Ana Sayfa SAĞLIK Kombu (Kombucha) Çayı İçmek İçin 7 Neden

Kombu (Kombucha) Çayı İçmek İçin 7 Neden

Kombu (Kombucha) Çayı İçmek İçin 7 Neden. Çinliler tarafından 2000 yılı aşkın bir süredir sağlık iksiri olarak tüketilen kombucha, bir fermantasyon ürünü bir içecektir siyah çay fonksiyonel olarak kullanılır. Şekerle kombine edilmiş fermantasyon sürecini başlatan bir bakteri ve maya kolonisini içerir. Fermente olduktan sonra, kombucha karbonatlaşır ve aşağıdaki etkilere bağlı olan sirke, b- vitaminler , enzimler, probiyotikler ve yüksek asit konsantrasyonu (asetik, glukonik ve laktik) içerir:

Kombu Çayının sağlık açısından 7 faydası şunlardır.

1. Detoksifikasyon

Kombucha’nın detoxifying kapasitesi muazzamdır. Mükemmel bir örnek, karaciğer hücresi toksisitesini önleme kabiliyetindedir. Kombu Çayı Nasıl Yapılır?, Kombu Mantarı Nasıl Üretilir?

Bir çalışmada, karaciğer hücreleri oksidatif yaralanmaya karşı korunmuş ve aslında toksine maruz kalmalarına rağmen normal fizyolojilerini korumuşlardır! Araştırmacılar, bunun “muhtemelen antioksidan etkisinden kaynaklandığını ve oksidatif stresin önemli bir rol oynadığı bilinen karaciğer hastalıklarına karşı faydalı olabileceğini” söyledi.

2. Sindirim

Doğal olarak, bu antik çayın antioksidan yoğunluğu, sindirim sisteminde karışıklık yaratan serbest radikallere karşı koyar. Bununla birlikte, kombucha’nın sindirimi desteklemesinin en büyük nedeni, yararlı asit, probiyotikler ve enzimlerin yüksek seviyelerinden olmasıdır .

Bazı araştırmalar kombucha’nın sızdıran bağırsak ve mide ülseri önleme ve iyileşme becerisini göstermiştir . Bize şaşırtıcı değil, bazı durumlarda mide yanması, GÖRH ve ülser için sıklıkla öngörülen Prilosec gibi ilaçların kadar etkili olduğu kanıtlandı. Kombu Çayı Sirkesinin Farklı Kullanım Alanları

3. Enerji

Kombucha’nın insanları canlandırması, fermantasyon işlemi sırasında siyah çaydan çıkan demir oluşumuna bağlıdır. Aynı zamanda kafein (çok az miktarda olmasına rağmen) ve vücuda enerji veren b-vitaminleri içerir.

Özel bir süreçle salınan demir, kan hemoglobini arttırarak dokulara oksijen artışını geliştirir ve enerji üretim sürecini hücresel düzeyde uyarır. B

4. Bağışıklık Sağlığı

Klinik olarak oksitatif stres ve ilgili immüno-baskılamayı azalttığı kanıtlanmış olan kombucha fermantasyon süreci boyunca tek başına siyah çayda bulunmayan D-sakaric asit-1, 4-lakton (DSL) olarak bilinen güçlü bir antioksidan keşfedilmiştir .

Bilim adamları, kombucha’da bulunan DSL ve C vitamininin hücre hasarına, inflamatuar hastalıklara, tümörlere ve bağışıklık sistemindeki genel depresyona karşı koruma sırasındaki temel sırrı olduğunu düşünüyorlar. Ayrıca, kombucha’da bulunan probiyotiklerin bağışıklık sistemini desteklediğini biliyoruz. Kombu Mantarı Nasıl Saklanır?

5. Eklem ve Romatizma

Kombucha, eklem hasarlarını çeşitli şekillerde iyileştirmeye, onarmaya ve önlemeye yardımcı olabilir . Ayrıca romatizmal ağrıları azaltır. Bütün vücutta kolajeni destekler ve ciltteki kırışıklıkların görünümünü azaltır.

