Ana SayfaHAYATPRATİKKimyasalsız Buzdolabı Temizliği

Kimyasalsız Buzdolabı Temizliği

Mutfak temizliği, evin en önemli kısımlarından birisidir. Yiyeceklerin hazırlanıp muhafaza edildiği mutfaklar, düzenli olarak temizlenmelidir. Özellikle yiyeceklerin hijyenik ortamlarda ve uygun koşullarda saklanması gerekir. Yiyecek muhafaza ederken en büyük yardımcı buzdolaplarıdır. Açıkta bırakılan, uygun ambalajlarda ve kaplarda saklanmayan yiyecekler bakteri üretmektedir. Bu nedenle yiyecekleri buzdolabına doğru şekilde yerleştirmek gerekir. Buzdolabındaki küfü temizlemenin en kolay yolu

Uygun koşullarda yerleştirilmeyen yiyecekler, buzdolabında kokuya neden olur. Yiyeceklerin sakladığı buzdolapları düzenli olarak temizlenmelidir. Sağlığınız için ayda bir defa buzdolapları ve tezgâh ocak gibi alanlarda düzenli olarak temizlenmelidir.

Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

Buzdolabınızı düzenli olarak temizlemelisiniz. Buzdolabı temizliğine başlamadan önce rafları boşaltın. Buzdolabının fişini prizden çıkarın. Buzdolabınızı silerken sünger ve yumuşak dokulu bir bez kullanabilirsiniz. Metal teller veya süngerlerin sert kısımlarını kullanmayın, bu tür sert yüzeyli temizlik gereçleri buzdolabınızın silinmesine neden olur. Buzdolabı için kullanılan deterjanın uygun olması gerekir. Deterjanın kokusuz olmasına ve sıvı yapılı olmasına özen gösterin. Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler

Katı sabun ve benzeri temizlik deterjanlarını tercih etmeyin. Buzdolabı içini deterjan ile temizlerken iyi durulamalısınız. Kalan deterjan artıkları yiyeceklere bulaşarak sağlığınızı tehdit eder. Buzdolabı lastiğinin ıslak kalmamasına özen gösterin. Islak bıraktığınızda bir süre sonra lastikler eskisi kadar iyi tutmaya ve buzdolabının dışarıdan hava alarak, düzgün soğutmamasına neden olur. Buzdolabında bulunan elektrik düğmelerine su kaçırmamaya özen gösterin. Buzdolabının sebzelik kısmını bol su ile yıkayın.

Buzdolabının dışını daha sık silmeniz gerekebilir. Dış yüzeyde oluşan el izleri ve lekeleri yumuşak dokulu bir bez ve kokusuz sıvı deterjan ile silebilirsiniz. Buzdolabının üzeri ve alt kısmı da düzenli olarak silinmelidir. Buzdolabının buz kısmında buz oluşuyorsa bunları kesinlikle kazımayın. Bu buzları kazımak buzdolabınızda kalıcı hasarlara neden olabilir. Kazımak yerine buz oluşan bölgelere sadece sirke veya sirke ile saf alkol karıştırarak dökün. Bir süre sonra buzlar eriyecektir. Eridikten sonra bir bez yardımı ile buzluğunuzu silebilirsiniz. Buzdolabım az soğutuyor ne yapabilirim?

Deterjansız Buzdolabı Temizliği

Buzdolabını temizlerken deterjan kullanmak istemiyorsanız doğal malzemeler kullanabilirsiniz. Sirke, bu konuda iyi bir temizleyici ve dezenfektan olarak bilinmektedir. Buzdolabının raf ve bölmelerini boşaltıp, fişini çektikten sonra bir miktar suyun içerisine biraz sirke ekleyin. Yumuşak bir bez ile hazırladığınız sirkeli suyu kullanarak iç kısmını silin. Sirkeli su, buzdolabının iç kısmının daha parlak görünmesini de sağlamaktadır.  Buzdolabınızı temizlerken karbonatta kullanabilirsiniz. Fakat iyi durulamaya özen göstermelisiniz çünkü karbonat buzdolabında kalıntılara yol açar. Buzdolabında oluşan kötü koku nasıl giderilir?

Buzdolabında Koku Oluşması Nasıl Engellenir?

Buzdolaplarında zaman zaman kötü kokular meydana gelebilir. Bu rahatsız edici kokuyu birkaç önlem alarak önleyebilirsiniz. Buzdolabına yiyecek eklerken asla üzeri açık kaplarda yerleştirmeyin. En uygun gıda saklama kapları kapaklı cam kaplardır. Yiyeceklerinizi bu tarz kaplarda mutlaka kapağını örterek saklayın. Meyve sebzeleriniz için buzdolabı poşetlerini tercih edebilirsiniz. Buzdolabına konan yiyecekler, bazen akabilir. Bu akan ve dökülen yiyeceklerin uzun süre bekletilmemesine özen gösterilmeli, hemen silinmelidir.

Kapaklı saklama kaplarınız yoksa naylon poşet yerine streç film tercih edin. Şarküteri ürünlerini buzdolabının buzluk bölümünde saklamaya özen gösterin. Meyve sebzeleri kullanacağınız zaman yıkayın, yıkayarak buzdolabına yerleştirmeyin. Buzdolabında oluşan kokuları gidermek için buzdolabının içini boşalttığınızda bir süre ağzı açık vaziyette çalıştırabilirsiniz. Buzdolabını temiz ve düzenli tutmanın yolları

Fakat bu işlemi soğuk veya serin günlerde yapmalısınız ki açığa çıkardığınız yiyecekler sıcağın etkisi ile bozulmasın. Bunun yerine bir kabın içine karbonat veya bir bardak sütü ağzı açık şekilde yerleştirdiğinizde kötü kokuları çekecektir. Koku oluştuğunda buzdolabı raflarına küçük kâselere dökülmüş kabartma tozunu buzdolabına koyup en az 6 saat buzdolabında beklettiğinizde koku geçecektir. Yiyeceklerin taze kalması için buzdolabı nasıl yerleştirilmeli?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler