Ana Sayfa SAĞLIK Nar Suyu İçmeniz İçin 14 Neden

Nar Suyu İçmeniz İçin 14 Neden

Nar suyu, meyve suyunun sağlıklı olması için yeşil olması gerekmediğini kanıtlamaktadır. Aslında, bazı durumlarda, daha sağlıklı seçenek bile olabilir. Nar tohumlarından gelen bu tatlı, yakut kırmızısı kırmızı içecek, 100’den fazla fitokimyasal madde içeriyor ve etkileyici sağlık faydalarıyla dolu.

Tabii ki, tüm bunlar sadece yüzde 100 saf nar suyu için geçerlidir, işlenmiş “meyve suyu karışımları” için değil.

1. Bazı Kanserlerin Riskini Azaltır

Nar meyvesi, meme, akciğer, prostat ve diğer kanserler dahil olmak üzere belirli kanserlerin riskini azaltmayı sağlayan polifenoller ve diğer bileşikler içerir. 2003’ten beri yapılan araştırmalar, nar çekirdeğindeki yağın kansere neden olan kimyasallara maruz kalan farelerde cilt kanserinin oluşumunu dramatik bir şekilde düşürdüğünü göstermiştir .

2. Kalp Sağlığını Destekler

Nardaki narinik asit, kolesterol seviyelerini yönetmeye yardımcı olan ve kalp sağlığını desteklemek için kan basıncını normalleştiren özellikler sunar. Meyvedeki flavonoidler ayrıca, genel kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, bu da, fazla kilo vermesine yardımcı olmak için toplam sağlıksız yağ hücresi sayısını azaltmaya yardımcı olur .

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, inme ve kalp krizlerine en çok katkıda bulunanlardan biridir, ancak bu polifenoller de kan basıncı düzeylerini normale döndürmeye yardımcı olur. Şifa deposu nar kabuklarını atmayın

3. Belleği kuvvetlendirir

Hafızanızı geliştirmek istiyorsanız, her gün bir bardak nar suyu içmeniz gerekir. Araştırmacılar, polifenollerinin nöroprotektif olduğunu bulmuşlardır.

Hafıza problemi olan katılımcılara dört haftalık bir bardak nar suyu veya tat-uyumlu plasebo içeceği içiren bir 2013 çalışmasında sözel ve görsel belleğin işaretleyicilerini önemli ölçüde geliştirdiği bulunmuştur. Uzmanlar, meyve suyunun hafıza fonksiyonunu iyileştirdiği sonucuna vardı. Diğer araştırmalar, bu lezzetli meyvenin Alzheimer hastalığı riskini azaltabileceği veya en azından geciktirebileceğine dair kanıt sağlamıştır.

4. Afrodizyak Özellikleri

Tarih boyunca birçok kültürde, narlar doğurganlıkla ilişkilendirilmiştir. Meyve, düzenli olarak tüketildiğinde, popüler ilaç ilacı Viagra’ya benzer şekilde, cinsel işlevsellik üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu bildirilmiştir. İskoçya, Edinburgh’da yapılan bir çalışma, iki haftalık bir dönem için nar suyu tüketen hem erkeklerin hem de kadınların, seks hormonu testosteronunun önemli ölçüde artmış olduğunu ortaya çıkardı. Daha yüksek bir testosteron seviyesinin cinsel isteği arttırdığı ve kişinin ruh halini artırdığı bilinmektedir. Evde nar ekşisi yapmanın püf noktaları

5. Doğurganlığı arttırır

Antioksidanların yüksek konsantrasyonu ve nar suyunun oksidatif stresi etkileme yeteneği, doğurganlığa yardımcı olabileceği anlamına gelir. Oksidatif stresin sperm disfonksiyonu ile sonuçlandığı ve ayrıca kadınlarda fertiliteyi azaltmada rol oynadığı bulunmuştur.

6. Enflamasyonla Savaşır

Nar suyu yüksek düzeyde antioksidan içerir, aslında meyve en yüksek antioksidan gıdalar arasında sıralanır, kırmızı şarap, üzüm suyu, yeşil çay ve kızılcık suyundan daha büyük bir antioksidan kapasitesine sahip olduğunu gösteren çalışmalar bulunuyor. Bu aynı zamanda güçlü bir inflamasyon savaşçısı olma yeteneği ile sonuçlanır. Bir çalışma, bağırsaktaki önemli anti-inflamatuar etkiyi gösterirken, tip II diyabetli bireyler üzerinde yapılan diğer araştırmalar da inflamasyonu azaltabildiğini bulmuştur.

7. Menopoz öncesi ve sonrası belirtileri hafifletir

Menopoz öncesi ve sonrası semptomları olan kadınlar mutlaka günlük olarak nar suyu içmelidir. Bunun nedeni, 17-alfa-östradiol olarak adlandırılan bir fitoöstrojen içermesidir, bu yağdaki diğer besinlerle birlikte, sıcak basmaları gibi semptomları hafifletmek için birlikte çalıştığı bulunmuştur.

Bir laboratuvar çalışmasında, nar özü ayrıca, menopoz ile ilişkili kemik kaybı ve depresyon gibi semptomları hafifletebileceğini göstermiştir. İlgili: Nar pekmezinin sağlık faydaları

8. Enflamasyon ve Romatoid Artriti azaltır

Enflamasyon, artritin agresif bir formu olan romatoid artrit semptomlarının kötüleşmesinde temel bir rol oynar. Enflamasyon yokken veya düşük olduğunda hastalığın remisyonda olduğu söylenir. Çalışmalar , çeşitli gıdaların enflamasyon ve artritte rol oynadığını bulmuştur. Yüksek düzeyde besin, mineral ve antioksidan içeren gıdalar iltihabı nötralize etmeye ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. En çok tavsiye edilen yiyeceklerden biri nardır.

