Ana Sayfa GÜZELLİK CİLT BAKIMI Ciltte Tavuk Derisi Görünümü Nasıl Giderilir?

Ciltte Tavuk Derisi Görünümü Nasıl Giderilir?

0
2182
Ciltte Tavuk Derisi Görünümü Nasıl Giderilir?
Ciltte Tavuk Derisi Görünümü Nasıl Giderilir?

Bir çok kişi cildinin “tavuk derisi görünümü”nden şikayetçi. Tavuk derisi görünümünün adı (Keratosis Pilaris olarak bilinir) ana nedeni genetiktir ve çocuklarda ve ergenlerde daha yaygın olma eğilimindedir. Bununla birlikte, KP yetişkinleri de etkilemektedir.

Keratosis Pilaris Nedir?

Keratin, deride bir protein oluşturur ve hafif bir sivilce gibi görünen saç köklerinin içinde sert toplar oluşturur.

Keratosis Pilaris kimlerde olur?

Ne yazık ki, genetik eğimli olmasanız bile, herkes keratoz pilarisine sahip olabilir. Nüfusun yüzde 50 kadarı doğal olarak keratine aşırı yüklenmeye programlanmıştır, bu da vücudunuzun her yerinde bu küçük kırmızı yumrulara yol açar.

Keratosis Pilaris Nedenleri?

Genetiğin yanı sıra, kuruluklar daha da kötüye gitme eğilimindedir, bu nedenle yazın ve güneşin ve tuzlu suyun cildin nemini aldığını ve kışın nem oranının düşük olduğu zamanlarda bunu daha çok farkedeceksiniz. Bu durum, hormonlar dalgalandıklarında da patlayabilir.

KP tedavi edilebilir olmasa da, tıbbi olarak zararsızdır. Sivilce ve akne lekeleri nasıl giderilir?

Tavuk cildi görünümden nasıl kurtulunur?

Ovalama
İstediğiniz kadar cildinizi ovalayabilirsiniz. Ama sadece tahriş olmuş kırmızı cilde sahip olursunuz. Çünkü sorun cildin üzerinde değil altındadır.

Sıkma
Hepimiz akne veya sivilceleri sıkmamak gerektiğini biliyoruz. Eğer bu sivilce gibi olan derinizi sıkarsanız çok daha kötü olacak ve yara izlerine neden olabilirsiniz.

Peki ne yapılması gerekir?

Nazik Temizleme
Yumruların kaybolması için “tavuk derisini” temizlemeyi deneyin. Banyo suyunu ılık tutunuz ve 10 dakika ya da daha az kalın. Sodyum lauril sülfat gibi sert köpük ajanları olan sabunlardan kaçının. Aloe vera gibi yatıştırıcı maddeler içeren nazik temizleyiciler kullanın.

Eksfoliye Doğru Şekilde
Ovma nadiren diken diken görünen cildi daha da dikenleştirir ve kızarıklığı şiddetlendirir. Bunun yerine, günde en az bir kez bir alfa hidroksi asit (AHA) gibi bir kimyasal eksfolyant ile bir krem ​​uygulayın. AHA içeren akne vücut yıkaması, anormal şekilde biriken keratinin pul pul dökülmesine yardımcı olur.

Nemlendiririn, Nemlendiririn
Görüntüsünü düzeltmek ve iyi hissetmek için derin nemlendirici bir nemlendirici kullanın. Cildin nemini kaybetmemesi için hala nemliyken banyodan hemen sonra pürüzlü lekelere uygulayın. Bu durum, kesinlikle sivilce benzeri yumruların görünümünü yumuşatmaya yardımcı olacaktır.

Bunun için ev nemlendiricisi yapabilirsiniz.

A Vitamini bir kapsülü açın, yağı oradan sıkın ve doğrudan cilde uygulayın. Birkaç dakika nazikçe masaj yapın ve 15 – 20 dakika bekletin. İşlemi düzenli olarak tekrarlayın. Saç derisindeki kaşıntıya en iyi 5 çözüm

Elma sirkesi
Sirke içindeki malik ve laktik asitler cildi yumuşatır ve cildin pH’ını dengelemeye yardımcı olur. Kullanmak için, bir kısım elma sirkesi ve iki parça su bulunan bir çözelti oluşturun. Bir sprey şişesine yerleştirin ve duştan önce cildinizi yumuşatın. 10-15 dakika bekletin ve durulayın.

Uçucu yağlar
2 damla Tea Tree esansiyel yağına 10 damla hindistan cevizi yağı ilave edin ve cildinize masaj yapın. Çay Ağacı cildi temizler ve arındırır, temiz ve sağlıklı bir cilt geliştirmeye yardımcı olur.

Hindistancevizi yağı
Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit, enflamasyonu azaltmaya ve cildin dokusunu geliştirmeye yardımcı olan antibakteriyel bir maddedir. Günlük olarak kırmızı ve pütürlü cildinize küçük bir miktar sürün.

Güneş kremi
Güneş kremi, durumun oluşmasını engellemeyecek olsa da, kırmızı noktaların kötüleşmesini ve daha belirgin görünmesini önlemede önemli bir fark yaratabilir.

Unutmayın, bu kırmızı, sivilce görünümlü noktalar son derece sık rastlanır. Bunların varlğı sebebiyle kendinizi kötü hissetmeyin.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın