Ana Sayfa HAYAT Kahve ve Çay İle Doğal Boyama Yapın

Kahve ve Çay İle Doğal Boyama Yapın

0
2773
Kahve ve Çay İle Doğal Boyama Yapın
Kahve ve Çay İle Doğal Boyama Yapın

Kahve ve çay gibi doğal ürünlerle boyama yapmak ve kumaşın rengini değiştirmek için ucuz, toksik olmayan bir yöntemdir. Eski bir görünüm oluşturmanın veya kötü boyanmış mutfak havlularının gizlenmesinin kolay bir yoludur. Ayrıca ticari boyaları kullanmaktan çok daha iyi kokmaktadır!

İhtiyacınız olan Malzemeler

Kumaş (% 100 pamuk kullandık)
Çay poşetleri veya kahve
Araçlar
Büyük tencere Kumaş Boyamasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çay için: Çay poşetini paketinden çıkarın ve ipleri ve etiketleri kesin (ya da etiketsiz jenerik çay poşetleri satın alın!). Sıcak suyunu bir su ısıtıcısı veya büyük tencerede demleyin ve çay poşetlerinin demlenmesine izin verin. 40 çay poşeti kullandık ve onları 15 dakika demlenmeye bıraktık.

Kahve için: Bir tencereye kahveye koyun ve üzerine sıcak su ilave edin. Biz 1/2 kupa hazır kahve kullandık. Kahve eklerken dikkatli olun; bazen taşma olabiliyor. Elde Kot Nasıl Boyanır?

cay-kahve-boyama2

Adım 1: Önceden kullanılan kumaşın boyanması durumunda, boyama işleminden hemen önce herhangi bir gıda parçacığı olmaması için çalkalayın. Kurutun. Yeni kumaşlar kullanırken onlara iyi bir durulama yapın ve bunları sıkın, ancak bir sonraki adıma geçmeden önce kurumasına izin vermeyin.

Adım 2: Isıyı kapatın ve nemli bezi demlenen çay veya kahvenin içine sokun. Kumaşın her tarafının tamamen suya battığına emin olun. Bunun için bir kaşık kullanabilirsiniz. Kumaşı tencerenin tabanına indirin. Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler

Adım 3: Bezi en az 1 saat boyunca demlenen suyun içinde bekletin. Çay ya da kahve ne kadar güçlü olursa, bezin demlenme süresi ne kadar uzun olursa renk kumaşın daha derinine iner. Mümkünse bir gece kalmasını sağlayın.

cay-kahve-boyama3

Adım 4: Rengin sabitlenmesi için demlenen sudan çıkardığınız bezi sirkeli suda 10 dakika bekletin ve sonra durulayın. Kalan Meyve Sebzelerden Doğal Boyalar Yapın

Çay veya kahve kokusunu (hafif olacak) çıkarmak istiyorsanız, bezinizi lavaboda veya çamaşır makinasında kısa program yıkayabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparsanız rengin açılacağını unutmayın. Daha koyu bir renk istiyorsanız bu basamağı atlayabilirsiniz.

Lekenin çok hafif olmasına karar verirseniz, basamakları tekrarlayın.

Adım 5: Kuru ve ütülü olmasını istiyorsanız fazla suyu sıktıktan sonra düşük ısıda kurutuca kurutun. Çamaşır Makinasında Giysiler Nasıl Boyanır?

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın