Ana SayfaSAĞLIKCeviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda neden daha fazla ceviz yememiz gerektiğini anlatacağız.

1. Ceviz mükemmel bir sağlıklı yağ, protein, lif ve mineral kaynağıdır.
Ceviz Başına              DV%
Kalori 765                  % 38
Protein 17.8 g           % 36
Lif 7.8 g                      % 31
Şişman 76.3 g           % 117
C vitamini 1,5 mg     % 3
E vitamini 0.8 mg    % 4
K vitamini 3,2 mcg  % 4
tiamin 0.4 mg          % 27
b 2 vitamini 0.2 mg % 10
Niasin 1,3 mg           % 7
B6 Vitamini 0.6 mg % 31
Folat 115 mcg           % 29
Pantotenik asit 0.7 mg % 7
Kalsiyum 115 mg     % 11
Demir 3,4 mg           % 19
Magnezyum 185 mg % 46
Fosfor 405 mg         % 40
Potasyum 512 mg    % 15
Çinko 3,6 mg          % 24
Bakır 1,9 mg           % 93
Manganez 4 mg    % 200
Selenyum 5,7 mcg   % 8

2. Ceviz Antioksidanlarla Zengindir

C ve E vitaminlerinin yanı sıra ceviz, diğer önemli antioksidanları sağlar.

Ceviz, güçlü antioksidan aktivite gösteren en az yedi fenolik bileşikten oluşur. Bunlardan dördünün, E vitamini ile benzer bir biyokimyasal yapıya sahip pozitif bir kontrol olan Trolox’tan daha yüksek serbest radikal temizleme aktivitesi gösterdiği biliniyor.

Genellikle tüketilmeden önce alınmasına rağmen, kabuklu cevizin çekirdeğine yapışan ince derisi, somunun kendisinden çok daha güçlü bir antioksidan durumu gösterir. Yani ceviz içinin üzerinde bulunan ince zar daha yüksek miktarda antioksidan içerir. İlgili: Antioksidan açısından en zengin 10 baharat

3. Ceviz, Omega-3 Yağ Asitlerinin İyi Bir Kaynağıdır

Omega-3 yağ asitleri , sayısız sağlık yararı sağlayan çoklu doymamış yağlardır. Bu diyet yağları kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi, bilişsel işlevlerin korunması ve fetal gelişimin artırılması ile ilişkilendirilmiştir.

Eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekssaenoik asit (DHA), yalnızca deniz ürünleri, fermente edilmiş morina karaciğeri yağı veya krill yağı gibi deniz kaynaklarından türetilen iki tip omega-3 yağıdır . Üçüncü tip bir omega-3 yağ asidi, alfa-linolenik asit (ALA), yalnızca keten tohumu, soya, kanola ve ceviz gibi bitki kaynaklarında bulunur. İlgili: Balık dışında omega-3 almanın 3 yolu

4. Sağlıklı bağırsak

İnsan bağırsak mikrobiyomları binden fazla bakterileri türü ve en fazla 3 milyon genleri ile mikroorganizmaların trilyonlarcası içerir. Gut florası midede ve bağırsakta bulunur ve içeriği yaşınıza ve coğrafi konumunuza göre etkilenir. Her bireyin bağırsak bakterileri parmak izi kadar benzersizdir.

Bağırsak florasının dengesizliği, ülserlerden kansere, psikiyatrik bozukluklara kadar pek çok farklı hastalıkta rol oynar, bu nedenle sindirim sisteminizi mutlu etmeniz önerilir.

Yapılan bir araştırmada her gün 43 gram ceviz tüketen bir kişinin bağırsaklarındaki probiyotik türlerinin arttığı tespit edildi.

5. İştah ve Kilo Kontrolü İçin

Tüm fındıklar gibi cevizler de kalori bakımından yoğundur. Ve yine de, cevizin sağlığa olan yararlarını araştıran birçok çalışmada, onları mevcut diyetlerine ekleyen katılımcılar kilo almamışlardır.

6. Beyin Gücünü Artırır

Her tür fındık harika beyin gıdası olmasına rağmen, cevizin farklı bir yeri vardır.

Ceviz, antioksidanlar, çoklu doymamış yağ asitleri ve antienflamatuar fitokimyasallar ile zenginleştirildiği için, bunları düzenli olarak yemek, ayrıca beynin yaşlanmasını yavaşlatarak ve sonraki yaşamda kronik nörodejeneratif hastalık riskini azaltarak nöroprotektif bir etkiye sahiptir .

7. Ceviz Kemoprotektifdir

Ceviz içindeki fitokimyasalların kombinasyonu – ve özellikle de ellagitanninler – çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir.

Bir de 2015 çalışmaya göre, günde en az bir kez ceviz, badem veya fıstık yiyen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

8. Erkek Verimliliğini Artırır

Selenyum, çinko, folat, C ve E vitaminleri ve çoklu doymamış yağ asitleri, sperm sağlığı ve mobilitesi için faydalı olduğuna inanılan besinlerden bazılarıdır. Ceviz bu elementlerin birçoğu açısından zengin olduğundan, araştırmacılar 2012 yılında yapılan çalışmada ceviz yemenin sperm canlılığını nasıl etkileyebileceğini araştırmıştır ve bu iddianın haklılığı ortaya çıkarılmıştır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler