Ana SayfaSAĞLIKGögüs Kanserini Engellemek 10 Basit Yöntem

Gögüs Kanserini Engellemek 10 Basit Yöntem

Göğüs kanserini engellemek için 10 basit yöntem var. Alacağınız basit tedbirler ve yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişikliklerle göğüs kanseri riskinizi en aza indirgeyebilirsiniz.

1-) Deodorantları Hayatınızdan Çıkarın.

Terlemek vücudun normal bir aktivitesidir, lütfen önce bunu kabul ediniz. Birçok deodorantın içerisinde bulunan alüminyum, östrojen hormonunu taklit eder ve aynı zamanda DNA’ya doğrudan zarar verebilir.  Her ne kadar göğüs kanseri ve alüminyum arasında klinik çalışmalarda henüz doğrudan bir ilişki bulunmamış olsa da, alüminyumun göğüste birikerek DNA’ya zarar verdiğini biliyoruz. Daha da ilginci göğüste kitlelere en çok alüminyumun biriktiği noktalarda rastlanmıştır. Deodorant kullanmak istiyorsanız ev yapımı olanları, ya da en azından içeriği güvenli markaları tercih edin. Meme Kanserini Önlemenizi Sağlayacak 7 Alışkanlık

2-) Cilt Bakımı ve Kozmetik Alışkanlığınıza Detoks Uygulayın.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de çok az zararlı kimyasal yasaklanarak kozmetik ve cilt bakım ürünlerinden çıkarılmıştır. Üstelik piyasada bulunan ürünlerin bir çoğunun içerisinde ne olduğundan habersisiz.  Paraben, triklosan, etilen oksit ve daha birçok kimyasal hormon yapısını bozarak göğüste düzensiz büyüyen kitlelere, böylece de göğüs kanserine yol açar. Kullanacağınız kozmetik/cilt bakım ürünlerinin neler olduğunu mutlaka araştırarak alın. Eğer iphone kullanıcısı iseniz ‘Think Dirty’ uygulamasıyla içeriğin ne olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

3-) Plastikle Vedalaşın

Plastik malzemeler hayatımızın o kadar içinde ki! BPA’sız ürünleri tercih etmeniz ne yazık ki sizi plastiğin zararlarından korumuyor. Çünkü plastik üreticileri BPA yerine onun muadili olan BPS kullanıyorlar ki onun da BPA gibi hormon düzenini bozarak göğüs kanserine yol açma riski var. En güzeli plastik ürünleri mümkün olduğunca hayatımızdan uzaklaştırmak. Koltukaltı Detoksu Meme Kanserinden Koruyor

4-) Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Yapılan bazı çalışmalar 18 yaş ve orta yaş arası fazladan alınan kiloların menopoz sonrası dönemde göğüs kanseri olarak geri döndüğünü gösteriyor. Öyle ki, göğüs kanseri vakalarının dörtte biri sadece fazla kilolardan kurtulmakla önlenebiliyor. Bunun sebebi, östrojenin yağda birikmesi. Vücudumuzda yağ ve buna bağlı olarak östrojen hormonu ne kadar fazlaysa, kansere yakalanma riskimiz de o derece artıyor.

5-) Hareket Edin

Günde 1 saat yürüyüş yapmanın menopoz sonrası dönemde göğüs kanserine yakalanma riskini %14 düşürdüğünü biliyor muydunuz? 1 saatlik yürüyüşe koşu gibi fazladan bir aktivite eklendiğinde ise oran %25’e yükseliyor. Yumurtalık Kanseri Belirtilerini Görmezden Gelmeyin

6-) Antioksidan Yüklenin

Antioksidanların vücudumuz için inanılmaz faydaları vardır.Bunlardan en muhteşemi de hücrelere zarar verip kansere yol açan serbest radikallerin etkilerini yok edebilmesidir. Çilek, nar, elma, kırmızı fasülye, enginar, kuru erik ve kakao gibi besinler yüksek miktarda antioksidan içerir.

7-)Sigarayı Bırakın

Araştırmalar, son dönemde konulan göğüs kanseri teşhislerinin sigara içenlerde içmeyenlere oranla %24; bırakmış olanlarda hiç içmeyenlere göre %13 yüksek olduğunu gösteriyor. Söyleyecek başka söz kaldı mı? Sigarayı bırakmak ‘kolay’ bir iş olmayabilir ama kanserden korunmanın ‘kolay’ bir yoludur. Bu yazıyı okuyan sigara tüketicileri için umarız bu bırakmak için bekledikleri uyarı olur.

😎 Alkol Tüketiminizi Sınırlandırın

Yapılan çalışmalar günde iki kadehten fazla alkol tüketmenin kanser riskini %20 arttırdığını gösteriyor. Amerikan Kanser Derneği, kadınların günde iki kadehten fazla alkol tüketmemesini öneriyor. Alkol, kanser riskini arttıran östrojen seviyesinin yükselmesine sebep olur.

9-) Soya Tüketiminizi Kısıtlayın

Soyada bulunan doğal bitki temelli östrojen düşük dozlarda alındığında sağlık için yararlıdır, ancak yüksek dozlarda alındığında göğüs kanseri için bir risk faktörü haline gelebilir. Günümüzün işlenmiş gıda dünyasında soya o kadar çok yaygın ki. Bu bile tek başına işlenmiş gıda tüketmeyi bırakmak için bir sebep.

10-) Hormonsuz, Ot Yiyen Hayvanların Etini ve Süt Ürünlerini Tüketin.

Günümüzde et ve süt ürünlerinin çoğu hormonla büyütülen hayvanlardan elde ediliyor. Bu hormonlu et ve sür ürünleri önce marketlere, oradan sofralarımıza kolayca ulaşıyor. Denetimsiz ve sağlıksız hormonlar bizlerin hormon dengesini alt üst ederek birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. O yüzden hormonsuz, doğal yemlerle ve doğada gezinerek beslenen hayvanların etlerini tüketmeye özen gösterin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler