Ana SayfaYEMEKKekin Kuru Olması Nasıl Önlenir?

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir?

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir? Kek, hemen hemen her evde pişen bir yiyecektir. Yemek tariflerini inceleyerek, market alışverişi yaparak kek pişirmek için saatlerinizi geçirdiniz. Ancak sonuçta çok kuru bir keke sahip oldunuz. Kekiniz neden kuru oldu? Nerede hata yaptınız?

Ölçme

Bir kek pişirmek bilim gerektirir; Çok fazla veya çok az bir bileşen kullanırsanız, tüm sonuç bozulur. Kuru kekin temel sebeplerinden biri çok fazla un kullanmaktır. Unu dikkatlice ölçün ve ölçüm kabının üstünü bıçakla düzleştirin, böylece kazayla fazla un eklemezsiniz. Çok az sıvı da kuruluğa neden olur. Kaloriyi veya yağ içeriğini daha az yağ kullanarak azaltmaya çalışmayın; bunun yerine, yağ yerine elma püresi kullanmayı deneyin; bu da kekinizi nemli tutar ve yağ içeriğini azaltır. Yumurta beyazları da bir keki kurutabilir, bu yüzden tarifinizin gerektirdiğinden daha az yumurta beyazı kullanmayı deneyin. Kalıbına sıkışan kek nasıl çıkarılır?

Karıştırma ve dökme

Tüm malzemeleri bir araya getirdikten sonra dikkatlice karıştırın. Unu kaseye ekledikten sonra, her şey birleşene kadar malzemeleri karıştırın veya çırpın. Un sıvı ile karıştığında, gluten denilen bir maddenin liflerini oluşturur. Karışımı ne kadar az karıştırırsanız o kadar fazla glüten oluşur ve çok fazla glüten, kekinizi sert ve kuru hale getirir. Kek tavalarınızı da doğru şekilde doldurmanız önemlidir; Çok büyük bir kek kalıbının kullanılması, çok uzun süre pişirmeniz gerektiği anlamına gelir. Her bir kek kalıbını, yarısı ile dörtte biri arasında doldurun. Kek unu nasıl yapılır?

Fırında pişirme

Pişirdiğiniz yiyeceklerin sık sık yanıp veya kuruduğunu görürseniz, bir fırın termometresi satın alın. Fırının ısısının bağımsız bir termometre ile test edilmesi, fırının sıcaklık kontrollerinin gösterdiğinden daha sıcak olduğunu ortaya çıkarabilir ve bu da keklerinizi aşırı pişirmenize neden olabilir. Fırını doğru sıcaklığa getirdikten sonra, keki yerleştirin ve zamanlayıcıyı tarifin öngördüğünden 10 dakika daha az ayarlayın. Söndüğünde, bir kürdan veya bıçağın ucunu ortasından geçirin. Temiz çıkarsa, keki çıkarın; Bıçağın üzerinde bir meyilli varsa, keki fırına geri getirin ve her iki dakikada bir tekrar test edin. Pratik ıslak kek tarifi

Saklama

Mükemmel bir şekilde pişirilmiş bir kek bile, eğer doğru şekilde saklanmazsa saatler içinde kurumaya başlar. Donmayı kuruluğa karşı sızdırmazlık maddesi olarak düşünün. Kekinizin tamamen soğumasına izin vermek önemlidir, ancak soğuduktan sonra hızlı bir şekilde kapaklı bir kabın içine koyun. Unsuz çikolatalı kek tarifi

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler