Ana Sayfa SAĞLIK Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda neden daha fazla ceviz yememiz gerektiğini anlatacağız.

1. Ceviz mükemmel bir sağlıklı yağ, protein, lif ve mineral kaynağıdır.
Ceviz Başına              DV%
Kalori 765                  % 38
Protein 17.8 g           % 36
Lif 7.8 g                      % 31
Şişman 76.3 g           % 117
C vitamini 1,5 mg     % 3
E vitamini 0.8 mg    % 4
K vitamini 3,2 mcg  % 4
tiamin 0.4 mg          % 27
b 2 vitamini 0.2 mg % 10
Niasin 1,3 mg           % 7
B6 Vitamini 0.6 mg % 31
Folat 115 mcg           % 29
Pantotenik asit 0.7 mg % 7
Kalsiyum 115 mg     % 11
Demir 3,4 mg           % 19
Magnezyum 185 mg % 46
Fosfor 405 mg         % 40
Potasyum 512 mg    % 15
Çinko 3,6 mg          % 24
Bakır 1,9 mg           % 93
Manganez 4 mg    % 200
Selenyum 5,7 mcg   % 8

2. Ceviz Antioksidanlarla Zengindir

C ve E vitaminlerinin yanı sıra ceviz, diğer önemli antioksidanları sağlar.

Ceviz, güçlü antioksidan aktivite gösteren en az yedi fenolik bileşikten oluşur. Bunlardan dördünün, E vitamini ile benzer bir biyokimyasal yapıya sahip pozitif bir kontrol olan Trolox’tan daha yüksek serbest radikal temizleme aktivitesi gösterdiği biliniyor.

Genellikle tüketilmeden önce alınmasına rağmen, kabuklu cevizin çekirdeğine yapışan ince derisi, somunun kendisinden çok daha güçlü bir antioksidan durumu gösterir. Yani ceviz içinin üzerinde bulunan ince zar daha yüksek miktarda antioksidan içerir. İlgili: Antioksidan açısından en zengin 10 baharat

3. Ceviz, Omega-3 Yağ Asitlerinin İyi Bir Kaynağıdır

Omega-3 yağ asitleri , sayısız sağlık yararı sağlayan çoklu doymamış yağlardır. Bu diyet yağları kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi, bilişsel işlevlerin korunması ve fetal gelişimin artırılması ile ilişkilendirilmiştir.

Eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekssaenoik asit (DHA), yalnızca deniz ürünleri, fermente edilmiş morina karaciğeri yağı veya krill yağı gibi deniz kaynaklarından türetilen iki tip omega-3 yağıdır . Üçüncü tip bir omega-3 yağ asidi, alfa-linolenik asit (ALA), yalnızca keten tohumu, soya, kanola ve ceviz gibi bitki kaynaklarında bulunur. İlgili: Balık dışında omega-3 almanın 3 yolu

4. Sağlıklı bağırsak

İnsan bağırsak mikrobiyomları binden fazla bakterileri türü ve en fazla 3 milyon genleri ile mikroorganizmaların trilyonlarcası içerir. Gut florası midede ve bağırsakta bulunur ve içeriği yaşınıza ve coğrafi konumunuza göre etkilenir. Her bireyin bağırsak bakterileri parmak izi kadar benzersizdir.

Bağırsak florasının dengesizliği, ülserlerden kansere, psikiyatrik bozukluklara kadar pek çok farklı hastalıkta rol oynar, bu nedenle sindirim sisteminizi mutlu etmeniz önerilir.

Yapılan bir araştırmada her gün 43 gram ceviz tüketen bir kişinin bağırsaklarındaki probiyotik türlerinin arttığı tespit edildi.

5. İştah ve Kilo Kontrolü İçin

Tüm fındıklar gibi cevizler de kalori bakımından yoğundur. Ve yine de, cevizin sağlığa olan yararlarını araştıran birçok çalışmada, onları mevcut diyetlerine ekleyen katılımcılar kilo almamışlardır.

6. Beyin Gücünü Artırır

Her tür fındık harika beyin gıdası olmasına rağmen, cevizin farklı bir yeri vardır.

Ceviz, antioksidanlar, çoklu doymamış yağ asitleri ve antienflamatuar fitokimyasallar ile zenginleştirildiği için, bunları düzenli olarak yemek, ayrıca beynin yaşlanmasını yavaşlatarak ve sonraki yaşamda kronik nörodejeneratif hastalık riskini azaltarak nöroprotektif bir etkiye sahiptir .

7. Ceviz Kemoprotektifdir

Ceviz içindeki fitokimyasalların kombinasyonu – ve özellikle de ellagitanninler – çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir.

Bir de 2015 çalışmaya göre, günde en az bir kez ceviz, badem veya fıstık yiyen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

8. Erkek Verimliliğini Artırır

Selenyum, çinko, folat, C ve E vitaminleri ve çoklu doymamış yağ asitleri, sperm sağlığı ve mobilitesi için faydalı olduğuna inanılan besinlerden bazılarıdır. Ceviz bu elementlerin birçoğu açısından zengin olduğundan, araştırmacılar 2012 yılında yapılan çalışmada ceviz yemenin sperm canlılığını nasıl etkileyebileceğini araştırmıştır ve bu iddianın haklılığı ortaya çıkarılmıştır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...