Ana Sayfa HAYAT PRATİK Sararan Örtü ve Çarşaflar Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Örtü ve Çarşaflar Nasıl Beyazlatılır?

Sararan örtü ve çarşaflar nasıl beyazlatılır? Masa örtüleri ve çarşaflarda eskilerin sandık lekesi dediği sararma, uygun olmayan şekilde saklanan karton kutu veya ahşap raflarla reaksiyona giren kumaşlarda meydana gelir. Sarı hatta kahverengiye dönen lekeler oluşur.

Başından beri bilmeniz gereken bir şey var. Bu süreç zaman alır! Hızlı bir şekilde bu sararmadan kurtulmak mümkün değil, ancak sararan eşyanız her ise kıymetli olduğunu düşünün ve buna değecektir. Dantellerdeki lekeler nasıl çıkarılır?

Sararmış öğeleri büyük bir tencereye koyun. 1/4 bardak tuz ve 1/2 bardak kabartma tozu ekleyin. (Alternatif olarak aynı yöntemi bir oksijenli ağartıcı kullanarak da yapabilirsiniz.) Masa örtüsüne damlayan mum nasıl temizlenir?

Kaynama noktasına getirin ve ocağı kapatın. Sararan masa örtü veya çarşaflarınızı içine koyun. Ara sıra karıştırın. Bazen lekelerin çıkması 2-3 gün sürebilir. Bu süre içinde aynı suyun içinde bekleyebilirler. Ya da isterseniz her gün yeni su hazırlayabilirsiniz. Ancak her gün yeniden kaynama noktasına getireceksiniz.

Leke çıkarma işleminin ilerleyişini kontrol etmeye devam edin ve memnun olunca suyu boşaltın ve iyice durulayın ! Çamaşırlarınızda veya masa örtünüzdeki kalan sabunlar ütülendiğinde kahverengileşir ve zamanla liflerden de uzaklaşır … durulayın, durulayın ve tekrar durulayın.

Mümkünse, güneşte düz bir yüzeye kurumaya bırakın. Kurutucuya koymayın onlara zarar verir. Kış bile olsa zayıf güneş ışığı bile onlara daha iyi gelecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,819BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra yatağınızda bu güzel kokudan eser kalmaz. Yatağınızın çarşafları değiştirinceye kadar...

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin, farklı yerlerde kullanın! Makarna suyunu, farklı yemekler için, güzelliğiniz için...

Ahşap Mobilyaları Koruma ve Parlatma Yöntemleri

Ahşap eşyaların hoş görünmesini istiyoruz, ama her zaman güzel görünmesini sağlayan şeyin, aslında ahşabın kendisi için iyi olamayacağını bilmeniz gerekiyor. Aerosol ahşap cila spreyleri...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...