Ana Sayfa SAĞLIK Huzursuz Bacak Sendromu İçin En İyi Ev İlaçları

Huzursuz Bacak Sendromu İçin En İyi Ev İlaçları

Bacaklarınızda karıncalanma, yanma veya ağrı hissediyor musunuz? Bu belirtilerin çoğu,  geceleri gerçekleşir. Bacakları hareket ettirmek için dayanılmaz bir dürtüye neden olan huzursuz bacak sendromu, bir tür nörolojik hastalıktır.

Huzursuz bacak sendromunda genetiğin önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bazı çalışmalar, beyindeki düşük demir düzeylerinin de olası bir neden olabileceğine işaret etmektedir. Sizi uykusuz bırakabilir, günlük hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Bacak krampları nasıl rahatlatılır ve önlenir?

Huzursuz bacak sendromunu tedavi etmek için ev ilaçları kullanabilirsiniz.

  1. Egzersiz

Egzersiz, huzursuz bacak sendromunu tedavi etmese de, semptomları hafifletmek ve geceleri daha iyi uyuyabilmek için en ucuz, en güvenli ve en etkili yollardan biridir.

Yoga matının üzerine oturun ve bacaklarınızı V şeklinde açarak uzatın. Kollarınızı öne doğru uzatarak ayak parmaklarınıza dokunun. Bunu 15 dakika, sabah ve yatmadan önce günde iki kez tekrarlayın.

Bu, gergin kasların gevşemesine ve bacaklardaki karıncalanma hissinin şiddetinin azalmasına yardımcı olur.

  1. Lavanta yağı

Lavanta yağı, gergin kasları gevşetir ve stres seviyelerini azaltarak huzursuz bacak sendromunun sendromlarını hafifletebilir.

3 damla lavanta yağı ile 1 tatlı kaşığı jojoba yağını karıştırın. Yağ karışımını dar kapaklı koyu renkli bir cam kavanoza aktarın. Kavanozu kapatın ve yağları karıştırmak için çalkalayın.

Karışımı kullanmak için avuçlarınıza birkaç damla koyun ve ayak tabanlarından başlayarak bacaklara kadar masaj yapın. Her gece, yatmadan önce 10 ila 15 dakika masajı tekrarlayın. Gece bacak kramplarını önleyen yardımcı egzersizler

  1. Masaj

Masaj, ağrıyı hafifletmek ve stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırabilir. Bu nedenle huzursuz bacak sendromu için önerilen tedavilerden biridir.

2 damla papatya yağı, 1 damla lavanta yağı ve 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağını bir kavanoz içinde birleştirin ve iyice karıştırın. Karışımla, bacaklarınıza ve ayaklarınıza yatmadan önce 30 dakika masaj yapın. Uyandığınızda masajı tekrarlayın.

  1. Kedi otu yağı

Geceleri uyumakta zorluk çekenler, ihtiyaç duydukları dinlenme ve rahatlama için kedi otunu kullanmaktadır. Kedi otu, uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları için gerçekten popüler bir ilaçtır. Ayrıca, huzursuz bacak sendromunun tedavisine de yardımcı olabilir.

5 damla kedi otu yağını 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Karışımı kullanarak, yatmadan önce yarım saat ayak ve bacaklarınıza masajı yapın. Bacak ağrıları için magnezyum kremi

  1. Papatya

Bir fincan papatya çayı, iyi uyumanızı sağlayarak huzursuz bacak sendromunun semptomlarını hafifletebilir.

Bir tencereye 3 bardak soğuk su koyun ve içine de 2 yemek kaşığı kuru papatya çiçekleri ekleyerek kaynatın. Bir elma dilimin yarısını da ekleyin ve elma yumuşayana kadar kaynatmaya devam edin. Ateşten aldıktan sonra. bir çatal kullanarak, elmayı püre haline getirin ve suya karıştırın. Süzün ve soğuduktan sonra için.

Aynı zamanda, ayaklarınızı koyabileceğiniz su dolu bir kabın içine 2 damla papatya ve 1 damla buhur yağlarını ekleyerek ayaklarınızı 10 dakika içinde bekletin.

