Ana SayfaSAĞLIKÇinko Eksikliğiniz Olabilir Mi?

Çinko Eksikliğiniz Olabilir Mi?

Çinko, ana mineral ( magnezyum ile birlikte ) olup, vücuttaki birçok reaksiyon için gereklidir. Yağda eriyen vitaminlerin aksine çinko vücutta uzun süre depolanmaz, bu nedenle beslenmenizde kaliteli çinko ihtiyacımız vardır.

Her gün çok miktarda çinkoya ihtiyacımız yok, ancak yeterince yaşamanız hayati önem taşıyor. Çinko eksikliği aşağıdaki sağlık olayları için önemlidir.

Doğru bağışıklık fonksiyonu
Cilt sağlığı ve saç büyümesi
Gıdaların metabolizması ve diğer besin maddelerinin emilmesi
Hormon terazisi
Bağırsak sağlığı
Zihinsel netlik
Yara iyileşmesi
DNA sentezi
Göz sağlığı için
Doğru hücre bölünmesi (gebelik sırasında hayati nedenlerden biri)
Hatta yeterli tat ve koku

Çinkonun vücuttaki binlerce reaksiyona karıştığını biliyoruz ve son araştırmalar çinkonun çeşitli kanserlere karşı vücudumuzun korunmasında hayati önem taşıdığını gösteriyor .

Çinko özellikle doğurganlık ve gebelik süresince önemlidir; ancak gebe ve emziren kadınlar ve bebekler çinko eksikliği riski altındadır. Bazı çalışmalar, çocuğun erken doğumdan ve düşük doğum ağırlıklarından kaçınmak için hayati önem taşıdığını, ancak bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini göstermiştir.

Vücuttaki çinkonun yaklaşık% 90’ı kas ve kemik dokusunda bulunur, bu da çinko eksikliğinin test edilmesini zorlaştırır. Aslında, plazma çinkosu vücuttaki çinkonun sadece % 0.1’ini oluşturur. Çinko tüketildiğinde ince bağırsakta emilir ve cilt, böbrekler ve bağırsaklardan atılır.

Çinko Eksikliği İşaretleri

Çinko, bir zamanlar dünya çapında düşünülenden daha büyük bir sorun olabilir. Çinko eksikliği şiddetli çeşitli belirtilere neden olabiliyor olsa da araştırmacılar, dünya nüfusunun büyük bir bölümünün hafif bir çinko eksikliğine sahip olabileceğini tahmin ediyorlar.

Bağırsak problemleri, erken doğan bebekler veya yüksek tahıl veya vejetaryen diyet tüketenlerde olduğu gibi (özellikle uzun bir süre için) gebe ve emziren kadınlar çinko eksikliği riski olarak düşünülür). Karaciğer veya böbrek hastalığı olanlar, diyabet, gastrointestinal hastalıklar ve büyük miktarda demir alanlar da risk altındadır.

Belirtiler değişebilir, ancak bunlar genellikle çinko eksikliği ile ilgilidir:

Zayıf hafıza
Zayıflamış bağışıklık sistemi veya soğuk algınlığı gibi sabit küçük hastalıklar
Tat veya koku kaybı
Uyku sorunları (çinko melatonini yapmak için gereklidir)
Saç kaybı
İştah kaybı
Düşük libido
İshal
Beyin sisi
Yavaş yara iyileşmesi
Tırnaklardaki beyaz lekeler
Ağır vakalarda: çocuklarda büyüme geriliği

İlgili: Her kadının alması gereken 5 takviye

Çinko içerikli gıdalar

Gıdalardan besinleri almak önemlidir ve en iyi ek besin bile besin yoğun bir diyetin yerine geçemez.

Yüksek kalitede farklı bir diyet tüketen yetişkinlerin çoğunda, yiyeceklerden yeterince çinko elde etmek mümkün olmalıdır, özellikle de bir kişi isterse istiridye veya et gibi çinko zengini yemekleri yiyerek.

İstiridye, en yüksek doğal çinko kaynağıdır. Sonraki en yüksek kaynak sığır etidir. Aslında, bir istiridye günlük tüketimi karşılayacak kadar çinko içerir ve 75 gramlık istiridye püresi 74 mg çinko içerir, buna karşın 75 gramlık sığır etinde 7 mg bulunur.

Diğer büyük çinko kaynakları şunları içerir:

Dana karaciğeri – 75 gram başına yaklaşık 10 miligram
Kabak Çekirdeği -75 gram başına yaklaşık 9 miligram
Tahin – 75 gram başına yaklaşık 9 miligram
Koyu Çikolata – 75 gram başına 8-9 miligram
Yengeç -75 gram başına 6,5 miligram
Istakoz – 75 gram başına 3.4 miligram
Domuz eti – 75 gram başına 2,9 miligram
Fasulye – 75 gram başına 2.9 miligram
Siyah tavuk eti – 75 gram başına 2.4 miligram

İlgili: Günde 4 badem yerseniz ne olur?

Diğer daha az gıda kaynakları arasında yoğurt ve süt, kaju fıstığı ve yulaf ezmesi bulunur. Tahıl gibi birçok gıdanın, çinkoya bağlanan fitilleri içerdiğini, bu gıdaları daha az çinko kaynağı haline getirmekte ve bazen vücuttaki çinko seviyelerine müdahale ettiğini not etmek de önemlidir. Yüksek tahıllı veya vejetaryen bir diyetin uzun süre tüketiminin çinko eksikliği için bir risk faktörü olarak düşünülmesinin nedenlerinden biri de budur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler