Ana Sayfa SAĞLIK Kışın Yeşil Çay Tüketmenin Faydaları

Kışın Yeşil Çay Tüketmenin Faydaları

Kendinizi grip, nezle ve covid 19 da olmak üzere pek çok hastalıktan korumanız için yeşil çay size yardımcı olacaktır. Kış mevsimi sadece hastalıkla mücadele ile değil kendinizi iyi hissetmenizle aşılabilir. Bu yüzden size iyi gelecek, vücudunuzu daha güçlü kılacak yeşil çay ile soğuk günleri geride bırakabilirsiniz. İlgili: Yeşil çay içmek için en iyi zaman nedir?

Tam Bir Virüs Düşmanı

Yeşil çay, tam anlamıyla virüs düşmanıdır. Vücudunuzda kolaylıkla direniş başlatabilir. Herhangi bir virüsle, hastalıkla savaşınızda gücünüzü arttırabilir.

Yeşil çay içinde yer alan polifenoller; bakteri, mantar ve virüsleri yok eder. Bu tespit asırlar önce bulunduğu için yeşil çay,  oldukça köklü bir çaydır. Birçok hastalık için önerilse de en etkili olduğu virüsler; adeno, HIV-1, Herpes simpleks, Epstein-Barr ve grip virüsleridir. Çayın içinde bulunan maddeler, virüsün vücudunuza tutunmasına ve çoğalmasına engel olur.

Hastalık başlangıcında, her gün bir bardak yeşil çay tüketirseniz henüz ilaç kullanmadan virüslere savaş açmış olursunuz.

Metabolizmanızı Hızlandırır

Özellikle kış aylarında, havanın soğumasına bağlı olarak evde daha çok kapalı kalınır. Kapalı kalındıkça da can sıkıntısından bir şeyler yenir. Bu kısır döngü içinde kişinin, kilo almaması şaşırtıcı olur. Vücudunuz hareketsiz kaldıkça yemeğe devam ederseniz sürekli kilo alırsınız. Aldığınız bu kilolar, daha sonra kalıcı bir hale dönüşebilir.

Haftada 5 gün taze demlediğiniz yeşil çayı tükettiğinizde metabolizmanızın hızlandığını görebilirsiniz. Çok aşırıya kaçmadan içilen çay, daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

Daha önce hiç tüketmediyseniz günde sadece bir bardak ile başlayabilirsiniz. Alışkanlığınız varsa 3 bardağı da geçmemelisiniz. Kilo verdirme faydasının yanında, aşırıya kaçıldığında her bitkide olduğu gibi yeşil çayda da yan etki vardır. İlgili: Fazla yeşil çayın yan etkileri

Saç Dökülmesini Engeller

Kış ile beraber dönemsel olarak saç dökülmeleri başlar. Mevsimsel değişiklikler, saçlar üzerinde oldukça etkilidir. Bu yüzden henüz kışın başında gerekli önlemleri almanız gerekir. Saç dökülmeleri yavaş yavaş başladığında hemen yeşil çay tüketimine başlayın. Yaklaşık bir hafta gibi bir sürede dökülmelerin azaldığını göreceksiniz. İsterseniz kürünü de yapabilirsiniz. Fakat vücuda ağız yoluyla girmesi çok daha sağlıklıdır.

Her gece yatmadan önce bir bardak taze yeşil çay demleyin. İçip yattıktan sonra hem vücudunuzu dinlendirir hem de saçlarınızın diplerden güçlenmesini sağlar.

Cilt Üzerinde Çok Faydalıdır

Havalar soğuduğunda, en büyük etkiyi cilt üzerinde gösterir. Dışarıya girip çıkmalar cildinizin kurumasına, nemsiz kalmasına hatta çatlayarak kanamasına neden olur. Bunun temel nedeni, teninizin aşırı soğuğa maruz kalmasıdır. Unutmamalısınız ki her ne kadar dışarda yağmur ya da kar da olsa cildinizin neme ayrıca ihtiyacı vardır. Henüz soğuk havaya çıkmadan ellerinize krem sürün. Sonra eldivenlerinizi giyip çıkın. Muhakkak faydasın olacaktır. İlgili: Yeşil çay ile yapabileceğiniz güzellik kürleri

Cildin doğal nem kazanmasını isterseniz o zaman yeşil çaya yönelmelisiniz. Yeşil çay, vücudun kendi kendine nem dengesini sağlar. Soğuk havalardan etkilenip elleriniz ya da dudaklarınızın çatlamasına izin vermez.

Migren ve Yorgunluk İçin Birebirdir

Yeşil çay, soğuk havalarda vücudunuzun zinde kalmasına izin verir. Bunun yanında özellikle uyumadan 15 dakika önce içilen çay, huzurlu ve daha rahat uyumanızı sağlar. Havanın soğuk olması, gün boyunca çalışmak, devamlı koşuşturma içinde olmak kişinin gerginliğine neden olur. Bu gerginlikle uyumak da bir hayli zordur. İşte tam da bu sebeple her gece muhakkak bir fincan yeşil çay içmelisiniz. Stres ve gerginlikle baş etmenizin temel yollarından biri budur.

Havalar soğuduğunda sinüzit ve migren gibi kolay etkilenen hastalıklar da artar. Özellikle migren probleminiz varsa yeşil çayın mucizevi etkisinden faydalanabilirsiniz. Pek çok hastalıkla birlikte migreni de hafifletmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından...

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş bazı yaratıcı yolları! İşte yoğurtu kullanabileceğiniz alanlar. Lekeleri İyileştir Yoğurt maskesi cildinizi...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha çok fayda sağlar. Bir çok yiyecekte farklı amaçlar için kullanabilirsiniz....

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam olarak bilinmemekle birlikte, çok ağrılıdır. Yemek yemek hatta konuşmak bile...