9. Osteoartrit Belirtileri Hafifletir

Romatoid artrit tedavisine ek olarak, nar suyu eklem dejenerasyonuna yol açan en sık görülen kas iskelet rahatsızlıklarından biri olan osteoartritli hastalara yardımcı olabilir. Araştırmalar, nar suyunun yüksek antioksidan seviyelerine atfedilen kıkırdak iltihabı azaltarak koruyucu bir rol oynayabileceğini göstermiştir.

10. Antiviral ve Anti-Bakteriyel

Yüksek C vitamini seviyesi ve E vitamini gibi bir dizi başka bağışıklık sistemini besleyen besin maddesi sayesinde, nar suyunun hastalığa yakalanmasına ve enfeksiyonla mücadele edilmesine yardımcı olabilir. Meyve testlerinde antibakteriyel ve antiviral olduğu bulunmuştur. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri, çok çeşitli ağız hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olmak için dental plağın etkilerini de azaltabilir.

11. Anemiyi azaltır

Nar suyu içilmesi, vücuttan sağlıklı kan akışının korunmasına yardımcı olabilir ve demir tedarik ettiği için, aynı zamanda zayıflık, baş dönmesi, yorgunluk ve işitme kaybı gibi anemi semptomlarının azaltılmasına da yardımcı olur.

12. Sindirim düzenler

Nar suyu, kolera ve dizanteri ile ilişkili problemleri azaltmanın yanı sıra, mide ve ishal gibi sindirim sorunlarını çözmek için de kullanılabilir. Meyve sindirim işlevini geliştirmek için enzimlerin salgılanmasında önemli bir role sahiptir. Hem çözünebilir hem de çözünmez lif açısından zengin bir kaynak olduğu için, sindirime yardımcı olur ve bağırsak hareketini geliştirir, bir yandan da daha uzun süre doygunluk hissine yardımcı olur, bu da kilo verme çabalarına yardımcı olabilir.

13. Osteoporoz Riskini ve Belirtileri Azaltır

Son zamanlardaki çalışmalar, nar suyunun osteoporozdan muzdarip insanlara yardımcı olabildiğini ve teşhis edilmeyen kişilere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Meyvenin, osteoartrit ve kıkırdağın parçalanmasına neden olmaktan büyük ölçüde sorumlu olan pro-enflamatuar bir protein olan Interleukin 1-b’ye saldırarak son derece etkili olduğu söylenmektedir. Meyvede bulunan enzimler, kıkırdağın zarar görmesini ve dejenerasyonunu önleyerek, vücuttaki antienflamatuar cevabı inhibe ederken osteoartriti önleyerek, meyve suyunun osteoporozlu kişiler için faydalı olmasını sağlar.

14. Gebelik ve Fetal Sağlığını İyileştirir

Nar besin bakımından çok zengin olduğundan, niasin, potasyum, kalsiyum, C vitamini, folat, demir ve lif gibi iyi bir miktarda meyve suyu içtikleri için, hamile kadınların yanı sıra taşıdıkları bebekleri için de çok faydalıdır. Ayrıca, hamile bir kadının sağlığını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda hücre büyümesini teşvik eder. Hamilelik sırasında nar suyunun tüketilmesi de krampları azaltmaya ve uyku süresini ve kalitesini artırmaya yardımcı olur . Ayrıca, beyin hasarı riskini azaltmak için bebeğe kan akışını arttırdığı da bulunmuştur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kabızlık İçin Karbonat Ev İlacı Tarifleri

Kabızlık sorununu hızlı çözmek için karbonat en iyi doğal ilaçlardan biridir. Kabızlık nedeniyle oluşan...

Tiroid Sorunları için 5 Doğal Çözüm

Eğer kişisel olarak yavaş bir metabolizmanız varsa egzersiz yapmanıza rağmen gerektiği gibi kilo veremiyorsanız,...

Magnezyum İçeren Gıdalar ve Faydaları

Vücutta 300'den fazla biyokimyasal reaksiyonları için gerekli olduğundan Magnezyum sağlığınız için son derece önemlidir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Solan Siyah Pamuklu Giysiler Nasıl Canlandırılır?

Solan Siyah Pamuklu Giysiler Nasıl Canlandırılır? Siyah giymenin avantajlarından biri sizi daha ince göstermesi ve modaya uygun şık ve sinirli görünmesidir. Siyah giysiler, dolabınızdaki...

Kabızlık İçin Karbonat Ev İlacı Tarifleri

Kabızlık sorununu hızlı çözmek için karbonat en iyi doğal ilaçlardan biridir. Kabızlık nedeniyle oluşan şişkinliği ve ağrıyı giderir, bağırsakta hafif bir müshil işlevi görür....

Tiroid Sorunları için 5 Doğal Çözüm

Eğer kişisel olarak yavaş bir metabolizmanız varsa egzersiz yapmanıza rağmen gerektiği gibi kilo veremiyorsanız, adrenal yorgunluğu veya enerji eksikliği ile mücadele ediyorsanız bunların hepsi...

Kavanozlarda, Kaşıklarda Kalan Gıdaları Kullanın

Hepimizin başına gelmiştir. Kavanozun dibinde bir miktar gıda kalır. Örneğin nutella kavanozunu düşünün. Veya bir kaşık bal kullanırsınız kaşıkta bir parmak kalır. Bu gibi...