6. Kanser Önleme

Kombucha, kanser önleme ve iyileşme için de yararlıdır . Cancer Letters’da yayınlanan bir araştırma, kombucha’da bulunan glikarik asit tüketiminin, insanlarda kanser riskini azalttığı yer alıyor.
Başkan Reagan, karaciğer kanseriyle mücadelesinde rejiminin bir parçası olarak günlük kombucha içtiği biliniyor.

7. Kilo Verme

2005 yılında yapılan bir çalışmada elde edilen veriler, kombucha’nın metabolizmayı iyileştirdiğini ve yağ birikimini sınırladığının ortaya çıkardı. Bu konuda çalışmalar ve araştırmalar devam ediyor.

Kombucha’nın Potansiyel Yan Etkileri

Çoğu kişi kombucha içme ve hiçbir olumsuz yan etkisi yoktur büyük faydalar yaşarsınız. Bununla birlikte, muhtemelen zaten zayıflamış bağışıklık sistemlerine ve sindirim problemlerine sahip kişilerde yan etkileri olabilir. Ayrıca çayın üretimi sırasında steril olunmaması başka riskleri ortaya çıkarır.

Kombucha içtiğinde küçük bir yüzdesi mide rahatsızlığı, enfeksiyon ve alerjik reaksiyonlar yaşadı. Kombucha’nın asitliği yüksek olduğundan, bunun mide ülseri, mide ekşimesi veya çok asitli gıdalara karşı hassasiyet gibi sindirim problemleri yaşayan insanlar için sorunlara neden olabileceği olasılığı vardır.

Az miktarda içmeye başlamak en doğrusudur. Riskinizi sınırlamak için, bakteri bulaşmadığı test edilmiş, önceden hazırlanmış kombucha’yı satın alın.

Emziren ve hamile kadınların da kafein bulunması sebebiyle tüketmemesi tavsiye ediliyor.

Ayrıca düşük seviyede şeker, kafein veya alkol bile tolere edemeyenler tüketmemelidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tahin Yemeniz İçin 10 Neden

Tahinin faydaları sizi şaşırtmaya yetecek kadar çok. En çok tüketilen geleneksel lezzetlerden tahini bir...

Glokom (Göz Tansiyonu) Belirtileri

Glokom dünyada geri dönüşümsüz körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Gözdeki sıvı tahliye edilemediğinde ve...

Bağırsakları Temizlemenin En Basit Yolu

Bağırsaklar ikinci beyin olarak adlandırılır ve sindirim sisteminin bozulması sadece bağırsakları değil, genel sağlığı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mikrofiber Yüz Bezleri Nasıl Kullanılır?

Mikrofiber yüz bezleri oldukça popülerdir ve yüzdeki kiri ve kiri temizlemek için kullanılır. Bez, kimyasal kullanılmadan kiri, ölü deriyi ve yağı emer. Mikrofiber bezler...

Evinizi Nemlendirmeniz İçin 7 Neden

Rutubet ve küf olmaması için evimizin havasının kuru olması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece nemin bizim ve eşyalarımız üzerindeki zararlarını en aza indirebileceğimizi sanıyoruz. Oysa uzmanlar...

Tahin Yemeniz İçin 10 Neden

Tahinin faydaları sizi şaşırtmaya yetecek kadar çok. En çok tüketilen geleneksel lezzetlerden tahini bir süper yiyecek olarak tanımlamak yanlış olmazdı. Tahin, susam tohumlarının sırasıyla...

Glokom (Göz Tansiyonu) Belirtileri

Glokom dünyada geri dönüşümsüz körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Gözdeki sıvı tahliye edilemediğinde ve göz küresinde basınç normalden daha fazla arttığında geri dönüşü olmayan...