Ana Sayfa Ev BAHÇE Hayıt Otu Nedir? Hayıt Otu Nasıl Kullanılır?

Hayıt Otu Nedir? Hayıt Otu Nasıl Kullanılır?

0
562
hayıt otu
hayıt otu

Hayıt otu, kışın yaprak döken oldukça baharatlı bir kokuya sahip beyaz-mor çiçekli bir ağaçtır. Çiçekleri yaz sonu açar ve sonbaharda yemiş vermeye başlar. Aynı zamanda ‘beşparmak otu’ olarak bilinen hayıt ağacı 5 ila 7 yapraktan oluşur. Akdeniz bölgesinde bolca bulunan ağacın kökü, yaprakları ve yemişleri şifa, sapıysa sepet yapımı için kullanılır.

Hayıt otunun faydaları
Hayıt, birçok araştırma sonucu faydaları ortaya konan bir bitkidir. Dr. Cerhard Madaus’un 1930 yılında Almanya’da yaptığı bilimsel araştırmalarla hayıtın kadın hormon dengesi üzerindeki olumlu etkilerini ortaya konmuştur. O günden beri de bu bitki ‘kadın otu’ olarak da anılıyor. Yüzde Tüylerin Uzamasını Durduran Çaylar

Bilim adamları hayıtın, vücutta hormon dengesini sağlayan hipofiz bezini düzenleyerek, hormon dengesizliğinden kaynaklanan kadın hastalıklarını iyileştirdiğini düşünüyor.

hayıt otu
hayıt otu

Hayıt, adet gecikmelerini, ağır adet dönemlerini düzenliyor.
Adet öncesi gerginliği gideriyor, menopoza geçişi kolaylaştırıyor.
Hayıt, iştahsızlığa, uykusuzluğa, iktidarsızlığa, prostat iltihaplanmasına, kısırlığa, yumurtalık iltihaplanmasına, rahim ağrılarına, şişkinliğe ve göğüslerin yeterince süt yapmamasına karşı da kullanılıyor.
Ayrıca yine kadınlarda görülen progesteron hormon yetmezliğine bağlı kısırlık tedavisinde hayıt otu kullanılabiliyor. Hormonlarınızı Dengelemek İçin 10 Doğal Yol

Hayıt otunun yan etkileri var mı?
Hayıt otunun aşırı kullanımında bazı yan etkiler meydana gelebiliyor. Bu yan etkiler; kaşıntı, döküntü, alerji, baş ağrısı, yorgunluk, akne ve menstrual bozukluklar olarak sıralanıyor.

Her bitki türü gibi hayıt ağacını kullanmadan önce de mutlaka bir doktordan onay alınmalı.

Hayıt otu nasıl kullanılır?
Yarım tatlı kaşığı hayıt tohumunu hafifçe ezin. Bir bardak kaynar suya ezilen tohumları ekleyin. 5-10 dakika kadar demlendikten sonra tohumları süzün. Bu çayı günde 2 bardak kadar tüketebilirsiniz.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın