Ana SayfaHAYATBalkonunuzda Yetiştirebileceğiniz 10 Mükemmel Bitki

Balkonunuzda Yetiştirebileceğiniz 10 Mükemmel Bitki

Fesleğen, kekik, dereotu ve benzeri bitkileri evinizin camında veya balkonunda yetiştirebilirsiniz. Sağlıklı olan bu bitkiler, yemeklerinize de mükemmel bir lezzet katacaktır.

1

Fesleğen

Kullanıldığı yerler: Yaprakları baharatlı bir lezzeti vardır. Çorbalar, soslar, salatalar, omlet ve et, tavuk ve balık ile birlikte kullanabilirsiniz . Ayrıca pesto sosun içindeki baharttırdır.

Dikim: Güneşli pencere önündeki saksılara veya yaz başlarında bahçenize tohum olarak ekebilirsiniz. Toprak olmadan yetişebilen ev bitkileri

Frenk soğanı

Kullanıldığı yerler: Yapraklarında hafif soğan lezzet vardır. Yapraklarını doğrayarak, salata, yumurta ve peynir yemeklerine ayrıca frenk soğanından yapacağınız sosları yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Dikim ilkbahar veya sonbaharda tohumunu ekebilirsiniz. 12 santim aralarla saksılara tohumları ekin. Bir ay içinde soğanın yaprakları yeşerecektir. Güneş almadan yetişebilen 5 bitki

Kişniş

3Kullanım Alanları: Pişirmeden önce etlerinizi marine edebilirsiniz. Bunun için kişniş tohumlarını toz haline getirin, zeytinyağı ile karıştırarak etlerinizi bekletin. Taze kişnişi ise çorbaları güzel bir lezzet vermesi için kullanabilirsiniz.

Dikim: Tohumları ilkbaharda 12 santim aralıkla saksılara dikin. Fidanlar 1.5 ay içinde yeşerecektir. Bereket bitkisi nasıl yetiştirilir?

Dereotu

Kullanım Alanları: Tohum ve yapraklarında keskin, hafif acı bir tat var. Balık, çorba, salata, et, kümes hayvanları, omlet, patates ve zeytinyağlı yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Dikim; Dereotu tohumlarını toprağın üzerine serpin. Üzerini örtecek şekilde bir miktar toprakla kapatın. Bir kaç hafta içinde dereotunuz yeşerecektir. Bitkilerinizin yaprakları neden sararıyor?

4Rezene

Kullanıldığı yerler: Yaprakları balık soslarında kullanılıyor. Ayrıca Salata, çorba ve etlerinizde de kullanılabilir. Ayrıca demlenerek içilebilir.

Dikim:  3 veya 4 tohum tohumları toprağın üzerine serpin. Üzerine toprakla örtün. Birkaç hafta içinde ince fideler çıkacaktır. Yatak odanızda bulunması gereken bitkiler

Nane

Kullanıldığı yerler: Demleme olarak çayı yapılabilirve soğuk içeceklerin içine ilave edilebilir. Nane genellikle nane sosu ya da jöle yapmak için kullanılır. Kuzu etini pişirmeden önce kurutulmuş veya taze yaprakları üzerine serpmeyi unutmayın.

5Dikim: Sonbahar veya ilkbaharda, kök alınarak dikilir. Bir kova veya derin bir saksıya dikilmesi önerilir. Çünkü bahçeye dikilmesi halinde yayılarak bahçeyi sarabilir.

Maydanoz

Kullanım Alanları: Salatalar, çorbalar, yemekler, güveç ve omlet için kullanılır. Et, balık ve soğan yemekleri ile garnitür olarak taze servis yapın.

Dikim: Aslında her zaman dikilebilir. Yaz için yaz başında, kış için sohbahar başında dikin. Tohumları geceden ıslatın. sabah toprağa dikin. üzekrine bir miktar toprakla örtün.

Adaçayı

Kullanım Alanları: Kurutulmuş yaprakları tavuk ve et yemeklerinde kullanılabilir.

6Dikim: İlkbahar başında ekilen tohumlardan yeşil yapraklar elde edebilirsiniz. Bu yaprakları kurutarak kışın yemeklerde kullanabilirsiniz. Kuru yaprakları çay gibi demleyerek içebilirsiniz. (Çok az miktarda adaçayını demleyin, rengi açık sarı olmasına dikkat edin. Daha koyu adaçayını içmeyin) Evde havanızı temizleyen mükemmel bitkiler

 

Tarhun otu

Kullanıldığı yerler: Fransız mutfağının vazgeçilmez baharatı olan Tarhun otunu çorbalar, salatalar, yumurta yemekleri, yemekler ve yumuşak peynirler kullanılmak üzere anason aromalı yaprakları doğrayın. Kuzu yemeklerine mükemmel bir tad verir. Balık, biftek, ya da sebze ile eritilmiş tereyağı ile servis yapın.

Dikim: Tohumu yok olmaya yüz tutmuştur. Çalımsı bir bitkidir. Bahçede yetiştirilmesi daha uygundur. Evinizde hava bitkisini yetiştirebilirsiniz

7

Kekik

Kullanım Alanları: Kavurma önce sığır, kuzu, dana, domuz yemeklerinin içine taze ve kuru olarak konulabilir.  Yumurta, peynir yemekleri, sebze, balık, kümes hayvanları yemeklerine de serpebilirsiniz. Biraz biberiye ve nane ile çay gibi demleyerek içebilirsiniz

Dikim: Tohum olarak ekebilirsiniz ya da fide olarak satın alabilirsiniz. Taze ve kurutarak tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler