Ana Sayfa SAĞLIK Dolaşım Sisteminin Bozulduğunu Gösteren 15 Uyarı

Dolaşım Sisteminin Bozulduğunu Gösteren 15 Uyarı

Kan, oksijeni ve besinleri vücudun diğer kısımlarına taşıdığı için, dolaşım sisteminin bozulduğunu bir kişinin farklı sağlık sorunları yaşamasıyla anlayabilirsiniz. Kötü kan dolaşımının ortak belirtileri olan aşağıdaki on beş uyarı işaretine bir göz atın.

1. Bacaklarda Uyuşma

Kan akışının kesilmesi nedeniyle vücudunuzun bir kısmının hissinde azalma meydana gelir. Sık sık uyuşma hissediyorsanız ciddi bir dolaşım probleminin göstergesi olabilir. Akşamları Ayaklarınız Şişiyor mu?

2. Azalmış Bilişsel Yetenek

Vücudunuzun başka bir parçası gibi, beyninizin düzgün çalışması için sağlıklı bir kan kaynağına ihtiyacı vardır. Kan dolaşımı yavaşladığında, zihinsel yetenekleriniz onunla birlikte yavaşlar. Eğer açıkça düşünmekte zorlanıyorsanız veya hafızanızın eskiden olduğu kadar iyi olmadığını fark ederseniz, dolaşımınızın zayıflığından kaynaklanabilir.

3. İştah Kaybı

Arızalı bir dolaşım sisteminin daha az belirgin bir belirtisi iştah kaybıdır. Gastrointestinal sisteminiz besinleri sindirmek ve bağırsaktan vücudunuzun geri kalanına taşımak için kan ihtiyacı duyar. Kan akışı yavaşladığında, sindirim kolayca bozulabilir. Daha az aç hissedersiniz, ama yeterince yememek metabolizmanızın zarar göreceği anlamına gelir. Derin Nefes Aldığınızda Size Olan 13 Şey

4. Açıklanamayan Sindirim Problemleri

Sindirim sisteminde zayıf dolaşım sadece iştah kaybına neden olmaz. Vücudunuzun besinlerden yararlanma yeteneğini de engelleyebilir. Yeterli kan beslemesi olmadan, yediğiniz yiyecekler tamamen sindirilmeden sisteminizden geçerek bulantı, gevşek bağırsak hareketleri veya kolayca yanlış teşhis edilebilecek ve dolayısıyla tedavi edilmeyen diğer sindirim sorunlarına yol açacaktır.

5. Sık Tükenme

Dolaşım sisteminiz yavaşladığında, artık vücutta oksijen, vitamin ve mineralleri taşıma kapasitesine sahip değildir. Besinle beslenen kanın uygun şekilde beslenmesi olmadan, tüm vücudunuz koruma moduna girer ve vücut enerji tasarrufu yapmaya başlar. Bu enerjinin korunmasının sonucu, günlük olarak bitkin hissedersiniz ve günlük işleri yerine getirmekte zorlanırsınız.

6. Zayıf Bağışıklık Sistemi

Dolaşım sistemi, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasından doğrudan sorumludur. Yetersiz dolaşımınız olduğunda, vücudunuzun enfeksiyonla savaşmak için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller, sağlıklı bir dolaşım sistemi yoluyla olabileceği kadar hızlı veya yeterince miktarda alınamaz. Ek olarak, zayıf dolaşımla sıkça karşılaşan sindirim bozuklukları nedeniyle, vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirici enzimleri sentezlemek için ihtiyaç duyduğu bazı mineraller ve amino asitler kısa sürede sağlanamaz. Vücudunuza Doğal Detoks Yapmanın 10 Yolu

7. Göğüs sıkışması

Dolaşım bozukluğunuz olduğunda, kalbe normalde gerektiği kadar kan akışı olmaz. Bu, göğsünüzde sıkışma veya basınç artışı hissetmenize neden olabilir – anjin gibi bilinen bir semptom. Basınç ve ağrı rastgele gelip geçse de, dolaşım sisteminin gerektiği gibi çalışmadığından emin olun.

