Ana Sayfa HAYAT Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan karanfil modern zamanlarda pratik ve önemli kullanımlara sahiptir. Karanfil yağı iyileştirici ve analjezik özellikleri ile ünlüdür ve şu anda diş hekimliğinde geçici bir dolgu oluşturmaya yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Güzel kokulu etken madde öjenol ile karanfil çayı el yıkamadan bağırsak temizliğine kadar birçok uygulamada kullanılıyor.

Sindirime yardımcı olur

Yüzyıllar boyunca, karanfil çayı içmek karın ağrısını hafifletmek için kullanılmıştır. Gaz ağrısı ya da diğer mide rahatsızlığı çekenler için iyi çalışan analjezik özelliklere sahiptir. Karanfil, sindirime yardımcı olmak için kan akışını, tükürük üretimini ve mide salgılarını uyarır. Ayrıca, anti-emetik (bulantı önleyici) etkileri vardır. Ayrıca bağırsak parazitlerini öldürmek için de kullanılmıştır ve oral pamukçuk gibi bakteri ve mantar enfeksiyonlarının öldürülmesinde eşit derecede çalışır. Karanfilin Faydalarını Biliyor Musunuz?

Temizleyici

Elleri sterilize etmek için soğuk çay kullanılabilir. Sıvının ellerinize dökülmesi ve silinmesi uygulanması cildi temizler ve hoş bir koku bırakır. Aknesi olan kişiler, diğer döküntüleri azaltmak için karanfil çayını yüz yıkama olarak kullanır ve karanfil yağı uygulaması ile devam eder. Bazıları soğuk karanfil çayı evde toksik olmayan bir sert yüzey temizleyicisi olarak kullanmayı tercih eder. Mutfak tezgahları ve yemek hazırlama alanları için idealdir.

Kompres

Analjezik etkileri nedeniyle, karanfil çayı kompresleri, herhangi bir kas, eklem veya ligament zedelenmesinden ağrıyı gidermenin mükemmel bir yoludur. Yara olmayan cilde uygulanmalıdır. Yaralanma ile ilgili çok fazla şişlik varsa, buz gibi çay kompresleri kullanılmalıdır. Sıcak çay artritik ağrı ile daha iyi çalışır. Etkili bir yöntem, kompresörü günde 2 ila 3 kez 20 dakika boyunca uygulamaktır. Karanfil çayı kompresleri, saçkıran veya sporcu ayağı gibi cildin mantar enfeksiyonları için de kullanılabilir. Bu uygulama için çay sıcaklığı ılık olmalıdır. Ev, Sağlık ve Güzellik İçin Karanfil Nasıl Kullanılır?

Mantar Enfeksiyonu

Vajinal mantar enfeksiyonlarından muzdarip kadınlar için, karanfil çayı 5 güne kadar günlük olarak kullanılabilir. Bu amaç için seyreltilmiş çay, 4 kısım distile suya 1 kısım çaydır. Ek olarak, bağırsakta mantar enfeksiyonu olanlar için, duşun özelliklerine göre yapılan bir lavman preparatı aynı şekilde kullanılabilir (5 gün boyunca günlük).

Saç rengi tazeleme

Boyanan saçları ve kaşları taze görünümlü tutmak için, karanfil çayı, şampuan sonrası renk durulaması olarak kullanılabilir. Her 5 şampuan için bir çay durulaması tavsiye edilen uygulama oranıdır. Karanfil kokusu ek bir bonus. Karanfil Yağının Yararları ve Zararları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Evinizi Nemlendirmeniz İçin 7 Neden

Rutubet ve küf olmaması için evimizin havasının kuru olması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece nemin bizim...

Tahin Yemeniz İçin 10 Neden

Tahinin faydaları sizi şaşırtmaya yetecek kadar çok. En çok tüketilen geleneksel lezzetlerden tahini bir...

Glokom (Göz Tansiyonu) Belirtileri

Glokom dünyada geri dönüşümsüz körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Gözdeki sıvı tahliye edilemediğinde ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mikrofiber Yüz Bezleri Nasıl Kullanılır?

Mikrofiber yüz bezleri oldukça popülerdir ve yüzdeki kiri ve kiri temizlemek için kullanılır. Bez, kimyasal kullanılmadan kiri, ölü deriyi ve yağı emer. Mikrofiber bezler...

Evinizi Nemlendirmeniz İçin 7 Neden

Rutubet ve küf olmaması için evimizin havasının kuru olması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece nemin bizim ve eşyalarımız üzerindeki zararlarını en aza indirebileceğimizi sanıyoruz. Oysa uzmanlar...

Tahin Yemeniz İçin 10 Neden

Tahinin faydaları sizi şaşırtmaya yetecek kadar çok. En çok tüketilen geleneksel lezzetlerden tahini bir süper yiyecek olarak tanımlamak yanlış olmazdı. Tahin, susam tohumlarının sırasıyla...

Glokom (Göz Tansiyonu) Belirtileri

Glokom dünyada geri dönüşümsüz körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Gözdeki sıvı tahliye edilemediğinde ve göz küresinde basınç normalden daha fazla arttığında geri dönüşü olmayan...