Ana Sayfa HAYAT PRATİK Bu 9 Maddenin Temizlikte Kullanıldığını Duyunca Şaşıracaksınız

Bu 9 Maddenin Temizlikte Kullanıldığını Duyunca Şaşıracaksınız

0
2369

Sizlere evde farklı eşyaların temizlenmesinde kullanabileceğiniz, kimyasal olmayan maddeleri anlatacağız. Temizlemede öyle malzemeler kullanacağız ki siz bile şaşıracaksınız.

1. Ketçap

Ketçap, giysilerimize sıçradığı için leke yapmasıyla ünlüdür. Ama leke çıkarmakta da kullanacağınızı biliyor musunuz?

Bakır ve Pirinç Tencere ve Tavaları parlatın

Mutfaklarımızda kullandığımız, bakır ve pirinç tencere ve tavalar üzerinde zamanla kararan bölümler olur. Ve ne kadar temizlemek istersek isteyelim başaramayabiliriz. Bunun için size önerimiz şu; Temiz nemli bir bez alın. Bez üzerine Ketçap sıkın. Tencere ve tavaların kararmış alanlarını dairesel hareketlerle ovun. Birkaç dakika içinde, kendi orijinal rengine kavuşacak ve parlayacaktır. Ilık su ile durulayın ve kuru bir bezle silin.

Paslanmaz Çelik Evyeleri parlatın

Paslanmaz çelik lavabolarda zamanla parlaklığını kaybeder. Bu konuda da Ketçap yardımcı olabilir. Lavabonuzun içine ketçapı dökün ve temiz nemli bir bez veya plastik fırçayla fırçalayın. Ardından sıcak su ile durulayın ve havlu kağıt ile kurulayın.

Kararmış gümüşleriniz için

Ketçapı lekeli gümüş eşyaları temizlemek için de kullanabilirsiniz. Ketçap dolu bir kasenin içinde gümüş eşyalarınızı batırın. 5-10 dakika ketçap içinde bekletin. Ketçap içinde çıkardığınız gümüşlerinizi yumuşak bir bezle ovun. Ardından gümüşlerinizi nemli bezle silin ve ardından iyice kurulayın. Gümüşlerinizin pırıl pırıl olacağını göreceksiniz.

2. Kahve telvesi

Bir temizlik bezinin üzerine kahve telvesi koyun. Tencere veya tavalarınızı bu zelye ovun. Lekelerin kalmadığını göreceksiniz.

Kötü kokulardan kurtulun

Kahve, çevresinde bulunan bütün kokulardan daha baskındır ve diğer kokuları içine çeker. Bir yerdeki kötü kokulardan kurtulmak istiyorsanız, o yere bir kase içinde kahve telvesi koyun. Özellikle buzdolabındaki kötü kokular için koyacaksınız, hafta bir telveyi yenilemeyi unutmayın.

Çicekleriniz için doğal ilaçtır

Çiceklerinizdeki zararlı böceklerin uzaklaşmasını istiyorsanız veya çiceklerinizi kuvvetlendirmek amacındaysanız o zaman size kahve telvesi öneririz. Kahve telvesi hem böceklerin yok olmasına hem de çiceklerin kuvvetlenmesine büyük katkı sağlar.

3. Pirinç

Şişe içlerinin temizliği

Şişe fırçanız yoksa, ama ince boyunlu şişe ve vazonuzu temizlemeniz gerekiyorsa, pirinç kullanabilirsiniz. Şişe veya vazonuzun yarısına kadar ılık su doldurun. İçine pişmemiş 1-2 yemek kaşığı pirinç ekleyin. Şişe veya vazonun ağzını elinizle kapatarak sallayın.

Kahve Öğütücüsünü temizleme

Bir kahve değirmenin temiz olduğunu düşünüyorum. Ancak zamanla kahve kalıntıları yapışabilir. Bunu temizlemek için pişmemiş beyaz pirinç kullanmayı deneyin. Bıçakların yüksekliğe kadar pişmemiş beyaz pirinç ekleyin. Öğütücü çalıştırın. Tüm kahve kalıntılarının çıktığını göreceksiniz.

4. Çay

Ahşap Zeminlerin temizliği;

Siyah çay eski tarihlerde zeminlerin temizliği için kullanılıyordu. Özellikle parkeleri parlattığı biliniyor. Siz de yer temizliğinde siyah çayı kullanabilirsiniz. Önemli bir not? Laminat ahşap parkeleri kesinlikle siyah çayla temizlemeyin.

Bir tencere içinde sıcak su kaynatın. Ardından içine 3-4 poşet çay atın. 10 dakika kadar çayın renginin suya geçmesini bekleyin. Sonra çay demlenen sunu yer kovanının içine dökün. Biraz soğuk karıştırarak ılıtın. Bu su ile yerleri silebilirsiniz.

