Ana Sayfa HAYAT NASIL YAPILIR? Ahşap Mobilyaları Koruma ve Parlatma Yöntemleri

Ahşap Mobilyaları Koruma ve Parlatma Yöntemleri

0
2187

Ahşap eşyaların hoş görünmesini istiyoruz, ama her zaman güzel görünmesini sağlayan şeyin, aslında ahşabın kendisi için iyi olamayacağını bilmeniz gerekiyor. Aerosol ahşap cila spreyleri genellikle yüzeyini o kadar kaplar ki, gülünç bir şekilde parlak görünmesini sağlar. Aslında ahşabı beslemiyor, nemlendirmiyor ya da çok uzun süre dayanmıyor. Neyse ki, doğal olarak bakmanın birkaç kolay yolu var.

Ahşap, mobilya ve kesme tahtalarını nemlendirmek, cilalamak ve korumak için ev yapımı tarifler

Zeytinyağı ve limonlu cila
Malzemeler
1 ½ zeytinyağı
1 su bardağı limon suyu VEYA birkaç damla limon esansiyel yağı
2 temiz bez

Yapılışı
Bir sprey şişesi içinde limon suyu ve zeytinyağını birleştirin ve iyice karıştırın. Sprey şişeniz yoksa, bunu bir kasede de yapabilirsiniz. Karışımın bir kısmını temiz bir bez üzerine koyun ve yavaşça dairesel bir hareketle tahtaya uygulayın. 5 dakika bekletin, sonra parlamayı sağlamak için yumuşak bir bezle üzerinden geçin. kalan karışımı cam bir kavanoz içinde saklayabilirsiniz. İlgili: Ahşaptan su lekeleri nasıl çıkarılır?

2. Balmumu İle Ahşap koruma
Az bir miktarı bile ahşabı nemin zararlı etkilerinden korurken kurumasını da engeller. Ayrıca ahşaba güzel ve sağlıklı bir ışıltı verir.

Malzemeler
Rendelenmiş balmumu (1/2 fincan) veya balmumu pastilleri
1 ½ su bardağı zeytinyağı
Esansiyel yağı (isteğe bağlı)

Yapılışı
Bir çift kazanda yarım fincan balmumunu eritin. 1 ½ bardak zeytinyağı ilave edin ve en sevdiğiniz esansiyel yağından birkaç damla ekleyin. Bir cam kavanoz içine dökün ve sertleşmesine izin verin. İsterseniz kullanmadan önce yumuşatmak için 25-30 saniye kadar mikrodalgada ısıtın. Yüzeyi nemli bir bezle temizlemeden önce silin. Daha sonra, temiz, yumuşak bir beze bir miktar balmumu dolgu macunu sürün ve dairesel hareket halinde uygulayın. Kuruduğunda, başka temiz, yumuşak bir bezle (tercihen tiftiksiz olan bir tane) parlakmak için ovun. İlgili: Ahşap zeminler hakkında bilmeniz gereken 10 temel bilgi

3. Hindistan Cevizi Yağı Ovma
Eğer gerçekten bir şey yapmak istemiyorsanız düz hindistan cevizi yağını kuru ahşaba sürmek de bir seçenektir.

İhtiyacınız olacak malzemeler
Bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağı
Temiz yumuşak bir bez

Yapılışı
Yüzeyi hafif nemli bir bezle temizleyin ve kurulayın. Hindistan cevizi yağını başka bir temiz beze sürün ve ahşaba dairesel bir hareketle uygulayın. Kurumaya bırakın.

Ahşap, bir evde sahip olmak için güzel bir şeydir ve doğal olarak sağlıklı ve iyi görünmesini sağlamak aslında inanılmaz derecede basittir. Yukarıdaki tariflerin tümü gıda güvenlidir ve kapları içinde serin bir karanlık yerde 12 aya kadar dayanır. İlgili: Ahşaptaki çizik ve lekeler nasıl çıkarılır?

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın