Ana SayfaHAYATYumurta Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Yumurta Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Yumurta Kabukları Nasıl Değerlendirilir? Yumurtayla ilgili şunları hep duymuşsunuzdur. ‘Sarısı mı faydalı beyazı mı faydalı?’ veya ‘Sarısıyla şu yapılır, beyazıyla bu yapılır; sarısı şuna katılır böyle şifa olur, beyazı şuna katılır şöyle şifa olur’ Hiçbir zaman yumurta kabuklarından bahsedilmez. Yumurtalar çat kırılır hop çöp kutusuna atılır. Eskiler çöp nedir bilmezlermiş, sahip oldukları her yer bir işe yararmış ancak tüketim çağının getirdiği şeylerinden biri de tüketmeyi bilmemizdir. Çoğu insan yumurta kabuğunun tek işlevinin yumurtayı korumak olduğunu sanır ancak bu azımsanmış halidir.

Yumurta Kabuğunu Bahçenizde Kullanın
  • Yumurta kabuğu kalsiyum açısından çok zengindir. Bu zenginlik doğru çöpe atılır. Ancak ezerek bitkileriniz toprağına atarak onlara kalsiyum desteği sağlayabilirsiniz. Bu yaptığınız şeyin gübrelemeden bir farkı yoktur aslında.
  • Özenle yetiştirdiği bitkilerin bahçedeki haşereler tarafından yenilmesi hiç kimsenin hoşuna gitmesi belirli bir düzeyden sonra. Yine yumurta kabuklarını parçalayarak bahçenize atarsanız haşerelerden kimyasal bir ilaç kullanmadan kurtulursunuz. En çok da solucanlardan kurtulmanı sağlar. İlgili: Yumurta kabuklarını bahçenizde nasıl kullanabilirsiniz?
Herkesin Şikayet Ettiği Cilt Lekelerinden Yumurta Kabuğuyla Kurtulun

Yumurta kabuğunuzu rondodan geçirip toz haline getirin. İsterseniz havanda da ezebilirsiniz, önemli olan toz haline getirmenizdir. Daha sonra bu yumurta kabuğunun tozundan bir tatlı kaşığı alın. Susuz, bir tatlı kaşığı yoğurtla ve iki tatlı kaşığı yumurta beyazını karıştırın. Üç damla limon suyu ekleyin ve biraz daha karıştırın.

Yumurta kabuğunun cilde çok güzel geldiği hatta cildin renk tonunu açtığı söylenir. Bu karışımı cildinize sürün. Çok inatçı olan güneş lekelerinizden kurtulmanızda yardımcı olacaktır. Elinize ve sırtınıza da uygulayabilirsiniz. Haftada bir- iki kez yapabilirsiniz. Ancak hassas ciltler için haftada bir kez önerilir. Kuruyana kadar beklenir. İlgili: Yumurta kabuklarından “kalsiyum tozu” üretin

Yumurta Kabuklarının Kemik Erimesi Tedavisindeki Rolü

İçerdiği bol kalsiyumdan bahsedilen yumurta kabuğu, şüphesiz kemikler için faydalıdır. Son zamanlarda tıp camiasında yenilikler arayanların, doğal şeylere yönelenlerin bir çıkış kapısı olmuştur. Vücudunuzdaki kalsiyum dengesi üzerinde rol oynayabileceğiyle ilgili araştırmalar yapılmıştır. Çeşitli kürleri yapılarak kan hastalıklarından sizi koruyabileceği ispatlanmıştır. Bu kür çok şifalı olan zencefil, yumurta kabuğu, sarımsak, limon ve kapariyle yapılmaktadır. Gördüğünüz gibi kullanılan malzemeler tek başına bile şifa kaynağıdır. Kür yapıldığında dikkatli kullanılmadığı taktirde her şeyin fazlasının zarara sebep olduğu gibi zararlı olacaktır. Dikkatli ve ölçülü kullanılmalıdır.

Tatsız Kahvelere Tat Getiren Yumurta Kabukları

Ofis kavramının yanından eksilmesi düşünülemeyen kahve makinelerinde yapılan kahvelerin acılığı birçok insanın canını sıkar. Bu durumdan hoşlanmayanlar kahvelerini sütle karıştırırlar. Ancak bazıları içine süt katmadan kahve içmek ister. İşte bu kahve makinelerinde yapılan kahvelerin acılığının yok edilmesi için yumurta kabukları kullanılabilir. Kahve koyduğunuz bölüme, bir yumurtanın kabuğunu parçalayarak koyun. Filtrelenmiş olacağı için fark edilmeyecek olan yumurta kabuğu, kahvenizin sadece acısını alır, tadında bir değişiklik yapmaz. İlgili: Yumurta kabukları dişlerinizi tedavi edebilir mi?

Kıyafetleriniz Yeterinde Beyaz Olmuyorsa Yumurta Kabuğu Kullanın

Cilt lekeleri için ciltte kullanılan yumurta kabuğunu nasıl cildi beyazlatıyorsa kıyafetlerinizi de beyazlatabilir. Ağzı açılmayacak ancak içine su girip su çıkabilecek bir torba alıp içine yumurta kabuklarınız ile birlikte limon dilimleri koyun ve torbanın ağzını kapatın. Limon, asit özelliği gösterdiğinden renk açıcı etkiyi arttıracaktır. Hazırladığınız torbayı makinenize beyazlarla birlikte atın ve bembeyaz kıyafetlerinize merhaba deyin.

Yumurta Kabuklarının Süslenmesi

Bir arkadaşınıza hediye hazırlamak için veya böyle süslerden hoşlanıyorsanız evinizin bir köşesine koymak için boyayabileceğiniz yumurta kabuklarıyla bazı insanlar harikalar yaratmaktadır. Bazıları içindekini çıkardıktan sonra içine notlar tıkıştırır, bazıları ise bir ressam edasıyla dışını boyayarak güzel bir görüntü elde eder. Anlamlı ve el emeği istediği için hediye fikri değerlidir. Siz de değerli biri için anlamlı bir şeyler düşünüyorsanız bu kabukları değerlendirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler