Ana SayfaSAĞLIKKİLO VERMEZayıflamak İçin Tatlı Patatesin Faydaları

Zayıflamak İçin Tatlı Patatesin Faydaları

Tatlı patates, tansiyonu dengelemeye yardımcı olmak da dahil pek çok sağlık faydasına sahiptir. Tatlı bir patates olmasına rağmen, obezite ile mücadeleye yardımcı olabilecek vitamin ve minerallerle doludur.

Tatlı patatesin kilo vermeye yardımcı olabileceğini destekleyen bilimsel araştırmalar mevcuttur. Bu nedenle kilo verme sürecinde lezzetli bir besin olarak beslenmeye dahil edilebilir. Tatlı patatesin besin değeri ve faydaları

Peki neden tatlı patates kilo vermeye yardımcı bir sebzedir?

1. Besin değerleri yüksektir

Tatlı patates, karbonhidrat açısından nispeten yüksek değerlere sahip olmasına rağmen, A, B6 ve C vitaminleri ile bakır, manganez, potasyum, lif, panttotenik asit, kalsiyum, folat ve demir gibi besin maddeleri içerir.

2. Kalorileri açısında düşüktür

Tatlı patates, porsiyon başına yaklaşık 100 kalori içerir. Tatlı patatesi kalorili katı yağlarla pişirmediğiniz sürece kilo alımına neden olmaz.

3. Tok tutar

Tatlı patates, kan şekeri seviyesini korumaya ve sindirim sürecini yavaşlatmaya yardımcı olan iyi bir lif kaynağı olması nedeniyle uzun süre tokluk hissi sağlar. Basit tatlı patates hash browns tarifi

4. Lif açısından zengindir

Lif, iyi bir sindirim ve kilo vermek için gereklidir. Yiyeceklerin bağırsak boyunca yumuşak hareket etmesine yardımcı olur ve kabızlığı önler. Bir orta büyüklükteki tatlı patates, bir kase yulaf ezmesinden daha fazla yani yaklaşık 4 gram lif sağlar.

5. Yüksek su içerir

Tatlı patatesin, kilo vermeye yardımcı olmasının bir diğer nedeni, yüksek su içeriğine sahip olmasıdır. Bu da daha fazla yiyebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, vücuda ihtiyacı olan suyu da sağlar.

6. Düşük glisemik indekse sahiptir

Tatlı patatesin glisemik indeksi düşüktür, bu da kan şekerinde bir artışa neden olmayacağı anlamına gelir. Glisemik indeksi yüksek yiyecekler, kan şekerini yükselterek kısa sürede tekrar acıkmaya neden olur.

7. Sağlıklı karbonhidratlar içerir

Bir bardak tatlı patates, yaklaşık 28 gram karbonhidrat içerir. Ancak kalori bakımından düşük ve besin maddeleri bakımından yüksek olduğu için, tatlı patates size fazladan enerji verebilir. Karbonhidrat içeriği, beyninizin glukoz üretmesine yardımcı olur, kilo verme sürecinden kaynaklanan yorgunluğu önler. Patatesin filizlenmesi nasıl önlenir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler