Ana Sayfa HAYAT Evinizi Nemlendirmeniz İçin 7 Neden

Evinizi Nemlendirmeniz İçin 7 Neden

0
639
Evinizi Nemlendirmeniz İçin 7 Neden
Evinizi Nemlendirmeniz İçin 7 Neden

Rutubet ve küf olmaması için evimizin havasının kuru olması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece nemin bizim ve eşyalarımız üzerindeki zararlarını en aza indirebileceğimizi sanıyoruz. Oysa uzmanlar evin havasının bir miktar nemli olması gerektiğini belirtiyor. İşte evinize nemlendirici almak için 7 neden.

1. Gribin önlenmesi

Yapılan araştırmalar nem seviyesi yükseldikçe grup virüsü parçacıklarının enfektifliği azalıyor. Yüzde 24 nem bulunan bir odada grip virüsü viral partiküllerinin dörte üçü bulaşıcı kapasitelerini korudu. Nem oranı yüzde 48’e çıkarıldığında virüs partiküllerinin sadece yüzde 14’ü bulaşma yeteneğine sahip kaldı.
Bunun için uzmanlar nem oranının yüzde 40 civarında tutulması gerektiğini belirtiyorlar. Evinizin Havası Nemli Mi, Kuru Mu?

2. Soğuk Algınlığını hafifletir

Soğuk algınlığınız varsa, evinizin nemli olması sizi rahatlatacaktır. Hava çok kuru olduğunda sinüslerdeki ve burnundaki mukus düzgün akamaz. Bu ağrıya neden olur. Ancak nemlendirici kullanılması halinde rahatlama sağlanır.

3. Daha güzel cilt ve saç

Kışın boyunca evinizdeki kuru hava cildinizin kurumasına ve kaşıntıya neden olur. Özellikle de ellerde. Ellerde daha az yağ bulunduğu için yaşlanmayı hızlandırır. Kuru hava ayrıca dudakları da çok etkiler.

Tabii ki, bu kuru hava saçınızı da etkileyebilir. Gece nemlendiriciyi uyurken yatak odasında kullanmak, saçların kurumasını önlemek için önemlidir. Kış Aylarında Evin Havasının Kuruması Nasıl Önlenir?

4. Daha düşük ısınma maliyeti olacak

Eğer evinizin havasının çok daha iyi ısınmasını ve bunun karşılığından daha az fatura ödemek istiyorsanız o zaman evinizin havasını mutlaka nemlendirin. Çünkü nemli hava evin sıcaklığını arttırır. Havadaki nem ne kadar çok olursa o kadar sıcak hissedersiniz.
Gece uyurken nemlendiriciyi yatak odasında çalıştırmayı deneyin ve büyük olasılıkla gece çok daha rahat uyuyacaksınız.

5. Daha iyi uyku ve horlamayı azaltmak için

Siz veya eşiniz horuyorsa, evinizdeki bu düşük nem seviyelerinin horlamayı daha da kötüleştirebileceğini bilmelisiniz. Bunu önlemek için gece boyunca su içebilirsiniz ama en doğrusu havayı nemlendirmektir. Nemli hava sizin gece boyunca daha rahat ve huzurlu uyumanızı sağlayacaktır.

6. Statik şokları azaltın

Dokunduğunuz her eşyada elektrik çarpması mı yaşıyorsunuz? Bunun nedeni, nem eksikliğidir. Nem olmayınca hava statik elektriğe daha elverişlidir. Hava kurudukça statik şoklar daha da kötü olur. Evinizin Havasını Temizleyecek Tütsü

7. Ev bitkilerine yardım edin

Sizin gibi bitkilerde kuru havada sağlıklı olamazlar. Toprak ve yaprakları daha sık kurur. Sık sık sulamak bitkileriniz için yeterli değildir. Onlarda insanlar gibi nemden beslenmektedir.

Çoğu bitki gelişmek için nemli havaya ihtiyaç duyar. Kaktüs gibi çöl bitkileri bile en az yüzde 40’lık nem seviyesine ihtiyaç duyar. Birçoğu yüzde 60 veya daha fazlasını ister. Evinizin Havasını Doğal Yollarla Tazeleyin

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın