Ana SayfaHAYATBulaşık Deterjanı İle Kolayca Temizleyebileceğiniz 9 Şey

Bulaşık Deterjanı İle Kolayca Temizleyebileceğiniz 9 Şey

Evinizde bir bulaşık makinesi olsa bile mutlaka bir bulaşık deterjanı vardır. Bulaşıklardan yağları kolayca temizlemeye yarayan bulaşık deterjanı, evde başka temizlik işleri için de kullanabilirsiniz.

Evde bulaşık sabununu, bulaşıkları yıkamak dışında kullanabileceğiniz yerler: Bulaşık sabunu ile yapılmaması gereken 7 şey

1. Lekeleri çıkarın

Halıya, kanepeye ya da bir sandalyenin kumaşına bir şey döküldüğünde, bir yemek kaşığı bulaşık sabunu ile iki bardak sıcak suyu karıştırın. Karışımla bir bezi ıslatın ve lekeleri temizlemek için kullanın. Leke tamamen kaybolduktan sonra temiz bir bez ve soğuk su ile sabun kalıntılarını temizleyin. Ardından kuru bir bez veya bir miktar kağıt havlu ile kurutun.

2. Yerleri temizleyin

Bulaşık sabunlu su kullanarak, seramik fayans, vinil veya linolyumdan yapılmış zeminleri paspaslayabilirsiniz. Sıcak suyla dolu bir kovaya bir veya iki yemek kaşığı bulaşık sabunu ekleyin ve zemini temizlemek için kullanın. Bu yöntemi ahşap zeminler için kullanmayın.

3. Pencereleri temizleyin

Cam ve çerçeveleriniz çok kirlendiğinde, önce sıcak suya biraz bulaşık deterjanı ekleyin ve pencerelerin temizlemek için kullanın. Bulaşık sabun yağ ve kirleri tamamen temizleyecektir. Ardından camlarda iz kalmaması için cam temizleyici kullanın.

4. Yüzeyleri temizleyin

Mutfak tezgahları, pencere eşikleri ve süpürgelikler gibi yüzeyleri temizlemek için bulaşık sabunu kullanabilirsiniz. Sıcak suya biraz bulaşık sabunu ekleyin ve bir sprey şişesine aktarın. Böylelikle, karışımı istediğiniz yüzeye kolayca püskürtebilir ve ardından bir bezle temizleyebilirsiniz. Karışımla, mutfağınızdaki yağlı fayansları da kolayca temizleyebilirsiniz. Evde yapabileceğiniz 8 temizlik ürünü tarifi

5. Yağ lekelerini temizleyin

Kıyaferlerde oluşan yağ lekelerini kolayca temizlemek için bulaşık sabunu çok etkilidir. Lekenin üzerine biraz bulaşık sabunu damlatın ve biraz beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkayın. Yün ya da ipek gibi çamaşır makinesinde yıkanamayan giysilerde yağ lekesi varsa, bir kova suya biraz bulaşık sabunu ekleyin ve lekeli kıyafeti kovaya koyun. Bir süre beklettikten sonra kıyafeti elinizde yıkayarak temizliği bitirin.

6. Mücevherlerinizi temizleyin

Kirli mücevherlerinizi temizlemek için, bir bardak suya bulaşık deterjanı ekleyin ve kirli mücevherlerinizi beş dakika içinde bekletin. Kiri tamamen temizlemek için yumuşak bir diş fırçası ile fırçalayın.

7. Mutfak dolaplarını temizleyin

Sürekli yemek pişirilen mutfaklarda, dolaplar kısa sürede yağ, toz ve kir biriktirir. Mutfak dolaplarını temizlemek için, ılık suya bulaşık sabunu ekleyin ve dolapları temizlemek için kullanın.

8. Jaluzileri temizleyin

Jaluzileri temizlemek zor bir iştir. En kolay temizlik için jaluzileri çıkarmak gerekir. Ardından, ılık su ve bulaşık sabunu karıştırarak bir bezle jaluzileri temizleyebilirsiniz. Ev yapımı fırın temizleyici sprey tarifi

9. Mutfak aletlerini temizleyin

Blender, tost makinesi ve mikrodalga fırın gibi mutfak aletlerini, biraz bulaşık sabunu ve ılık su ile temizleyebilirsiniz. Bulaşık sabunlu suyu, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi mutfak aletlerinin dış yüzeylerini temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler