Ana Sayfa SAĞLIK Yeterli Potasyum Almamanın 6 İşareti

Yeterli Potasyum Almamanın 6 İşareti

0
604
Yeterli Potasyum Almamanın
Yeterli Potasyum Almamanın 6 işareti

Yeterli potasyum almamanın işaretlerini unutmayın. Vücutta hücrelerin sıvı ve elektrot dengesini sağlamada sodyum kadar önemli olan potasyum, kasların düzenli çalışması ve düzenli kalp ritmi için gereklidir.

Kalsiyum veya magnezyum gibi, potasyum da vücudunuzun işlevine yardımcı olan bir elektrolittir. Potasyum kan basıncınızı düşürür, sindirim ve kas fonksiyonlarına yardımcı olur. Bacak kramplarını önlemenin yolları

Beyne oksijen gitmesinde de rol oynayan potasyumun vücutta eksik olması durumunda, yaşlı kişilerde kalp krizi riskinin %50 oranında arttığı tespit edilmiştir. Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız bir doktora başvurmak faydalı olabilir.

Sağlıklı beslenmiyorsanız
Eğer meyve ve sebze içermeyen, işlenmiş gıdalar ve abur cubur tüketiyorsanız, düşük potasyum seviyeleri için risk altındasınız demektir. Bunun yerine beslenmenize potasyum açısından zengin gıdaları ekleyebilirsiniz. Bacak kramplarının sebepleri ve tedavisi

Kaslarınız zayıfsa
Potasyumunun vücudunuzda azaldığını kaslarınızda hissedeceksiniz. Çünkü potasyum, kas yapımı ve kasılması için gerekli olan bir elektrolittir. Potasyum eksikliğinin ilk belirtilerinden biri kas kasılmalarıdır.

Sık kramp sorunu yaşıyorsanız
Potasyum eksikliği başladığında kaslarınızda kramp sorunu yaşamaya başlarsınız. Eğer sık sık bacak ve ayaklarınıza kramp giriyorsa, potasyum seviyeniz düşük demektir. C vitamini eksikliğinin sessiz işaretleri

Düzenli ilaç kullanıyorsanız
Potasyum eksikliğinin en yaygın nedeni reçeteli ilaçlardır. İlaçlar, idrarda aşırı potasyum kaybına neden olur.

Kalp atış hızında değişim varsa
Aşırı derecede düşük potasyum, kalp atış hızında değişmelere neden olabilir. Uzmanlar, potasyum elektrolit dengesizliklerinin ölümcül olabileceğini belirtiliyor ve kalp sağlığı için potasyumun ne kadar önemli olduğunun altını çiziyorlar. K2 vitamini nedir? Sizde eksikliği var mı?

Kuru cilt veya akne sorunu yaşıyorsanız
Potasyum eksikliği, kuru cilt, akne veya sindirim rahatsızlığı gibi kolay belirtilerle anlayabilirsiniz. Tabii ki, bu belirtiler birçok farklı durumda da ortaya çıkabilir, o nedenle potasyum eksikliğinden şüpheleniyorsanız test yaptırmanız faydalı olabilir.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın