Ana Sayfa HAYAT PRATİK Bulaşık Makinasının Genel Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık Makinasının Genel Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinesinde sürekli yıkama yapıldığı için onun da temizlenmesi gerektiği pek düşünülmez. Ancak bulaşık makineleri zamanla, gıda, sabun gibi atıkları toplayabilirler. Bu da bulaşık makinenizin performansını düşürür. Bulaşık makinesi tabletini kendiniz yapabilirsiniz

Bulaşık makinenizi ayda bir temizlemeniz, bulaşıklarınızın daha iyi temizlenmesi ve parlamaları için yapmanız gereken bir iştir. Bulaşık makinenizin genel temizliğini nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • İhtiyacınız olacak malzemeler
 • Sirke
  Karbonat
  Sünger
  Kürdan
  Bulaşık sabunu
  Mikrofiber bez veya yumuşak temizlik bezi
  Diş fırçası

Bulaşık makinesini nasıl temizleyeceksiniz?

Bulaşık makinesini boşaltın: Bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra makineyi tamamen boşaltın. Raflar çıkabiliyorsa, dışarı çıkarın.

Çıkarılabilir gibi görünen tüm parçaları çıkarın: Tüm bulaşık makineleri farklıdır, ancak en azından alttaki ızgarayı ve filtreyi çıkarmanız gerekir.

Delikleri kontrol edin: Bir kürdan veya başka bir küçük sivri uçlu alet ile çıkarılamayan parçalardaki delikleri, biriken atıkları çıkarmak için kontrol edin.

Tüm parçaları yıkayın: Bulaşık makinesinden çıkarabileceğiniz her şeyi sabunlu ılık suyla yıkayın.

Filtreyi temizleyin: Yumuşak bir diş fırçası kullanarak, filtre ve ızgarayı karbonatlı veya sıcak, sabunlu suyla yıkayın.

Kapının altını silin: Bazı bulaşık makinesi modellerinde, bulaşık makinesinin kapağının alt kısmı atık biriktirir, çünkü su oraya ulaşamaz. Bu alanları da sabunlu su ile silin.

Kapı contasını silin: Sirke içine batırdığınız nemli bir bez ile bulaşık makinesinin kapı contalarını silin. Gerekirse, sirkeye batırılmış bir diş fırçası veya kulak çubuğu ile ulaşılması zor bölgeleri silin.

Bulaşık makinesinin içini temizleyin: Cihazın altını, yanlarını ve kapağını silmek için sabunlu bir sünger kullanın.

Çatal-bıçak sepetini temizleyin: Sepette sıkışmış yiyecek parçaları olabileceği için, bulaşık fırçası veya süngerle sepeti yıkayın. Eğer üst ve alt raflar çıkarılamıyorsa, herhangi bir noktasının temizlenmeleri gerekip gerekmediğini kontrol edin.

Sirke ile boş bir döngü çalıştırın: Yıkayıp temizlediğiniz tüm parçaları yerine koyun. Daha sonra, sert su birikintilerini temizlemek ve gözden kaçan temizlenmesi gereken yerleri temizlemek için, bulaşık makinesinin üst rafına bir kase içinde sirke koyun ve bulaşık makinesini düşük devirde çalıştırın.

Dış yüzeyi temizleyin ve parlatın: Bulaşık makinenizin dış yüzeyini sabunlu su kullanarak yumuşak veya mikrofiber bezle silin, sonra temiz su ve bezle tekrar silin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Evinizi Nemlendirmeniz İçin 7 Neden

Rutubet ve küf olmaması için evimizin havasının kuru olması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece nemin bizim...

Yüz Maskesini Dezenfekte Etme Yolları

Yüz Maskesini Temizlemenin Yolları. Kumaştan yapılan yüz maskesini covid 19 sebebiyle çok fazla kullanıyoruz....

Bulaşık Makineleri İçin Doğal Koku Önerileri

Bulaşık Makineleri İçin Doğal Koku Önerileri. Bulaşık makinelerinde biriken bulaşıklar çoğu zaman kötü kokulara...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mikrofiber Yüz Bezleri Nasıl Kullanılır?

Mikrofiber yüz bezleri oldukça popülerdir ve yüzdeki kiri ve kiri temizlemek için kullanılır. Bez, kimyasal kullanılmadan kiri, ölü deriyi ve yağı emer. Mikrofiber bezler...

Evinizi Nemlendirmeniz İçin 7 Neden

Rutubet ve küf olmaması için evimizin havasının kuru olması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece nemin bizim ve eşyalarımız üzerindeki zararlarını en aza indirebileceğimizi sanıyoruz. Oysa uzmanlar...

Tahin Yemeniz İçin 10 Neden

Tahinin faydaları sizi şaşırtmaya yetecek kadar çok. En çok tüketilen geleneksel lezzetlerden tahini bir süper yiyecek olarak tanımlamak yanlış olmazdı. Tahin, susam tohumlarının sırasıyla...

Glokom (Göz Tansiyonu) Belirtileri

Glokom dünyada geri dönüşümsüz körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Gözdeki sıvı tahliye edilemediğinde ve göz küresinde basınç normalden daha fazla arttığında geri dönüşü olmayan...