Koku Giderme;

Buzdolabındaki kötü kokuların giderilmesi için yeşil çay yapraklarını kullanabilirsiniz. Bir kase içine yeşil çay yapraklarını koyun. Buzdolabına yerleştirin. Soğan ve sarımsak gibi keskin koluların bile yok olduğunu göreceksiniz.

Mikrodalga Temizliği;

Su kaynatın ve içine yeşil çay yapraklarını koyun. Bu suyu mikrodalganın içine ve dışını silmek ve temizlemek için kullanabilirsiniz.

5. Gazlı içecekler

Kir ve Pasları temizleme;

Birçok alkolsüz içecekler hafif asitler kararma ve pas lekelerini çıkarmada ideaildir. Paslanmaz çelik üzerinde paslı alanlara meşrubat dökebilirsiniz. Ardından ovun ve iyice durulayın. Alkolsüz içecekler şekerkli olduğu eiçin yapışkan kalabilir. Bu da lekelenmeye yol açar.

Tuvalet Temizliği;

Tuvaletinizin içinde bir kutu kola ya da şişe dökün. Tüm tuvaletin içinde döktüğünüze emin olun. Bir saat kadar bekleyin. Ardından tuvalet fırçıasıyla iyi fırçalayın. Bir saat sonra iyice durulayın. Tüm inatçı lekelerin çıktığını göreceksiniz.

6. Temizlik için Hidrojen Peroksit (oksijenli su) kullanın

Bulaşıklarınızı dezenfekte edin

Bulaşık makinanıza deterjan bölümüne 2 çay kaşığı oksijenli su ilave edin. Deterjanda koyup normal olarakmakinanızı çalıştırın. Bulaşıklarınız dezenfekte olacak ve tabaklarınızda köpük kesinlikle kalmayacaktır.

Diş fırçalarınızı dezenfekte edin

Diş fırçasını kullandıktan sonra üzerinde birkaç damla hidrojen peroksit koyun.  fırçayı kullanmadan önce iyice durulayın. Böylece kullanmadığınız süre içinde diş fırçası mikrop barındırmayacaktır.

Klavyenizi temizleyen

Hidrojen peroksit ile bir pamuğu ıslatın. Bilgisayarınızı ve klavyenizi bu pamukla rahatlıkla silebilirsiniz.

7. Mısır nişastası

Halı Temizliği;

Halı üzerine mısır nişastas serpin. 10-20 dakika bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile halınızı süpürün. Halınızın aşınan bölümlerinin kapandığı ve halınızın tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Lastik Eldivenler nemlenmesin;

Lastik eldivenlerin nemini önlemek ve onları kolay bir şekilde giyip çıkarmak için içine bir miktar mısır nişastası serpebilirsiniz.

8. Temizlik için alkol kullanın

 Temiz Aynalar;

Aynalarda makyaj malzeleri, sper, diş macunu gibi lekeler oluşur. Bir bez üzerine ispirto dökün. ve Aynanızı silin. Pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Telefon dezenfekte için;

Telefon evde ve işlerinde en çok kirlenen alettir. Telefonunuzu ispirto ile silerek hem temizleyebilir, hem de dezenfekte edebilirsiniz.

Mürekkep Lekeleri için

Mürekkep lekesi herkesin en çok canını sıkan lekedir. Bu lekeler içinde alkol uygulayabilirsiniz. Mürekkep lekesinin üzerine alkol dökün. 5 dakika beklettikten sonra durulayın. Ardından giysinizi makinada yıkayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz. Tabi hassas kumaşlara bunu uygulayamazsınız.

Banyo armatürlerini alkol ile temizleyebilirsiniz. Özellikle krom armatürler için ideal temizlik aracı alkoldur.

9. Sirke

Sirke en ideal temizleme aracıdır. Her türlü cam yüzeyleri sirkeli su ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca sebze ve meyvelerinizi de Sirkeli su ile yıkayarak dezenfekte edebilirsiniz. Tıkalı lavabolarınızı açmak için karbonat ve sirkeden faydalanabilirsiniz. Lavabonun içinde iki çay kaşığı karbonat dökün. Ardından sıcak su ilave edin. Açılan lavabonuza bir su bardağı sirke döktüğünüzde, su giderinin eskisi gibi performans verdiğini göreceksiniz.

Halı lekeleri için

Halıdaki lekeleri çıkarmak içinde sirke kullanabilirsiniz. Yarım bardak beyaz sirkeye 2 çorba kaşığı tuz ekletin. Halıdaki lekeleri bu karışım ile ovaladıktan sonra kurumaya bırakın ve sonra elektrikli süpürge ile süpürün. Daha koyu ve büyük lekeler için yarım bardak beyaz sirkeye 2 çorba kaşığı boraks kullanın.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın