Ana SayfaSAĞLIKÇok Fazla Ispanak Tüketmenin Yan Etkileri

Çok Fazla Ispanak Tüketmenin Yan Etkileri

Vücudunuz için çok fazla besin maddesi sağlayan ıspanağın çok tüketilmesi durumunda yan etkileri de olabilir.

Ispanağın pek çok sağlık faydası vardır ve sofralardan eksik edilmemesi gerektiği söylenir. Ancak, bu kadar sağlıklı bir sebze çok tüketildiğinde vücudunuz için yan etkileri de olabilir. Su ıspanağını ve faydalarını biliyor musunuz?

Minerallerin zayıf emilimi
Çok fazla ıspanak tüketmek, vücudun minerallerin emilimini engelleyebilir. Ispanakta bulunan oksalik asit, çinkonun, magnezyumun ve kalsiyumun yeterince emilememesine neden olarak, mineral eksikliğine yol açabilir.

Mide sorunları
Çok fazla ıspanak, sindirimi zorlaştırabilir ve aşırı gaz birikmesi, şişkinlik ve kramplara neden olabilir. Ispanak lif açısından yüksektir ve sindirilmesi zaman alır, bu da ishale, karın ağrısına ve hatta ateşe neden olabilir.

Anemi
Ispanak iyi bir demir kaynağıdır ancak bazen yüksek lif içeriği ve aşırı tüketimi nedeniyle vücut bitkisel bazlı demiri ememez. Bu da kansızlığa yani anemiye neden olabilir. Gevrek, lezzetli ve besleyici ıspanak cipsi tarifi

Böbrek taşı
Ispanak, ürik aside dönüşen yüksek miktarda pürin içerir. Fazla miktarda ıspanak tüketilmesi durumunda, böbreklerde taş oluşumu ihtimali artar.

Gut hastalığı
Ispanaktaki yüksek pürin içeriği, gut artritini şiddetlendirebilir ve eklem ağrısı, şişme ve iltihaplanmaya yol açabilir.

Alerjik reaksiyon
Ispanak, bazı kişilerde alerjik reaksiyonu tetikleyebilen histamin içerir.

Kan pıhtılaşması
Anti-pıhtılaştırıcı ilaç alıyorsanız, ıspanak tüketmemelisiniz. Ispanak, K vitamini açısından zengindir ve ilaç ile reaksiyona girebilir. Bu da ilacın etkisini önemli ölçüde etkileyebilir. Kahvaltıya kolay ıspanaklı kaygana

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler