Ana Sayfa YEMEK Olgun İncir Reçeli Tarifi

Olgun İncir Reçeli Tarifi

Olgun incir reçeli tarifi vereceğiz. İncir reçelini sadece yeşil incir değil, olgun incirden de yapabilirsiniz. Tüm inciri, incirin ağaç üzerinde ham ve küçük haline verilen isimdir. İncir ham halinde ile yumuşamaya başlar ve  sapının sararması ile dalından koparak yere düşer. İşte bizim incir yapacağımız incir tam olarak yere düşen incirdir.

Bu incirler reçel için kıvamına gelmiş olan  ve reçele lezzet veren incirdir. Tum inciri markette, bakkalda veya pazarlarda satılmaz. Eğer tum incir reçeli yapmak istiyorsanız incir ağaçlarının meyve vermeye başladığı mevsimde incir ağaçlarının altlarına gidip yere dökülmüş olan incirleri toplamanız gerekir. Kuru incirin sağlık açısından faydaları

Olgun İncir Reçeli İçin gerekli malzemeler

1 ) 40 adet veye isteğe göre daha fazla tum inciri

2 ) 40 adet incir için 4 kilo şeker

3 ) Limon suyu ve rendelenmiş limon kabuğu

4 ) 10 litre su

5 ) isteğe göre kurutulmuş karanfil veya turunç

1Yapılışı

1 ) Öncelikle bir kazanın ağzına kadar su doldurup yıkanmış olan tum incirleri kazanda 2 şer saat bekletilip sap kısmının acılığını bırakması sağlanır. Gün içinde 4 defa su değiştirme işlemi yapılır ve sap kısmının acılığını bırakması sağlanır. Taze incir neden yemeliyiz?

 

2 ) Sonra kazanın altı yakılır ve tum incirler yumuşayana kadar  kazanda kaynatılır. Kaynatılan incirler yaklaşık olarak 3 saat sonra yumuşamaya başlayacaktır. İyice yumuşadığına karar verilen tum incirleri süzgeç yardımıyla kazandan çıkarılır ve havlunun üzerine konur.

 

3 ) Tum inciri reçeli için gerekli olan şerbet yapımına geçilir. 10 lt suyun içine 4 kilo şeker dökülür ve yavaş yavaş kaynatılarak, karıştırılarak şerbet oluşması sağlanır. Şerbet kıvamına 2geldiğinde içine suyu süzülmüş olan tum incirleri eklenir, limon suyu dökülür, rendelenmiş limon kabukları da eklenip 1 saat boyunca yavaş yavaş karıştırılarak kaynatılır.

4 ) 1 saat boyunca kaynatılan incir, reçel ile iyice bütünleşip kıvamını aldığında karanfil parçaları eklenir ve 10 dakika daha kaynatılır.

 

5 ) 10 dakika daha kaynatılmış olan tum incirleri artık reçel haline gelmiştir. Kazan ateşin üzerinden indirilir. Tum incir reçeli kavanozların içine yerleştirilip soğuması beklenir.

6 ) Soğutulmuş tum inciri reçeli artık servis edilmeye hazır hale gelmiştir.

37 ) Tum inciri reçeli yapılırken ağaçtan toplanmış incirler kullanılmamalıdır. Bu incirler su içinde bırakıldıklarında acı sütünü bırakmayacaklarından tatları acı olacaktır.

8 ) Tum inciri reçelinin yanında ceviz içi ile servis etmelisiniz. İncir ve ceviz birbirini tamamlayacağından muhteşem bir lezzet oluşturacaktır.

9 )  Tum incirlerini az kaynatmanız halinde sert, çok kaynatmanız halinde lastik gibi sünecek incirler olacaktır. Bu nedenle kaynatma miktarına dikkat etmeli ve sürekli incirleri eliniz ile kontrol etmelisiniz.

4

10 ) İsteğe göre şeker miktarını artırabilirsiniz. Ancak şeker miktarı çok olduğunda reçel içinde şekerlenme olacaktır. Şekerlenme tum incir reçelinin ömrünü kısaltacaktır. Bu nedenle şeker adet sayısına dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir....

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin,...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,808BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...