Ana Sayfa HAYAT NASIL YAPILIR? Temizlik İçin Kullanabileceğiniz 11 Garip Ama Doğru Yöntem

Temizlik İçin Kullanabileceğiniz 11 Garip Ama Doğru Yöntem

Bazı yiyecek maddelerini temizlik işlerinde kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Bu yazımızda temizlik işlerinde yiyeceklerden faydalanabileceğiniz 11 garip ama doğru yöntemi ele aldık.

1. Kesme Tahtaları Limonlarla Temizleyin

Kesim tahtası gibi yiyecek hazırlama yüzeyleri düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Bunu kaba tuz ve limon kullanarak birkaç dakika içinde yapabilirsiniz! Sadece kaba tuzun tamamını kesme tahtasının üzerine serpin ve limonun yarısını kullanarak iyice ovun. Limon suyu bakteri öldürmeye ve gıda kokularını gidermeye yardımcı olur ve tuz yüzeyi temizler. Daha sonra tahtanızı sadece durulayın ve kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

2. Soğanla Izgaraları Temizleyin

Mangal ızgarasını temizlemek için yarım soğan kullanın! Bir soğanın yarısını çatalın ucuna geçirin ve ızgara tellerini bulunla iyice ovun.

3. Patatesle Rendeleri Temizleyin

Kutu rendeleri, peynir için çok kullanışlıdır, ancak daha sonra temizlemek gerçekten zor olabilir! Peynir gibi süt ürünlerindeki proteinler, rendenizin yanına yapışmasına neden olur. Peynir kalıntınızı rendeden çıkarmanın sırrı patates kullanmaktır! Peynir rendeledikten sonra bir parça patates rendeleyin ve patates yüzeydeki artık peynir parçalarını toplayacak. Kalan patates kalıntısını temizlemek peynirden daha kolaydır.

4. Öğütücüleri Pirinçle Temizleyin

Kahve veya baharat öğütmek için evde bir bıçak değirmeni varsa, bunu temizlemek için basit bir yol var. Sadece bir avuç dolusu pişmemiş pirinç atıp birkaç kez pirinci öğütün. Bu, öğütücünün ve bıçağın içine yapışmış kalıntıları giderecektir.

5. Cevizle ahşapları yenileyin

Ahşap mobilyalarınızda sürtünme ve çizilmelerden kaçınmanın bir yolu yoktur. Ancak, bu sürtünme ve çiziklerin “ortadan kaybolması” için bir yol var. Sadece görünür bölümlere bir ceviz sürün. Ceviz, ahşabın rengine karışacak ve çizikleri daha az fark edilir hale getirecektir. Mobilyalarınız yeni gibi görünecek!

6. Muzla Ayakkabılarınızı Parlatın

Bu biraz garip gelebilir, ama ayakkabılarınıza güzel bir parlaklık vermek için muz kabuğunu kullanabilirsiniz! Sadece muz kabuğunun iç kısmını ayakkabılarınıza sürün, sonra da temiz ve yumuşak bir bezle güzel ve parlak hale gelinceye kadar ovun. Muz potasyum içerdiğinden ve potasyum aslında ayakkabı cilalarında yaygın bir madde olduğundan işe yarar.

7. Fıstık Ezmesi ile etiketleri sökün

Ne kadar zor olursa olsun, bazı etiketler cam şişelerin üzerinden çıkmaz. Ama fıstık ezmesi, o inatçı etiket kalıntısından kolayca kurtulmanıza yardımcı olabilir. Çıkartma kalıntısı üzerine kalın bir fıstığı ezmesi sürün ve birkaç saat bekletin. Yağ içeriği yapıştırıcıyı çözecek ve etiket kalıntısını doğru bir şekilde ovalayabileceksiniz!

8. Kola ile Tuvaletleri Temizleyin

Klozetin içine kola dökün ve birkaç saat ya da gece boyunca bekletin. Sabah fırçaladığınızda lekeler hemen çıkacak ve klozetiniz parlak ve temiz olacak!

9. Ekmekle Cam Parçalarını Toplayın

Bir camı kırdıktan sonra genellikle büyük parçaları sorunsuzca alabilirsiniz. Ama tüm küçük parçaları alıp almadığınızı söylemek zor olabilir ve hiç kimse kırık camlara basmak istemez. Bu minik parçaları almanın kolay bir yolu bir parça ekmek kullanmaktır. Sadece camın kırıldığı yerdeki zemine bastırın ve minik cam parçaları ekmeğe yapışacaktır.

10. Mayonez ile Parlatıcı

Bitkiler evdeki tozları toplar ve bu durumda eski canlı görünümlerini yitirir. Onları kolayca mayonez ile yeniden canlandırabilirsiniz. Bitkinin yapraklarına çok ince bir mayonez tabakası uygulamak için temiz ve yumuşak bir bez kullanın. Yağ onları parlak hale getirecektir.

11. Narenciye ile Temizleme

Çöp kovaları, düzenli olarak temizlenmediği takdirde, her türlü tortu kalıntısı ve hoş olmayan kokular geliştirebilir. Sirke ve limon karışımı ile kovaları temizleyin. Uzun süre mis gibi kokacaklardır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Naftalin ile Yapılacak 4 Şey

Kıyafet saklarken sadece naftalin kullanıyorsanız, yazımızı okuyun! Evin içinde ve çevresinde naftalini kullanabileceğiniz bu...

Evdeki Negatif Enerjiyi Çıkarmak İçin 8 İpucu

Eviniz kokulacak değil, huzur bulunacak bir yerdir. Eğer evinizde kendinizi huzursuz hissediyor ve negatif...

Tek Kalan Çorap ile Yapılacak 5 Şey

Sizin de sık sık tek kalan çorap sorununuz oluyor mu? Çoraplarınızda birini kaybettiğiniz zaman...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
450TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evdeki Rutubetten Kurtulmak İçin Çözümler

Evdeki Rutubetten Kurtulmak İçin Çözümler. Evinizde nem fazlaysa, duvarlarda küf ve hoş olmayan kokuyla mücadele etmek zorunda kalırsınız. Bazı basit yöntemlerle, evinizdeki nemden ve...

Afrika Menekşesi Çicek Açmıyorsa

Afrika menekşeleri evlerimiz için çok güzel bitkilerdir. Ancak bazen menekşenizin çicek açmasında sorunlar yaşayabilirsiniz. Yeşil yaprakları vardır ama bir türlü çicek açmaz. Neden afrika...

Her Şey İçin Kullanabileceğiniz Koku Giderici Sprey

Çamaşırlarınızın ya evinizin güzel kokması için kullandığınız kimyasal içeren ürünler yerine, hem çamaşırlarda, hem de halılarda, koltuklar hatta çocuğunuz peluş oyuncağında bile kullanabileceğiniz doğal...

Patatesin Filizlenmesini Önlemek İçin Çok Pratik Yöntem

Patatesin filizlenmesini önlemek için evde bir yöntem denenir.  Patates özellikle nemli ortamlarda hızla filizlenmeye başlar. Patatesin filizlenmesini önlemek için çok basit bir yöntem uygulayabilirsiniz.Patatesleri,...