Çay ve ayak banyosunu yatmadan 1 saat önce yaparsanız daha etkili olacaktır.

  1. Hindistan cevizi yağı

Bacak krampları nedeniyle geceleri uyumakta zorlananlar, Hindistan cevizi yağından rahatlık bulabilirler. Hindistan cevizi yağının düzenli uygulaması, bacak kramplarının neden olduğu ağrı ve rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olabilir.

1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını düşük ısıda eritin. Sonra 2 damla lavanta yağı ve 1 damla buhur yağı ekleyin. Sıcaklığını kontrol edin ve ayaklarınızın, bacaklarınızın her yerine Hindistan cevizi yağı karışımını sürün. Hafifçe masaj yapın. Yatmadan 30 dakika önce sert kasları gevşetmek için her gün tekrarlayın. Diz ağrısı ve diz güçlendirme egzersizleri

  1. Sıcak banyo

Sıcak banyo, her türlü ağrıyı ve diğer fiziksel sorunları hafifletmekte etkilidir. Bu, vücuttaki gergin kasları gevşetir ve aynı zamanda zihni sakinleştirir.

Küvetteki suya 10 damla lavanta yağı ekleyin ve içinde 15 ila 30 dakika kalın. Yatmadan önce her gece tekrarlayın.

  1. Biberiye yağı

Lavanta gibi, biberiye yağı da rahatlama ve iyi bir uyku için en iyi yağlardan biridir. Aynı zamanda her türlü ağrıdan rahatlama sağlayan güçlü bir analjeziktir.

7 damla biberiye yağı ve 2 çay kaşığı badem yağını karıştırın ve bacaklarınıza 10 dakika masaj yapın.

  1. Kafein, alkol ve nikotini kesin

Kafeinli içecekler, alkol ve nikotin huzursuz bacak sendromunu tetikleyebilir. Fazla miktarda kafein ve alkol tüketimi, bacak kaslarınızın sinirlerini uyarıcı etkilere sahiptir. Çilek bacaklar için en etkili 5 ev çözümü

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kabızlık İçin Karbonat Ev İlacı Tarifleri

Kabızlık sorununu hızlı çözmek için karbonat en iyi doğal ilaçlardan biridir. Kabızlık nedeniyle oluşan...

Tiroid Sorunları için 5 Doğal Çözüm

Eğer kişisel olarak yavaş bir metabolizmanız varsa egzersiz yapmanıza rağmen gerektiği gibi kilo veremiyorsanız,...

Magnezyum İçeren Gıdalar ve Faydaları

Vücutta 300'den fazla biyokimyasal reaksiyonları için gerekli olduğundan Magnezyum sağlığınız için son derece önemlidir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Solan Siyah Pamuklu Giysiler Nasıl Canlandırılır?

Solan Siyah Pamuklu Giysiler Nasıl Canlandırılır? Siyah giymenin avantajlarından biri sizi daha ince göstermesi ve modaya uygun şık ve sinirli görünmesidir. Siyah giysiler, dolabınızdaki...

Kabızlık İçin Karbonat Ev İlacı Tarifleri

Kabızlık sorununu hızlı çözmek için karbonat en iyi doğal ilaçlardan biridir. Kabızlık nedeniyle oluşan şişkinliği ve ağrıyı giderir, bağırsakta hafif bir müshil işlevi görür....

Tiroid Sorunları için 5 Doğal Çözüm

Eğer kişisel olarak yavaş bir metabolizmanız varsa egzersiz yapmanıza rağmen gerektiği gibi kilo veremiyorsanız, adrenal yorgunluğu veya enerji eksikliği ile mücadele ediyorsanız bunların hepsi...

Kavanozlarda, Kaşıklarda Kalan Gıdaları Kullanın

Hepimizin başına gelmiştir. Kavanozun dibinde bir miktar gıda kalır. Örneğin nutella kavanozunu düşünün. Veya bir kaşık bal kullanırsınız kaşıkta bir parmak kalır. Bu gibi...