Ana Sayfa SAĞLIK Hastane Enfeksiyonu (MRSA) Nedir?

Hastane Enfeksiyonu (MRSA) Nedir?

Hastane enfeksiyonu (MRSA) nedir? Her yıl bir çok insan stafilokok (Hastane enfeksiyonuna) maruz kalır, bu enfeksiyon MRSA bakterisini vücutta taşır ve deri absesi, sepsis ve zatürre gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

MRSA, kanla taşınan bakteriyel enfeksiyonların 1 numaralı sebebi olan bir tür dayanıklı staf bakterisidir. Her yıl yaklaşık 1,2 milyon insan staf enfeksiyonu belirtisi ve MRSA tedavisi için hastahanelere başvuruyor.

Hastane Enfeksiyonu Nedir?

Hastane Enfeksiyonu (MRSA), metisiline dirençli staphylococcus aureus, deri, bağ dokusu ve bazen kemik, kalp ve kan damarlarının enfeksiyonuna neden olan bir bakteri türüdür. Çoğu stafilokok enfeksiyon, enflamasyonlu apseleri açmak ve boşaltmak için antibiyotik ve/veya hafif cerrahi kombinasyonla tedavi edilebilirken, bazı MRSA enfeksiyonları halk sağlığını daha ciddi bir şekilde tehdit edebilir.

Hastane Enfeksiyonu (MRSA) antibiyotiklere dirençli olduğundan, bakteriler kan dolaşımında hızla üreyebilir. Hastane Enfeksiyonu (MRSA) kalp ve akciğerler gibi hayati organlara ulaştığında veya damar yoluyla kan akışını etkilemeye başladığında özellikle tehlikeli olmaya başlar.

Hastanelerde tedavi edilen tüm kan dolaşımı enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 20’si MRSA staph bakterilerinden kaynaklanmaktadır. İlk aşamalarında kanla bulaşan enfeksiyonları önlemek uzmanlar için en büyük endişe kaynağı olmaya devam etmektedir.

Sadece Gerçekten Gerekli Olduğunda Antibiyotik Kullanın

Antibiyotik direncinin artık acil bir küresel mesele olduğu düşünülmektedir. Antibiyotikler sadece bir enfeksiyonu tedavi etmek için kesinlikle gerekli olduğunda alınmalıdır. Antibiyotikler sık sık veya uzun süreli kullanılırsa, bazı stafilokok enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olmazlar ve MRSA enfeksiyonunu geliştirme için daha büyük bir risk faktörü oluşturabilir. Yaşlılar MRSA geliştirmek için en yüksek risk altında görülmektedir. Antibiyotik direnci her yaştaki insanı ve tüm ulusları etkileyebilir, bununla birlikte, sağlık hizmeti görevlilerine, hastalara antibiyotik reçete ettikleri zaman çok seçici olmaları önerilmektedir.

Hastane Enfeksiyonu Belirtileri

Vücudun en büyük organı olan deri, stafil ve MRSA enfeksiyonlarına en duyarlı olanlardan biridir. Stafilokok enfeksiyonları geliştiren çoğu sağlıklı insan, öncelikle ciltlerindeki semptomları fark eder. Neyse ki, çoğu deri stafilokok enfeksiyonu tedavi edilebilir ve ilerlemez, ancak bazı hastalarda mutasyona uğrayıp ilerleyebilir. Deriyi etkileyen MRSA semptomları şunları içerebilir:
Küçük, kırmızımsı kabarcıkların döküntüsü. Stafilokok enfeksiyonları çeşitli tipte döküntülere neden olabilir. Bulaşıcı olan ve büyük kabarcıklara neden olan impetigo olarak adlandırılır. Bir diğeri bacaklarda veya ayaklarda en sık görülen ve ülserlere neden olan selülit denir. Son olarak, stafilokokal haşlanmış cilt sendromu, bebekleri etkileyerek, ham deriyi açığa çıkarabilecek kabarcıklara neden olur.

Hastane Enfeksiyonundan (MRSA) kaynaklanan döküntüler iltihaplı sivilceler gibi görünebilir. Bazı yumrular kabuklu tabakalar oluştururlar, beyaza dönerler, sıvı sızdırırlar, diğerleri ise şişebilir, kırmızıdır ve irin dolu dolgunluklara yol açarlar. Stafilokok cilt enfeksiyonu geçirirken aynı zamanda ateşlenme yaygındır. Hastane Enfeksiyonu cildin ötesine uzandığında, vücuda daha derine nüfuz eder ve kanla bulaşan bir enfeksiyon haline gelir, belirtiler şunları içerebilir:

Hastane Enfeksiyonu Belirtileri

Bulantı
kusma
ishal
dehidratasyon
baş dönmesi gibi gıda zehirlenmesi belirtileri.
Soğuk algınlığı
iştah kaybı
düşük tansiyon
mide rahatsızlığı veya kas ağrıları
Güçsüzlüğü gibi ateş belirtileri.
Bazı durumlarda ateş yüksek ve şiddetli olabilir.
Eklem ağrısı, şişlik ve sınırlı işlevsellik
Özellikle dizlerde dahil olmak üzere septik artrit semptomları.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Şeker Pekmezinin Yararları

Şeker Pekmezinin Yararları. Şeker pekmezi cilt ve saç için iyidir. Demir, B6, Potasyum, Selenyum...

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir? Su kefiri, Meksika kökenli mucizevi bir içecektir. Su kefiri...

Yaşlanmanın Etkilerini Yavaşlatan Egzersizler

Yaşlanmak kaçınılmazdır, çünkü takvim her doğum gününü gösterdiğinde bir yaş daha büyürsünüz. Bununla birlikte,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Şeker Pekmezinin Yararları

Şeker Pekmezinin Yararları. Şeker pekmezi cilt ve saç için iyidir. Demir, B6, Potasyum, Selenyum ve bakırın doğal bir kaynağıdır. Genellikle anemiden muzdarip demir kaynaklarını...

Cennet Hurması Reçeli Tarifi

Cennet Hurması Reçeli Tarifi. Cennet hurması veya Trabzon hurması adıyla bildiğimiz hurma çok sağlıklı ve lezzetli meyvelerden biridir. Reçelini yapmak da çok kolay. Ayrıca...

Karnabahar Yaprakları Nasıl Kullanılır?

Karnabahar Yaprakları Nasıl Kullanılır? Kış sebzelerinin başında gelen karnabahar oldukça yararlı sebzelerden biridir. Karnabaharı alıp eve geldiğinizde alt kısımda bulunan yeşil yapraklarını kesip atıyorsanız...

Camları Kolayca Tül Kaplayabilirsiniz

Perdeler, evlere mahremiyet sağlamak, güneş ışığını kontrol altına almak ve evi güzelleştirmek için vazgeçilmez unsurlardandır. Ancak, bunlar için perdelere yüklü paralar ödemek gerekmez. Hem...