Ana Sayfa HAYAT PRATİK Vakumlu Poşetlere Hangi Eşyalar Konulabilir?

Vakumlu Poşetlere Hangi Eşyalar Konulabilir?

Vakumlu poşetler taşınma esnasında paketlenen eşyalardan, yorgan, yastıklara kadar çok amaçlı kullanılır. Evdeki vakumlu poşetlere eşyalar konularak, eşyaların daha az yer kaplaması sağlanabilir.

Vakumlu Poşetlere Konulabilen Eşyalar Nelerdir?

Vakumlu poşetler, genellikle hurçların yerine kullanılır. Yani yorganlar hurçlardan çıkarılıp, vakumlu poşetlere konularak yer israfı önlenmiş olunur. Fakat vakumlu poşetlerin kullanım alanları çok geniştir. Kullanılmayan giysiler konularak, bazanın altına ya da dolabın üstüne kaldırılabilir. Hatta kıyafetlerin yer kaplaması ciddi şekilde azaltılmak isteniyorsa, ara sıra kullanılan kıyafetlerde konulabilir. İhtiyaç durumunda çıkartılması çok kolaydır ve iş bitiminde tekrar yerine geri konulabilir. Ayakkabılar içinde vakumlu poşet idealdir. Ayakkabılar konulurken dikkat edilmesi gereken tek şey, poşetin havasının fazla indirilmemesidir. Ütü ve alüminyum folyo ile vakum yapabilirsiniz

Aksi takdirde ayakkabıların yıpranması ve ezilmesi söz konusudur. Vakumlu poşetler gıdalar konusunda da çok başarılıdır. Gıdaların boyutunu küçültmese de, hava almasını engeller ve uzun süre taze kalmasına yardımcı olur. Vakumlu poşetler, meyveler ve sebzeler için rafta kullanılabileceği gibi, buzluğa konulacak olan gıdalarda da rahatlıkla kullanılabilir.  Özetle vakumlu poşetler; yorgan, tütün, battaniye, yastık, çarşaf, nevresim takımı, perde, kıyafetler, gıdalar ve ayakkabılar için rahatlıkla kullanılabilir.

Vakumlu Poşetlerin Nasıl Kullanılması Gerekir?

Vakumlu poşetin içerisine konulacak olan eşyalar yerleştirilerek, fermuarı kapatılabilir. Daha sonrasında poşetin ortasında yer alan kapak açılır ve elektrikli süpürge ile havası indirilir. Tamamen söndükten sonra poşetin kapağı kapatılarak işlem tamamlanmış olacaktır. Vakumlu poşete yerleştirilecek eşyaların, ütülü ve temiz olması çok önemlidir.  Herhangi bir misafir durumunda ya da acil ihtiyaç olduğunda eşyalar temiz ve ütülü olarak çıkarılabilecektir. Poşetten çıkarılan eşyaların birkaç saat havalanması gerekebilir.

Vakumlu Poşetlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vakumlu poşete konulacak olan eşya miktarına dikkat edilmelidir. Fazla eşya konulmamalı, konulan eşyaların da kuru olması lazımdır. Kesici ve delici eşyalar vakumlu poşetlerle saklanmamalıdır. Yorganlar nasıl saklanmalı?

Vakumlu Poşetlerin Faydası Nelerdir?

Eşyalar evde fazla yer kaplıyorsa en yararlı çözüm vakumlu poşettir. Vakumlu poşet kaplanan yeri en aza indirir ve böylece yer israfı olmaz. Vakumlu poşetin bir diğer yararı ise, konulan eşyaları haşerelerden korumasıdır. Vakumlu poşetler hava girmesini ve çıkmasını engeller. Bu sebeple eşyalarda nemlenme ya da küflenme yapmaz ve güvelerin eşyalara zarar vermesini engeller. Vakumlu poşetlerde konulan eşyaların olduğu gibi çıkarılması mümkündür.

Eşyalarda herhangi bir tozlanma ve düzgün koyulduğu takdirde kırışma olmaz. Vakumlu poşetler ev dışında da rahatlıkla kullanılabilir. Tatile gidilirken en büyük sorun, kıyafetlerin bavula sığmamasıdır. Vakumlu poşet ile bu sorun tamamen ortadan kalkmaktadır. Elbiseler vakumlu poşete konularak havası alınır ve bavula konulabilir. Böylece bavulun aldığı kıyafet miktarı iki katına çıkacaktır.

Vakumlu Poşetler Nasıl Seçilmelidir?

Her şeyin pratiği olduğu gibi vakumlu poşetlerinde daha kolay kapananı, daha kolay açılanı ve daha kalitelisi vardır. Vakumlu poşetlerin özellikle vidasız tercih edilmesi, kullanış açısından daha pratik olacaktır. Çünkü vidasız olduğu takdirde, kapağın çevrilmesi gerekmez. Vakumlu poşetlerdeki kapaklar çevrilirken hava kaçırması yaşanabilir. Fakat bastırmalı kapaklarda hava kaçırma en aza indiği için, daha fazla kullanışlıdır. Vakumlu poşetlerin kalitesi ve markası da bir o kadar önemlidir.

Tercih edilecek olan vakumlu poşetin kesinlikle iyi bir marka olması lazımdır. Piyasada birçok markada vakumlu poşet mevcuttur. Fakat her vakumlu poşetin kalitesi aynı değildir. Bazı poşetler giysilerde, ciddi kırışıklıklara neden olur ve kıyafetin ütülendiğinde bile kırışıklık giderilemeyebilir. Alınacak olan poşetler kaygan olmalı ve sert poşetlerin yerine, daha yumuşak olan poşetler tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sıkı Çorap Nasıl Gevşetilir?

Sıkı çorap mükemmel bir günü mahvedebilir. Baldırın etrafında girintiler oluşturabilir ve dolaşımı daraltabilir, bu...

Nevresim Daima Ters Olarak Yıkamalı

Nevresim daima ters olarak yıkamalı. Kot ya da kazakları terslerini çevirerek yıkarız. Bu şekilde,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,849BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...