8. Libido Kaybı

Kötü dolaşım, üreme sistemi ile de problemlere yol açabilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda, üreme organlarının düzgün çalışması için çok fazla kana ihtiyacı vardır ve bunu almazlar, her şey kapanmaya başlar. Kadınlarda, dolaşım bozukluğu düzensiz aylık döngüler veya doğurganlık sorunları olarak ortaya çıkabilirken, erkekler vücutlarının yatak odasında aniden işbirliği yapmadığını fark edebilir. Dahası, her iki cinste de zayıf dolaşımın sonucu libido kaybı yaşanabilir.

9. Soğuk uzuvlar

Dolaşım bozukluğunuz varsa, kanınız, parmaklarınız ve ayak parmaklarınız gibi vücudunuzun en uzak noktalarına gitmekte zorlanır. Bunun için el ve ayaklarda üşümeler başlar.

10. Cilt Rengi

Elleriniz ve ayaklarınız yeterli miktarda oksijenli kan almazsa, vücudunuzun bu bölgelerini kaplayan cildin renginde de değişiklik olur. Mavi veya mor renk dolaşım bozukluğunun göstergesidir.

11. Gözlerin Altında Koyu halkalar

Göz altındaki alanların koyu ve şiş olmasının farklı nedenleri olsa da dolaşım bozukluğunun da bir sonucu olabilir. Bunu anlamak için gözlerinizin koyu ve şiş olan bölümlerine nazikçe parmaklarınızla bastırın. Parmağınızı götürdüğünüzde alan daha açık görünüyorsa, ikinci veya üçüncüden sonra yavaşça tekrar kararırsa, bunun nedeni büyük olasılıkla dolaşımla ilgilidir.

12. Saç ve tırnak kırılması

Dolaşım bozukluğu sebebiyle kan akışı iyi olmayınca saç ve tırnaklarınız da kırılgan hale gelebilir. Tırnaklarınızı çok daha kolay bir şekilde kırıldığını fark ederseniz veya saçlarınız sürekli kırılıyorsa kötü dolaşım suçlu olabilir.

13. Ayakların ve Ellerin Şişmesi

Aşırı durumlarda, zayıf dolaşım eller ve ayaklarda şişmeye neden olabilir – besin dengesizliklerinin ve vücudun ait olduğu kan damarlarına sıvı tutmamasının doğrudan bir sonucudur. Dolaşım sistemi arızalandığında, sıvı ekstremitelerde sarkabilir ve çevreleyen dokulara yerleşerek şişmiş gibi görünebilir.

14. Bacak ülserleri

Başka bir nedene kolayca atfedilebilecek zayıf dolaşımın bir başka belirtisi, ayak bilekleri ve dizler etrafında gelişebilen döküntü benzeri ülserlerdir. Bacaklarınızda ağrıyan ya da gitmeyen iltihaplı cilt lekelerini görmeye başlarsanız, dolaşım sisteminizin tehlikede olduğuna dair bir işaret olabilir.

15. Varisli Damarlar

Ülserlere ek olarak, zayıf dolaşım, bacaklarınızdaki derinin hemen altındaki damarların şişmesine, bükülmesine ve çok görülebilir olmasına neden olabilir. Bu mavi ve mor varisli damarlar olarak bilinir ayrıca kaşıntılı veya ağrılı da olabilirler.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından...

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi...

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir?

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir? Çok severek kullandığınız bir mobilyanız; odanın içinde eşyaların yerini değiştirirken, evinizi taşırken, herhangi birinin sivri şeylerle dikkatsiz bir şekilde...

Ev Yapımı Gül Suyu

Ev Yapımı Gül Suyu. Sevdiğiniz kişi size bir buket gül mü verdi? Üstelik bu güller kokulu ise o  zaman bu buketi daha kalıcı hale...

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları. Evinizde bir sorunla karşılaştığınızda hemen çözüm üretebilmek gerçekten rahatlatıcıdır. Bu bir leke ya da herhangi bir yerde çatlak...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından faydaları sebebiyle en çok tüketilmesi gereken sebzedir. Ancak sarımsakın sağlık...