Ana Sayfa HAYAT PRATİK Halıdaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

0
1328
Halıdaki Pas Lekesi
Halıdaki Pas Lekesi

Halıdaki pas lekesi nasıl çıkar? Açık renkte ki halılarınız, evinize ferah bir hava kazandırabilir. Halılar, evlerimiz için en güzel aksesuardır. Bu nedenle, temizliği de güzelliği kadar önemlidir. Lekeli bir halı evi güzelleştirmekten çok kirli görünmesine sebep olur.   Ancak, lekelenme bakımından daha fazla sorun yaratırlar. Çıkartması en güç olan lekelerden biri pas lekesidir.

Pas lekeleri genel olarak, metal ayaklı mobilyaların nemlenmesi ve bu ayakların pas lekesi çıkarmasıyla oluşur. Halı üzerinde pas lekelerini önlemek için, metal ayaklı mobilyalarınızı halı üstünde kullanmamaya özen gösterin. Eğer mobilyanızın yerini değiştirmek istemiyorsanız, halının koyu renkli kısımlarına ayakları yerleştirin veya plastik başlıklar kullanın. Pas lekesi üzerinden bir zaman geçmiş veya çok fazla yayılmışsa, profesyonel bir halı temizlemeyi tercih edebilirsiniz. Bunun dışında evde deneyebileceğiniz yöntemler de vardır. İlgili: Zorlu halı lekelerini temizlemek için ipuçları

Halıdaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?
  • Halınızdaki pası sıyırarak çıkarmayı deneyin. Bu işlem için, ağız kısmı küt olan bir bıçak, tırtıkları olmayan başka bir araç veya plastik bir kart kullanabilirsiniz. Halıya zarar vermeden hafifçe kazımayı deneyebilirsiniz.
  • Nemli bir süngere, az miktarda bulaşık deterjanı koyun, daha sonra halının leke olan bölgesine bastırın ve 5 dakika üzerinde bekletin.
  • Pas lekesi olan bölgeye, soğuk suya batırılmış temiz ve açık renkli bir havlu yardımıyla bastırın. Eğer pas lekesi havluya geçiyorsa, bu işleme devam edin ve gerektiği kadar deterjan kullanın.
  • Limon suyunu, halınızın lekelenmiş bölgesine dökün. Birkaç saat bekledikten sonra nemli bir havluyla bastırın ve ıslak bezle silin.
  • Halınızdaki pas lekelerini, sirke yardımıyla da çıkmanız mümkündür. 1 yemek kaşığı sirke ile bir yemek kaşığı mısır nişastasını karıştırarak macun yapın. Kuru bir bez yardımıyla lekenin içine işleyecek şekilde iyice ovalayarak yedirin. 2 gün bu şekilde beklettikten sonra, elektrik süpürgesiyle süpürün.
  • Leke çıkarıcı sprey hazırlamak için, kullanacağınız şişeyi 5 ölçü su ve 1 ölçü sirkeyle doldurun. Bir başka şişeye de, 1 ölçü köpüksüz amonyak ve 5 ölçü su ile doldurun. Lekeli olan bölgeye bu karışımı iyice yedirin. Birkaç dakika bekledikten sonra, temiz ve kuru bir bezle kurutun. Leke çıkana kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
  • Halı temizliği için kimyasal uygulamalar da mevcuttur. Pas lekesini çıkarmak için, genel olarak asit türevi maddeler kullanılır. Asit türevleri lekenin tutulumunu azaltır. Piyasada satılan pas çıkarıcı birçok üründen birini tercih edebilirsiniz. İlgili: Doğal ev yapımı halı temizleyicisi tarifi

Yapılan bu işlemlere rağmen halınızdaki pas lekesi çıkmamakta inat ediyorsa, daha fazla uğraşmadan halı yıkama hizmeti veren profesyonel bir yere halınızı yıkatmaya verebilirsiniz.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın