Ana Sayfa YEMEK Kurabiye Hamuru Nasıl Saklanır?

Kurabiye Hamuru Nasıl Saklanır?

0
1442
Kurabiye Hamuru Nasıl Saklanır?
Kurabiye Hamuru Nasıl Saklanır?

Bilhassa davetsiz misafirler ya da yorgun geçen günler için hazırlanıp dolaba konulan kurabiye hamuruı birçok yöntemle saklanabilmektedir. Gerek derin dondurucuda gerekse buzdolabının buzluğunda dilediğiniz kadar saklayabileceğiniz kurabiye hamurları için birkaç püf noktayı muhakkak bilmelisiniz.

Kurabiye Hamuru Nasıl Muhafaza Edilir?

Tüm besinler gibi kurabiyeyi de yaptığınız an pişirip tüketmenizde fayda var ancak elinizde kalan hamuru düzgün şekilde muhafaza edebilirseniz uzun süre sonra da kullanabilirsiniz. Hamuru derin dondurucuda korumak istediğinizde muhakkak tam yoğurulmuş şekilde bırakmaya özen gösterin. Yarım yamalak hazırlanmış ya da tam manasıyla homojen olmamış hamur karışımı, çözdürüldüğü zaman parçalanıp topak topak olacaktır. Bu nedenle bütün şekliyle muhafaza etmek istediğinizde şekil alabilecek yoğunlukta olmasına özen gösterin. Mükemmel kurabiye yapmanın 12 püf noktası

Kurabiye Hamuru Derin Dondurucuya Nasıl Konulmalı?

Kurabiye hamurunuzu doğru şekilde saklayabilmek için yapmanız gereken ilk şey hamurun kıvamını düzgünce tutturmaktır. Eğer hazır yoğrulmuş ancak şekil verilmemiş bir hamur koyacaksanız bu durumda buzdolabı poşetine geçirmelisiniz. Bu poşet dışında ekstra bir poşet daha kullanmanızda fayda vardır. Böylece rahatlıkla ıslanmasının önüne geçmiş olacaksınız.

Derin dondurucu ya da buzlukta muhafaza edilmek istenen hamur, çıkarıldığında tazeliğini koruyacaktır. Hamura şekil vermeden koymak, çözülme süresini uzatacaktır fakat şekil verilmemiş hamur derin dondurucuda her zaman daha az yer kaplar.

Kurabiye Hamuru Şekil Vererek Saklanabilir mi?

Kurabiye hamurunu hazırlayıp şekillendirdikten sonra gözünüze fazla gelen kısmı derin dondurucuya kaldırabilir ya da özellikle saklamak için hazırladığınız kısmı şekillendirip saklayabilirsiniz. Şekil verilen hamurda dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır: Birincisi, hamura şekil kazandırırken olabildiğince küçük olmasını sağlamalısınız. Çünkü ne kadar büyük olursa donduktan sonra kırılma riski o kadar büyük olur. Limonlu ve soslu kurabiye tarifi

İkinci dikkat edilmesi gereken nokta ise kurabiye hamuru, şekil verdikten hemen sonra saklanacaksa yapışmasının önüne geçmelisiniz. Eğer acil olarak derin dondurucuya almanız gerekiyorsa muhakkak her kurabiyenin altına parça poşetler yerleştirmelisiniz. Buzdolabı poşetlerini 3 ya da 4 parçaya ayırdıktan sonra her kurabiyenin altına koyun. Böylece birbirlerine temaslarının önüne geçebilirsiniz.

Şekil Verilmiş Kurabiye Hamuru Nasıl Saklanır?

Şekil verilmiş kurabiye hamurunu uzun süre muhafaza etmek istediğinizde yapmanız gereken ilk şey, bir süre buzdolabının altında bekletmektir. Tek tek şekil verdiğiniz her kurabiyeyi yağlı kâğıt serili olan bir tepsiye yerleştirin. Bu şekilde dizili olarak birkaç saat dolapta bekletin. Arkasından buzdolabı poşetine alıp derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Kurabiye Hamuru Nasıl Saklanır?

Kurabiye hamurunu muhafaza etmenin en sağlıklı yolu derin dondurucudur. Eğer birkaç gün içinde tüketebilecekseniz bu durumda yalnızca buzdolabına almanız yeterli olacaktır. Dolapta bekletilen süre boyunca üzerini kapalı tutmayı ihmal etmemelisiniz aksi halde kuruyacaktır. Yanık kurabiye kokusundan nasıl kurtulunur?

Birkaç günden fazla saklanması gereken kurabiye hamuru muhakkak derin dondurucuya alınmalıdır. Alınmadığı takdirde hamurda bozulma olacaktır.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın