Ana SayfaGÜZELLİKEL + AYAK BAKIMIAyak Kokusu İçin 5 Doğal Çözüm

Ayak Kokusu İçin 5 Doğal Çözüm

Ayak kokusu varsa uğraşmak zorunda olduğunuz iki şey vardır. Biri ter diğeri bakteridir. Aslında ayaklarınızın kokmasını sağlayan ter değil, nemli ortamda gelişen bakterilerdir. Ter kısmı, çoğunlukla kokusuzdur, koltukaltı / genital bölgedeki bezlerden oluşanlar hariç. Bakterileri besleyen, terde bulunan proteinler ve aminoasitlerdir. Ayaklarınızdaki bakteriler, gaz verirler va ayak kokusunu oluşturan budur. Ayak Ağrılarınıza Çözüm “Dikenli Top”

Ayaklarınızdaki kokuyu kesmek için uygulayabileceğiniz 5 yöntemi anlatacağız.
1. Epsom Tuzu

Epsom tuzu kokuyu nötralize eder ve bir bonus olarak, aynı zamanda ağrıyan ayaklara iyi gelir.

Malzemeler
1/2 fincan Epsom tuzu
8 su bardağı ılık su
Ayaklarınızı ıslatmak için bir leğen
Yapılışı:
8 su bardağı ılık suyun içinde ½ bardak Epsom tuzunu çözün ve günde 1-2 defa ayaklarınızı 30 dakika kadar ıslatın. Sonra iyice kurutun. Akşamları Ayaklarınız Şişiyor Mu?
2. Adaçayı ve Biberiye

Adaçayı, antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir ve ayrıca bir büzücüdür. Biberiye, antibakteriyel / antifungal olup, aynı zamanda sıkılaştırıcıdır – bu da ter bezlerinin ter üretimini en aza indirmeye yardımcı olduğu anlamına gelir. Daha az ter, bakterilerinn yaşam imkanını azaltır.

Malzemeler
1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye
1-2 çay kaşığı kurutulmuş adaçayı
Küçük bir leğen

Kaynama noktasına gelen suyu leğene boşaltın ve içine biberiye ve adaçayını ilave edin. Ayaklarınızı koyacak kadar su ılındığında ayaklarınızı sokun. Her gün 30 dakika 1-2 kez bekletin. Elektrikli Ayak Törpüsü İşe Yarıyor Mu?

3. Karbonat ve Limon Suyu

Karbonat ayak kokusu söz konusu olduğunda mucizeler yaratabilir. Doğal olarak kokuyu kontrol etmeye yardımcı olur, bakteri / mantarları öldürür ve ayaklarınızı yumuşatır. Limon, aşırı terlemeyi önler ve aynı zamanda sıkılaştırıcıdır.

Malzemeler
¼ su bardağı karbonat
8 su bardağı su
bir limonun suyu
Bir leğen

¼ su bardak kabartma tozunun üzerine 8 fincan ılık suyu dökün. Üzerine limon suyunu da ilave edin. Ayaklarınızı içine batırın. 15-20 dakika kadar ıslatın ve sonra tamamen kurumaya bırakın. Ayaklarınız İçin Salatalık Maskesi

4. Sirke

Elma sirkesi, kokmuş ayaklarınızı batırmak istediğiniz ilk şey gibi gözükmeyebilir, ancak aslında kokulardan kurtulma konusunda çok iyi iş çıkarır. Bakterilerin gelişmekte zorlandığı asidik bir ortam yaratır, sayıyı azaltır ve ardından koku azaltılır.

Malzemeler
1/2 fincan Elma Sirkesi
5-8 fincan ılık su
Bir leğen

5-8 fincan ılık su ile ayaklarınızı ıslatın. Ardından suyun içine ½ su bardağı beyaz damıtılmış veya elma sirkesi ekleyin. Ayağınızı suya batırın. Günde iki kez 15 dakika kadar ıslatın. İşiniz bittiğinde tamamen ayaklarınızı durulayın ve kurutun. Ayaklarınızın Kurumasını ve Sertleşmesini Nasıl Önlersiniz?

5. Siyah Çay

Ayak kokusunu gidermek için siyah çayla ayakların ıslatılması sıklıkla bahsediliyor. Bunda çayda tanenlerin veya tanik asitin yüksek seviyede olması nedeniyle etkili olacağı düşünülür. Asit, bakteriler için düşmanca bir ortam oluştururken, aynı zamanda büzücü bir etkisi vardır. Bilimsel kanıtları olmamakla birlikte çok sık uygulanan bir yöntemdir.

Malzemeler
5 torba siyah çay
4 bardak sıcak su
Ayaklarınızı ıslatmak için bir şeyler

4 bardak çok sıcak veya kaynar su dökün ve 5 siyah çay torbasını içine atın. 10 daika demlenmesine izin verin. Suyun sıcaklığı 20 dereceye geldiğinde ayaklarınızı sokun. Bunu günde bir kez yapın, daha sonra ayaklarınızı iyice kurutun.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler