Ana SayfaHAYATSukulent Kışın da Çoğaltılabilir

Sukulent Kışın da Çoğaltılabilir

Sukulentleri çoğaltmak için yılın en iyi zamanı nedir? Eğer yaz mevsiminde etli kesimleri çoğaltabileceğin tek zaman olduğunu düşünüyorsanız, size iyi haberlerimiz var! Kış aylarında sukulentleri çoğaltmayı kolaylaştıran bir yöntem var.

Yaz aylarında sukulentleri köklendirmek o kadar kolaydır ki bazen sizin yardımınıza bile ihtiyaç duymazlar. Bitkiden düşen etli yapraklar, kendi kendine büyümeye başlar. Kış aylarında, etli bitkiler uykuda olur ve köklendirme daha zordur.

Kış aylarında sukulentleri çoğaltmanın kolay yolu pencere kenarında bekletme. Çoğaltmak istediğiniz bitkilenen yapraklarını koparın. Bitkiyi doğru şekilde kopardığınızdan emin olun. Aşağıdaki resimde solda yanlış koparma, sağda doğru koparma şekli var. Ev içinde yetiştirmeye uygun 5 sukulent

Bu etli yapraklar özel bir bakıma ihtiyaç duymadan ve kendi başına köklenir. Etli kesimleri ne zaman ekeceğinizi bulmak kolaydır, kesimler köklenmeye başlar başlamaz dikilmeye hazırdırlar. Sukulentler sulanmaya karşı çok hassastır, bu nedenle özellikle bu bitkiler için yapılmış saksı toprağı kullanmak önemlidir.

Etli kök kesimlerini çoğaltıyorsanız, köklü kök parçasını bir bitkiyi saklar gibi toprağa kolayca yerleştirebilirsiniz. Ancak, yapraklardan sukulent yetiştiriyorsanız, onları çok derin dikmemeye dikkat edin.

Köklendirilmiş yaprak kesimlerini dikmek için, yaprağın toprağın üzerine döşenmesini sağlayın ve sadece ince bir toprak tabakasına sahip olan kökleri hafifçe örtün. Kökler henüz çok uzun değilse, yaprak gevşek toprak üstünde oturarak bırakılabilir ve kökler uzadıkça içeri girerler. Etli kesimler dikerken küçük saksılar kullanın. Sukulent bakımında 5 önemli nokta

KIŞIN BAKIM İPUÇLARI
Kış aylarında sukulent yetiştirmek çok kolaydır. Köklendirilmiş kesimlerinizi bir kez sakladığınızda, diğer etli bitkilerde olduğu gibi onlara bakabilirsiniz. Etli bitkiler kış aylarında uykuda olduğundan, kesimlerinizde ilkbahara kadar fazla büyüme göremeyeceğinizi unutmayın.

Işık: Sukulentleri içeride, bol ışık alabilecekleri güneşli bir pencereye koyun. Güneşli bir pencereniz yoksa, o zaman bir büyüme ışığı eklemelisiniz . Yılbaşı kaktüsü nasıl çoğaltılır?

Su: Etli küçük bitkiler kolayca yıkanabilir veya sulanırken yerlerinden çıkabilir. Bu nedenle, küçük etli bitkilerin sulanmasından ziyade, biraz büyüyene kadar hafif ıslatılması daha iyidir. Alttan sulamak da işinizi kolaylaştırır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler