Ana SayfaYEMEKYemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun.

1. Fırın Kapısını Açmaya Devam Edin

Yemeğinize göz kulak olmak iyidir, ancak her seferinde fırın kapısını açıyorsanız değil! Sıcak bir fırını her açtığınızda, sıcaklık önemli ölçüde düşecek, yani yemeğinizin pişmesi daha uzun sürecek. Bu sıcaklık dalgalanmaları aynı zamanda sıcak veya soğuk noktalara da neden olabilir ve bu da eşit olmayan pişirmeye yol açar. Yemeğinizin Lezzetini Bozan Temizlik Hataları

Yemeğinizi kontrol etmek istiyorsanız, fırının ışığını açın ve kapıdan bakın. Fırın kapısını açmanız gerekiyorsa, ısı kaybını en aza indirmeye yardımcı olmak için sık olmayan ve hızlı bir şekilde yapın.

2. Kör Bıçak Kullanıyorsunuz

Mutfakta kör bıçak kullanmak, keskin bir bıçak kullanmaktan daha tehlikelidir. Bunun nedeni, kör bir bıçakla bir şeyi kesmek için daha fazla güç kullanmanız gerektiğidir ve bu ekstra kuvvet bıçağınızın, kesme tahtasının veya yiyeceğin kendisinin kayarak yaralanmaya neden olabilir.

Ancak keskin bir bıçakla, bıçağın ağırlığı işin çoğunu yapar ve kesimler daha kolay ve daha temiz görünür. Bıçaklarınızı gerektiği gibi düzgün bir bıçak bileyiciden geçirin. Tamamen Yanlış Görünen 8 Pişirme Efsanesi

3. Malzemeleri Doğru Saklamıyorsunuz

Yemeklerinizde taze malzemeler kullanmak, mutlaka lezzetli bir yemeği garanti etmez , ancak kesinlikle yardımcı olur! Malzemelerinizi doğru şekilde saklamak, tatlarını olabildiğince uzun süre taze tutmalarına yardımcı olacaktır.

4. Sürekli tadın

Bir tarifi uyguluyor olsanız bile ilerledikçe ne pişirdiğinizi tatmanız önemlidir! Her adımda tadına bakmak, baharatları, nem seviyelerini ve diğer unsurları gerektiği gibi hassas bir şekilde ayarlamaya giderken size ayarlamalar yapma fırsatı verir. Pişmiş Yemeklerdeki Fazla Yağı Almanın Pratik Yolu

5. Cihazlarınız ve Tencere Kirli olabilir

Kirli araç ve gereçlerle yemek pişirmek yemeğinizin tadını etkileyebilir. Tencere ve tavalarınızdaki yanmış yiyecekleri temizlediğinizden emin olun ve pişirme aletlerinizi yanmış yiyecek ve yağ sıçramalarından uzak tutun.

Ve kahve makinenizi düzenli olarak kireçten arındırmayı unutmayın! Makinenizde biriken mineral, sabah kahvenizin aromasını çabucak bozabilir.

6. Tarifleri Yanlış Okudunuz

Tariflerinizi dikkatlice okuduğunuzdan ve her bir malzemenin ifadelerine özellikle dikkat ettiğinizden emin olun! Örneğin, bir tarifte “1 fincan doğranmış ceviz” diyorsa, bu cevizleri doğramadan önce ölçmeniz gerektiğini gösterir . “1 su bardağı kıyılmış ceviz” diyorsa, cevizleri önce doğrayıp sonra ölçmelisiniz. Bildiğiniz Her Pişirme ve Saklama Kuralı Doğru Mu?

7. Her Şey İçin Aynı Yağı Kullanıyorsunuz

Bazı yemeklik yağlar, belirli tariflere diğerlerinden daha uygundur. Örneğin, avokado yağı yüksek bir duman noktasına sahiptir, bu nedenle tavada kızartma ve diğer yüksek ısı yöntemleri için iyi bir seçimdir. Yüksek ateşte bir şeyler pişirmek için düşük duman noktası olan bir yağı (sızma zeytinyağı gibi) kullanırsanız, yağın kolayca yanmasına ve tüm yemeğinizin tadı yanmasına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler