Ana SayfaSAĞLIKBalık Yağı Takviyeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Balık Yağı Takviyeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Omega 3 yağ asitlerinin (EPA ve DHA) kalp hastalıklarını önlediği ve kandaki trigliserit seviyelerini düşürerek kolesterol dengesini düzenlediği kanıtlandığından beri balık yağı takviyeleri daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Aslında balık yağı almanın en iyi yolu şüphesiz yağlı balıkları tüketmek. Eğer haftada en az iki kere somon gibi bol yağlı soğuk deniz balıklarını yiyebiliyorsanız balık yağı takviyesi almanıza gerek yok. Bunu yapamıyorsanız balık yağı takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

Balık Yağı Takviyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer sıvı balık yağı takviyesi alıyorsanız ambalajında açıldıktan sonra buzdolabında saklanmasının gerekli olmadığı ibaresi bulunan ürünlerden kaçının. Oksitlenmeyi engellemek için koyu renk cam şişede satılan ürünleri tercih edin. Işık, balık yağı veya kapsüllerinin oksitlenmesini hızlandıran en önemli faktörlerdendir. İçeriğinde balık yağına ek olarak antioksidanlar da içeren markaları tercih edin. Bunlar genellikle E vitamini, biberiye veya yeşil çay özleri olabilir.

Peki Ne Kadar Balık Yağı Takviyesi Almalısınız?

Günlük olarak 250-500 miligram arası EPA+DHA Omega 3 yağ asidi alımı yeterli olacaktır. 1000 miligramlık bir balık yağı kapsülü ise üretici firmalara göre farklılık göstererek 200 ila 800 miligram arası EPA+DHA içerir.

Balık Yağı Kapsüllerinin Yan Etkisi Var mıdır?

Balık yağı kapsüllerinin en olası yan etkileri mide bulantısı ve ağza gelen balık tadı olarak belirlenmiştir. Balık yağını yemeklerle birlikte almak ve buzdolabında saklamak bu problemlerin önüne geçebilir. Balık yağı veya kapsüllerinin son kullanma tarihine de çok dikkat edilmelidir. Birçok marka genellikle şişe açıldıktan 90 gün sonrasına kadar taze kalabilmektedir. Kötü bir şekilde balık kokan yağ veya kapsüller derhal atılmalıdır.

Balık Yağı Takviyeleri Cıva Zehirlenmesine Yol Açar mı?

Denizlerdeki kirlenme balık tüketirken maalesef denizlerdeki zehirli maddelerin yediklerimiz yoluyla bizi de etkileyebileceği sorusunu akla getiriyor. Bu maddelerin başında ise tabii ki cıva geliyor. Cıva zehirlenmesi konusunda en çok hamileler ve çocuklar dikkatli olmalı. Balık yağı kapsüllerinde cıva ve diğer zehirli maddeler çok çok düşük oranlarda bulunuyor. Yine de satın alacağınız balık yağı takviyesinin cıva testlerini geçip geçmediğini kontrol etmenizde yarar var.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler