha farklı şeyler için kullanılabilir. Yazımızı okuyunca balonlu naylonun kışın sizi nasıl sıcak tutabileceğini, sert yüzeylerin oturulması rahat...

Mikrofiber Bezleri Farklı Amaçlar İçin Kullanabilirsiniz

Mikrofiber bezler birkaç yıldır temizlik malzemeleri arasında en değerli araçlarından biri oldu! Bu süper emici bezler neredeyse tüm temizlik işlerini kolaylaştırır ve fonksiyonlarına göre...

Kokulu Ev Yapımı Sirkeli Yumuşatıcı Yapımı

Sirke harika bir yumuşatıcıdır. Ancak bir çok kişi sirke kokusunu sevmediği için veya kokunun giysilerinde kalabileceğini düşündüğü için kullanmak istemiyor. Bir çok kişi de...