Ana Sayfa SAĞLIK Farklı Bitkilerden Oluşan Balların, Özellikleri ve Yararları

Farklı Bitkilerden Oluşan Balların, Özellikleri ve Yararları

Bal, saf ve süper doymamış bir şeker çözeltisidir – doğal, orijinal, tatlandırıcıdır. Eşsiz (değişken olsa da) bileşen kombinasyonu, balı diyete değerli bir katkı yapar.

Bal, bozulmayacak tek besindir. Bu düşük nem içeriğinden kaynaklanmaktadır. Bakteriler bu kadar yüksek ozmotik bir basınç ile bir ortamda hayatta kalamazlar.
Ancak olgunlaşmadan önce hasat edilen bal, daha yüksek bir nem içeriğine sahiptir ve bozulmaya karşı hassas olabilir.
Bal, higroskopiktir ve iyi kapatılmış bir kapta saklanmazsa atmosferden suyu emer.

Balın hangi bitkiden oluştuğu ona farklı özellikler ve sağlık yararları katar. İşte farklı bitkilerden yapılan balların özellikleri…

1. Manuka Bal


Manuka balı, Yeni Zelanda Manuka çalılarının çiçekleri ile beslenen arılar tarafından üretilir . Antibakteriyel aktivitesini açıklayabilen yüksek konsantrasyonlarda metilglookal (MGO) ve dihidroksiaseton içerir.

Manuka balı yaralara uygulamak, yeni kan hücrelerinin oluşumunu uyarır ve fibroblast ve epitel hücrelerinin büyümesini teşvik eder. Bu balın potansiyel olarak yara iyileştirici (hassas) aktivitesi vardır.

B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri ve lizin, prolin, arginin ve tirozin amino asitleri bakımından zengindir. Aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, bakır, potasyum, çinko ve sodyum gibi mineraller de içerir.

2. Yonca Balı
Yonca çiçeklerinden yapılan yonca balı, prebiyotik etkileri ile ünlüdür .

Bağırsak bakterilerini teşvik eden ve sindirimi artıran fruktooligosakaritlere sahiptir. Yonca balının düzenli yenmesi anemi, diyabet ve ateşi ( ateş düşürücü ajan) tedavi edebilir.

Sıcak gofretler, kurabiyeler, peynir veya yonca ballı yoğurt deneyin.

3. Okaliptüs Balı

Okaliptüs çiçeklerinden elde edilen unifloral bal , luteolin, kaempferol, kersetin, myriketin ve ellagik aside sahiptir. Bu bal güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar madde olarak işlev görür. Okaliptüs balı sodyum, potasyum, manganez, magnezyum, demir, bakır ve çinkoya sahiptir.

Okaliptüs balı, bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar için özellikle yararlı olabilir.

4. Akasya Balı


Akasya balı, akasya çiçekleri ile beslenen arılar tarafından üretilen, soluk, sıvı cam benzeri bir baldır. A, C ve E vitaminlerini, flavonoidleri ve esansiyel yağ ve amino asitleri içerir.

Akasya balı hepatoprotektif (karaciğer) ve nefroprotektif (böbrek) etkilere sahiptir. Akasya’nın oral ve topikal olarak verilmesi dokuda proliferatif ve hassas (yara iyileşmesi) özellikleri göstermiştir. Çalışmalar ayrıca kornea (göz) yaralanmalarında akasya balının etkin iyileştirici özelliklerini göstermektedir.

Bu bal çeşidi, anti-enflamatuar, antikanser, DNA koruyucu ve antioksidan özelliklere de sahiptir.

5. Karabuğday Balı

Karabuğday balı üzerine yapılan bir çalışmada serum antioksidan kapasitesinin% 7 arttığını iddia etmiştir. Karabuğday balı yüksek bakteri öldürücü özelliklere sahiptir.

Antioksidan özellikleri ve bol miktarda mikro ve makro besin maddesi nedeniyle karabuğday balı vücudunuzu ve DNA’nızı kimyasal veya oksidatif strese karşı koruyabilir.

6. Anzer Balı

Anzer balı alabileceğiniz en güvenli diyet antibakteriyel ajanlarından biridir.

Manuka’nın aksine, bu balın metilglookal özelliği yoktur ve antibakteriyel etkisi için hidrojen peroksit gerekmez. Bu nedenle, geniş spektrumlu bir antimikrobiyal madde değildir.

Anzer balı, arı türevli antimikrobiyal peptitler ile birlikte benzersiz fenolik bileşiklere sahiptir. Bunlar Pseudomonas, Bacillus, Staphylococcus türlerine karşı antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteden sorumlu olabilir.

7. Adaçayı Balı

Koyu renkli, daha kalın bal çeşitlerinden biri olan adaçayı, daha büyük tatlandırıcı ve antioksidan özellikleri ile bilinir. Kaliforniya adaçayı balı aroması ve tadıyla ünlüdür.

Antibakteriyel, antioksidan, balgam söktürücü ve sindirim özelliklerine sahiptir. Bu bal türü ayrıca diyabeti kontrol edebilir.

8. lavanta balı


Lavanta balı fenolik bileşikler, amino asitler, şekerler ve temel enzimler bakımından zengindir. Candida (maya bakterisi) türlerine karşı güçlü bir antifungal aktiviteye sahiptir – bu biyoaktif elementler sayesinde.

Manuka balı kadar yüksek olmasa da lavanta balı da C vitamini, katalaz ve flavonoidleri nedeniyle antioksidan kapasiteye sahiptir. Derideki ayak ülserlerini ve diğer mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

9. Biberiye balı

Biberiye balı Rosmarinus officinalis’ten üretilir ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılır. Bir antioksidan olan kaempferol bakımından zengindir.

Biberiye balı, emülsiyonlarda ve kozmetiklerde ciltteki nemi kilitlemek için kullanılabilir. Fiziko kimyasal özellikleri nedeniyle biberiye balı, yüksek terapötik değeri olan doğal bir nemlendirici ajan olarak kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Şeker Pekmezinin Yararları

Şeker Pekmezinin Yararları. Şeker pekmezi cilt ve saç için iyidir. Demir, B6, Potasyum, Selenyum...

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir? Su kefiri, Meksika kökenli mucizevi bir içecektir. Su kefiri...

Yaşlanmanın Etkilerini Yavaşlatan Egzersizler

Yaşlanmak kaçınılmazdır, çünkü takvim her doğum gününü gösterdiğinde bir yaş daha büyürsünüz. Bununla birlikte,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Vakumu Kendiniz Yapabilirsiniz

Vakumu Kendiniz Yapabilirsiniz. Paketi açılmış, kalan gıdaların bayatlamaması için evde çeşitli yöntemler deneriz. Buzdolabı poşetleri, kilitli poşetler, lastikler... Kalan gıdanın bozulmaması için hava almaması...

Havucu Saklamanın En İyi Yolu

Pişmiş veya çiğ olarak yenildiğinde, havuçlar birçok ana öğüne lezzetli bir garnitür görevi görür ve kendi başlarına yendiğinde sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bütün sebzeler gibi havuç...

Şeker Pekmezinin Yararları

Şeker Pekmezinin Yararları. Şeker pekmezi cilt ve saç için iyidir. Demir, B6, Potasyum, Selenyum ve bakırın doğal bir kaynağıdır. Genellikle anemiden muzdarip demir kaynaklarını...

12 Ev Zararlısı ve Onlardan Kurtulmanın En İyi Yolları

Evinizde böcek sorunu yaşıyor ve onlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, bu haber tam da size göre! 1. Hamam böceği Bu böcekler evinizde ve sağlığınızda hasara yol...