Ana SayfaSAĞLIKAkşamları Ayaklarınız Şişiyor mu?

Akşamları Ayaklarınız Şişiyor mu?

Akşamları Ayaklarınız Şişiyor mu? Cevabınız evet ise öncelikle ayaklarınızın neden şiştiğini bilmeniz gerekir. Dokularda sıvı tutulması sebebiyle ayaklarda şişlikler oluşur. Genellikle şişmiş ayaklar ve bazı durumlarda şişmiş ayak bilekleri endişe edilecek bir sorun olmayabilir. Ancak bazı durumlarda, şişmiş ayaklar acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Eğer ayaklarınız tıbbı bir neden dolayı şişmiyorsa o zaman aşağıdaki yöntemlerden birini uygulayarak ayaklarınızın rahatmasını sağlayabilirsiniz. Şişmiş Ayaklar Karbonatla Nasıl Tedavi Edilir?

Epsom Tuzu

Epsom tuzu şişmiş ayaklar için en iyi ilaçlardan biridir. Ayaklardaki şişliği almaz ama ağrı  ve rahatsızlıkları hafifletir. Epsom tuzunda bulunan, magnezyum sülfat kolayca emilir ve kan akışını hızlandırır.

Gerekli malzemeler:

Epsom tuz-1/2 su bardağı

Ilık su

Ayak banyosu Ayak Parmağı Seğirmesi İçin Doğal Çözümler

Yapılışı:

Ilık su ile ayak banyosunu doldurun.Buna epsom tuzu ekleyin. 10-20 dakika boyunca bu suda şişmiş ayaklarınızı ıslatın. Ayaklardaki şişliğe göre haftada bir kez veya 2-3 kez bunu tekrarlayın.

Hidroterapi

Kontrast hidro sıcaklığındaki hızlı değişiklikler kullanılarak dokulara egzersiz  yaptırılır. Ayak sakatlanmalarında en iyi çözümlerden biridir. Bu terapide ayak şişliği azaltmak için sıcak su ve soğuk su birlikte kullanmanız gerekir. Soğuk su şişme ve iltihaplanmayı azaltır ve ılık su ise kan dolaşımını arttırır.

İki kaptan birine ılık diğerine soğuk su doldurun. Ayağınızı ılık suyun içinde 5 dakika tutun sonra çıkarın ve bir dakika sonra soğuk suyun içine batırın. Ayakların Yorgunluğunu Yok Edecek Yöntemler

Yaklaşık 20 dakika boyunca bunu yapmaya devam edin.

Şişmiş ayaklar ve ilişkili rahatsızlıkları gidermek için günde 3-4 kez tekrarlayın.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, içinde potasyum, pektin, malik asit, kalsiyum, asetik asit ve kül olmak üzere çeşitli besinler bulunan bir sıvıdır. Elma sirkesinde bulunan potasyum ayak şişliği için faydalıdır.

Ayaklar ödemi için elma sirkesini kullanmanın Yolları

Bir bardak suyun içinde 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın ve bunu günde 1-2 kez için. Ayaklarınızı sarın. Su ve elma sirkesini eşit miktarda karıştırın. Bir havluyu ıslatın. Aşırı suyu sıkın. Yaklaşık 10-15 dakika boyunca şişmiş ayaklarınızın etrafına bu havluyu sarın

Ayaklarınızı ıslatın. Ilık su dolu bir ayak banyosuna 1-2 bardak elma sirkesi ekleyin. Yaklaşık 15-10 dakika boyunca bu suda tutun. Şişmiş Ayakları Rahatlatacak Esansiyel Yağlar

Lenf Masajı Terapisi

Vücudumuzdaki lenf sistemi düzgün kan dolaşımı için gereklidir.

Lenf Masajı nasıl yapmalı?

Parmaklarınızı kullanarak bacaklarınıza masaj yapın.

Masaja ayak bileklerinden başlayın ve dizlere doğru yukarıya çıkır.

Nazikçe yapın ve özellikle diz arkasındaki bölgeyi masaj yaparken çok fazla baskı uygulamayın. Bu bölgede lenf nodları bulunuyor. Onun için hassastır.

Ayrıca dizkapağı çevresini masaj yapın. Bu alanda da şişlik olabilir.

Bacaklarınıza yaklaşık 10-15 dakika bu şekilde masaj yapın.

Lenf masajını daha etkili yapmak istiyorsanız, banyo yaptıktan sonra yapmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler