Ana SayfaHAYATPRATİKÇatlamış Yumurta Nasıl Saklanır?

Çatlamış Yumurta Nasıl Saklanır?

Çatlamış Yumurta Nasıl Saklanır? Yumurta mutfaklarımızın vazgeçilmez gıdalarından biridir. Sabah kahvaltısından tutun da, misafir ağırlarken sunduğumuz pastalardan keke kadar, hatta akşam yemeği ziyafetlerine kadar yumurtanın çeşit çeşit kullanım alanı vardır. Şimdi sizlere yumurta ile ilgili birkaç pratik bilgi vereceğiz ki, yaşadığınız sorunlar ortadan kolayca kalksın. Saksınızın Toprağına Çiğ Yumurta Gömün

– Yumurtalar sivri tarafları aşağı gelecek şekilde kapalı bir kapta saklanmalıdır. Böylece daha uzun süre tazeliğini korur ve diğer yiyeceklerin kokusunu almaz.

– Çatlamış yumurtanın çatlak olan yerine limon suyu sürüp yumurtayı uzun süre saklayabilirsiniz. Yumurta kabukları nasıl değerlendirilir?

– Akını kullandığımız yumurta sarılarını birkaç gün saklayabilmek için, üstünü örtecek kadar su koyarak buzdolabında tutabilirsiniz.

– Yumurtanın taze olup olmadığını, soğuk tuzlu su dolu bir kaseye atarak anlayabilirsiniz. Yumurta dibe çökerse taze, suyun yüzeyine çıkarsa bayattır. Yumurtanın kıvamını tutturmanın püf noktaları

– Yumurtaların çok fazla kokmasını istemiyor hatta güzel bir koku yaymalarını istiyorsanız o zaman yumurta hazırlarken içerisine 3 ya da 4 damla limon suyu eklemeniz yeterli olacaktır.

– Pişirirken tencereye bir limon dilimi koyarsanız haşlanmış yumurtayı soymak çok daha kolay olacaktır. Yarım çay kaşığı kabartma tozu ya da tuz da aynı etkiye sahiptir.

– Omleti çok daha kabarık ve çok daha gevrek hazırlamanın bir diğer yolu da yumurtaya bir yemek kaşığı su eklemektir. Yumurtayı Çatlatmadan Kaynatma Yöntemi

– Yumurtayı kazara mutfak örtüsünün üzerine düşürseniz, sakın telaşlanmayın ve hemen silmeye çalışmayın. Yumurtanın üzerine bol miktarda tuz ekip bir saat kadar bekletirseniz, yumurta sertleşir ve daha kolay temizlenir.

– Lekeli bölgede yumurta kokusu kaldıysa, o bölgeyi tuzlu su ile yeniden silin. Tuz yumurtanın pis kokusunu alacaktır.

– Yumurta haşladığınız suyu dökmeyin. İçindeki mineraller son derece faydalıdır. Bu suyu soğuttuktan sonra, çiçeklerinizi sulayabilirsiniz. Çiçeklerinizin çok daha canlı ve sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz. Haşlanan yumurtanın çatlamaması için...

 

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
464TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler