Ana Sayfa HAYAT PRATİK Bulaşık Makinasının Genel Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık Makinasının Genel Temizliği Nasıl Yapılır?

0
1992
Bulaşık Makinasının Genel Temizliği
Bulaşık Makinasının Genel Temizliği

Bulaşık makinesinde sürekli yıkama yapıldığı için onun da temizlenmesi gerektiği pek düşünülmez. Ancak bulaşık makineleri zamanla, gıda, sabun gibi atıkları toplayabilirler. Bu da bulaşık makinenizin performansını düşürür. Bulaşık makinesi tabletini kendiniz yapabilirsiniz

Bulaşık makinenizi ayda bir temizlemeniz, bulaşıklarınızın daha iyi temizlenmesi ve parlamaları için yapmanız gereken bir iştir. Bulaşık makinenizin genel temizliğini nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • İhtiyacınız olacak malzemeler
 • Sirke
  Karbonat
  Sünger
  Kürdan
  Bulaşık sabunu
  Mikrofiber bez veya yumuşak temizlik bezi
  Diş fırçası

Bulaşık makinesini nasıl temizleyeceksiniz?

Bulaşık makinesini boşaltın: Bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra makineyi tamamen boşaltın. Raflar çıkabiliyorsa, dışarı çıkarın.

Çıkarılabilir gibi görünen tüm parçaları çıkarın: Tüm bulaşık makineleri farklıdır, ancak en azından alttaki ızgarayı ve filtreyi çıkarmanız gerekir.

Delikleri kontrol edin: Bir kürdan veya başka bir küçük sivri uçlu alet ile çıkarılamayan parçalardaki delikleri, biriken atıkları çıkarmak için kontrol edin.

Tüm parçaları yıkayın: Bulaşık makinesinden çıkarabileceğiniz her şeyi sabunlu ılık suyla yıkayın.

Filtreyi temizleyin: Yumuşak bir diş fırçası kullanarak, filtre ve ızgarayı karbonatlı veya sıcak, sabunlu suyla yıkayın.

Kapının altını silin: Bazı bulaşık makinesi modellerinde, bulaşık makinesinin kapağının alt kısmı atık biriktirir, çünkü su oraya ulaşamaz. Bu alanları da sabunlu su ile silin.

Kapı contasını silin: Sirke içine batırdığınız nemli bir bez ile bulaşık makinesinin kapı contalarını silin. Gerekirse, sirkeye batırılmış bir diş fırçası veya kulak çubuğu ile ulaşılması zor bölgeleri silin.

Bulaşık makinesinin içini temizleyin: Cihazın altını, yanlarını ve kapağını silmek için sabunlu bir sünger kullanın.

Çatal-bıçak sepetini temizleyin: Sepette sıkışmış yiyecek parçaları olabileceği için, bulaşık fırçası veya süngerle sepeti yıkayın. Eğer üst ve alt raflar çıkarılamıyorsa, herhangi bir noktasının temizlenmeleri gerekip gerekmediğini kontrol edin.

Sirke ile boş bir döngü çalıştırın: Yıkayıp temizlediğiniz tüm parçaları yerine koyun. Daha sonra, sert su birikintilerini temizlemek ve gözden kaçan temizlenmesi gereken yerleri temizlemek için, bulaşık makinesinin üst rafına bir kase içinde sirke koyun ve bulaşık makinesini düşük devirde çalıştırın.

Dış yüzeyi temizleyin ve parlatın: Bulaşık makinenizin dış yüzeyini sabunlu su kullanarak yumuşak veya mikrofiber bezle silin, sonra temiz su ve bezle tekrar silin.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın