Ana Sayfa SAĞLIK Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

0
1453
Kalıcı ve Kuru Öksürük
Kalıcı ve Kuru Öksürük

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi olduğu kadar çevredekileri de rahatsız eder.

Ev yapımı şuruplar ile kalıcı ve kuru öksürükten kurtulabilirsiniz.

İki ana tip öksürük vardır, kuru ve üretken. Üretken bir öksürük, balgam ya da mukustan öksürmektir. Bu, vücudunuzun göğüs / akciğerlerinizde bulunan balgamdan kurtulmak zorunda olduğu için bastırılması gereken bir öksürük değildir.

Kuru, öksürük başka bir şeydir. Bu öksürüğü durdurmak istersiniz. Buna neden olan alerji , kuru hava, soğuk hava veya tozlu ortamlar olabilir. Katkı maddeleri tahriş olmuş mukozaları yatıştırır ve öksürüğü tetikleyen tahriş edici maddeleri çıkarır. Bu tür öksürüklerde kimyasal çözümlere yönelmek yerine, bazı ev ilaçlarını deneyin. İlgili: Bitkisel öksürük şurubu tarifi

1. Bir Kaşık Bal

Yapılan araştırmalara göre, balın reçetesiz ilaçlara göre öksürüğü yatıştırmak için daha verimli sonuçlar verdiği biliniyor. Arıların bala ekledikleri bir enzim sayesinde bakteriye bağlı olan öksürükler için de mükemmeldir. Çünkü bal, antibakteriyel özelliklere de sahiptir .

Not: Bu hem çocuklar hem de yetişkinler için mükemmel bir alternatif ilaçtır, ancak botulizm riski nedeniyle 2 yaşın altındaki çocuklara asla verilmemelidir.

İhtiyacınız olacak malzemeler

1 çorba kaşığı organik bal

Kullanılışı

Günde 1-3 kez öksürüğü kontrol etmek istediğinizde 1 çorba kaşığı bal alın. Öksürük uykunuzu bozuyorsa yatmadan hemen önce alın. Çocuklar için dozu daha düşük başlayın. Güçlü ve baharatlı öksürük iksiri

2. Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü hem bir balgam söktürücü hem de hava yollarını yatıştırır ve mukozaları gevşetir ve tıkanıklığı azaltır. Boğazınızı tahriş edebilecek her türlü iltihabı da hafifletebilir. Ana bileşeni olan glycyrrhizin, etkilerinin çoğundan sorumludur. Sükroz (sofra şekeri) ‘den 30-50 kat daha tatlıdır. Kullanmaya başlamadan önce doktora danışmanız iyi olacaktır.

İhtiyacınız olacak malzemeler

2 yemek kaşığı kuru meyan kökü
-1 bardak su

Kullanımı

Suyu kaynatın ve meyan kökünü bir bardağa koyun. Su ile örtün ve 10-15 dakika demleyin. Tüm bardağı günde 2 defa için.

3. Tuzlu su ile gargara

Boğaz ağrısı için popüler bir çözüm olan tuzlu su, boğazdan geçerken öksürüge neden olan rahatsızlıklara da iyi gelir. Tuz konsantrasyonu, mukoza zarlarınızdaki hücrelerin dışında daha yüksek olduğunda, her şeyi dengelemek için su hücrelerden dışarı akar. Su, hücreleri terk ettiğinde, şişlik azalır ve rahatsızlık azalır. İltihaplı doku ile ortaya çıkan bir öksürük varsa, bu azalmanın en iyi yollarından biridir. Ayrıca balgam çıkarmanıza da yardımcı olur.

İhtiyacınız olacak malzemeler

-1 çay kaşığı tuz
-bir bardak su

Kullanımı

İyice çözünene kadar su ile tuzu karıştırın. Ağzınıza alın ve 15 saniye bekletin, tükürün ve kalan suyla tekrarlayın. Daha sonra düz su ile ağzınızı durulayın. Öksürük ve bronşit için doğal çözümler

4. Buhar, Buhar, Buhar!

Bir öksürük, soğuk algınlığı veya tıkanıklık olduğunda buhar gerçekten kurtarıcıdır. Buhar, anında, mukoza ve balgamı neredeyse tamamen gevşetmekle kalmaz, aynı zamanda içine harika iyileştirici faydalar kazandıracak çok sayıda uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Bu faydalar (anti-viral, anti-bakteriyel, anti-enflamatuar vb.) Havaya karışır, bu nedenle siz nefes alırken bunları solursunuz.

İhtiyacınız olacak malzemeler…
-3 damla çay ağacı yağı
-1-2 okaliptüs yağı damlası
-Bir kase su
-Yumuşak, temiz, havlu

Kullanımı
Orta büyüklükte ısıya dayanıklı bir kabın yarısını doldurun ve kaynama noktasına getirin. Suyu içine uçucu yağları dökün, birkaç dakika soğuması için bekleyin. Sıcak su kasesine yüzünüze yaklaştırın. Unutmayın sıcak sudan yanıklar oluşabilir. Buharın yüzünüze gelmesi için başınıza havlu koyun. İdeal olarak, 5-10 dakika günde 2-3 kez bunu yapın. Uçucu yağlarla öksürük şurubu yapımı

5. Kekik Çayı

Kekik yüzyıllardır kullanılmıştır, kekik antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Kekik trakea ve bronşların kaslarını gevşetir ve ayrıca hava yollarını açar. Sonuç daha az öksürük ve artan rahatlıktır.

İhtiyacınız olacak malzemeler…
-Bir avuç taze kekik dalı veya 2 çorba kaşığı kurutulmuş kekik
-Bir bardai su
-Bal veya limon (isteğe bağlı)

Kullanımı
Sıcak suyun içine kekiği demleyin. 10-15 dakika bekletin. Tatlandırmak için biraz limon veya bal ekleyin ve için. Günde 2-3 kez tekrarlayın. Yatmadan önce kesinlikle lezzetlidir.

6. Zencefil Nane Şurubu

Zencefil, bir balgam söktürücü olarak çalışır, akciğerlerden mukusun gevşemesine ve dışarı atılmasına yardımcı olur. Kuru öksürük yaşarsanız, öksürüğü tetikleyebilen boğazdaki kaşıntıyı durdurabilir. Nane, öksürüğün tahriş edici kaşıntısını giderir.

İhtiyacınız olacak malzemeler
3 çorba kaşığı kıyılmış zencefil
1 çorba kaşığı kuru nane
-4 bardak su-
1 fincan bal

Kullanımı
Zencefili doğrayın ve nane ile birlikte 4 bardak suya ekleyin. Kaynamaya getirin ve daha sonra ısıyı kısarak pişirin. Sıvı yarısına gelinceye kadar kaynatın. Biraz soğumaya bırakın ve sonra tamamen çözünene kadar 1 bardak içine bal karıştırın. Öksürüğünüzü hafifletmek için her birkaç saatte bir 1 çorba kaşığı alın. 3 haftaya kadar buzdolabında saklayınız. Öksürük için zerdeçal drajeleri

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın