Ana Sayfa Ev BAHÇE Bitkileri Sularken En Önemli Kural

Bitkileri Sularken En Önemli Kural

Sulama ile ilgili izleyebileceğiniz en önemli kural bitkilerinizi her zaman sabah sulamaktır . Bu, ev bitkilerinden bahçe yatağına, hem içeride hem dışarıda saksı bitkilerine kadar tüm bitkiler için geçerlidir.

Neden sabah yapıyorsun? Bitkilerinizi günün erken saatlerinde sulamak birçok amaca hizmet eder. Her şeyden önce, onlara günün sıcağını atlatmak için kullanabilecekleri bir su deposu sağlar. Yumurta Kabuğu Bitkilerde Nasıl Kullanılır?

Sabah sulama aynı zamanda, öğleden sonraları daha güçlü ve daha doğrudan güneş ışığında buharlaşmasına neden olmadan önce suyun bitkinin köklerine nüfuz etmesi için zaman sağlar.

Ve son olarak, sabah sulama yapmak bitkilerinizin yapraklarının ve gövdelerinin hava kararmadan kurumasına izin verir. Bu, birçok bitki hastalığını önlemenin basit bir yoludur, çünkü bu hastalıklardan sorumlu olan mantarlar ve bakteriler ıslak koşullarda gelişme eğilimindedir .

Erken sulamanın neden bu kadar faydalı olduğunu daha iyi anlamak için hem iç mekan bitkilerine hem de dış mekan bitkilerine daha yakından bakalım. Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

İç Mekan Bitkileri İçin Erken Sulamanın Faydaları

İç mekan bitkilerini günün erken saatlerinde sulamak, özellikle istedikleri kadar doğal güneş ışığı almayan bitkiler için önemlidir. Suladıktan sonra, bitkilerinizin çok uzun süre suyla tıkanmamasını sağlamak için, hava kararmadan önce kurumaya yardımcı olmak için birkaç saat gün ışığı olacaktır.

Ancak erken sulama, çok fazla doğal güneş ışığı alan iç mekan bitkileri için de yararlıdır. Sulandıktan sonra, gün ortası güneş ışığı buharlaşmadan önce bu nemi emmek için zamana ihtiyaçları vardır. Bitkilerin Hızlı Büyümelerini Sağlayan Yöntem

Dış Mekan Bitkileri İçin Erken Sulamanın Faydaları

Açık bahçeleriniz, çiçek tarhlarınız ve diğer bitki örtüsünüz de güne duşla başlamayı çok seviyor! Sabah, aynı nedenden dolayı dış mekan bitkilerini sulamak için daha iyidir: suya gün boyunca buharlaşma şansı verir, böylece gece boyunca oyalanmaz ve potansiyel olarak yaprak (veya yaprakla ilgili) hastalıklara yol açmaz.

Sebze bahçeleri de sığ köklerinden dolayı sabah sulamasından yararlanır. Bu kökler, toprağın derinliklerinde bulunan neme erişemezler, bu yüzden sabahları onları sulamak, yarısı güneşte buharlaşmadan iyi miktarda suyu emmelerini sağlar.

Erken Sulama Kuralının İstisnaları

Her kuralın istisnaları vardır ve bu da farklı değildir! Bitkilerinizi sulamaya geldiğinde bilmeniz gereken bazı istisnalar ve ek bilgiler şunlardır: Ev Bitkilerinizi Yeniden Canlandırmanın 10 Püf Noktası

Bitkiniz buğulanmaya ihtiyaç duyuyorsa (eğrelti otları ve hava bitkilerinde yaygın olan), onları hem sabah hem de akşam püskürtmelisiniz.

Yazın en sıcak döneminde, özellikle küçük saksılardakiler olmak üzere, yeterince nem aldıklarından emin olmak için sabahları ve akşamları dışarıdaki saksı bitkilerini sulamanız gerekebilir! (Saksı ne kadar küçük olursa, toprak o kadar ısınır ve daha fazla buharlaşma meydana gelir.)

Yakın zamanda saksıya yerleştirilmiş veya nakledilmiş dış mekan bitkileri, yeni evlerine yerleşmelerine ve alışmalarına yardımcı olmak için ekstra neme ihtiyaç duyar. Nakil şokunun semptomlarını önlemeye (veya en azından azaltmaya) yardımcı olabilir. Evde Havanızı Temizleyen Mükemmel Bitkiler

Özellikle dış mekan bitkilerinizde, kökleri aşağıya doğru göç etmeye teşvik etmek için yavaş ve derin sulamak önemlidir. Sığ sulama, sığ kökleri destekleyerek daha zayıf, daha az dayanıklı bitkilerle sonuçlanabilir.

Sulama konusunda şüphe duyduğunuzda, parmağınızla toprak nemini kontrol edin. Toprağın üstteki iki santim toprağı veya saksı karışımı kuruysa, başka bir sıkıntı belirtisi gösterip göstermediğine bakılmaksızın bitkilerinize su vermelisiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan,...

Sakinleştirici ve Toksin Atıcı İçecek Tarifi

Bu rahatlatıcı içeceği tercihinize göre alkollü veya alkolsüz hazırlanabilir. Mideyi sakinleştirmek için nane içerir....

Domatesli Jöle Nasıl Yapılır?

Etleri veya taze ekmeği tamamlayan farklı bir jöle türü arıyorsanız, kendinizin yaptığı veya satın...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Naneli Ayak Peelingi Tarifi

Havalar ısınıyor ve yakında parmak arası terlikler giyilecek. Tüm kış boyunca ayaklarınızı çorap ve ayakkabılardan kurtarmak için beklediniz. Şimdi sorun ayaklarınızın bakıma ihtiyaç duyuyor...

Saça Sıcak Yağ Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Ayçiçekleri herkesi mutlu eder, hatta saçını bile. Herkesin kıskanacağı saç tellerine sahip olmak için inanılmaz sıcak yağ tedavisini deneyin.Malzemeler:1/2 su bardağı organik hindistan cevizi...

Evde Yapabileceğiniz Step Aerobik Hareketleri

Step aerobik hareketleri basitten zora doğru gider. Ancak kardiyovasküler sisteminiz ve alt bedeniniz için harika bir egzersizdir. Bu hareketler kalbinizi hızlandıracak ve dayanıklılığınıza ve...

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan, yağlı yiyecek lekeleriyle savaşmak için yapılmaz, bu nedenle pamuk, kot,...