Ana SayfaSAĞLIKBir Tutam Kırmızı Biber Sizi Nelerden Korur?

Bir Tutam Kırmızı Biber Sizi Nelerden Korur?

Bir Tutam Kırmızı Biber Sizi Nelerden Korur?

Kırmızı pul biber mutfaklarımızın vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Yiyeceklerimizi lezzetlendirmek için kullandığımız pul biberin sağlık açısından size ne gibi faydalar sağladığını biliyor musunuz?

Karın Ağrıları ve Ülseri Yatıştırır
Kırmızı pul biberin sağlık yararları sizi şaşırtacaksa, en göze çarpanlardan biriyle başlayabilirsiniz: Hem mide hem de ülserleri yatıştırır. Tam tersini düşünmüş olabilirsiniz. Genellikle acı pul biberin mideyi tahriş edebileceği düşünülür. Ancak araştırmacılar kapsaisinin ülser semptomlarının “faydacısı” olarak nitelendiriyor. Nasıl yardımcı olur? Kapsaisin asit salgısını uyarmaz, inhibe etmez, alkali, mukus salgılarını ve özellikle ülserlerin önlenmesinde ve iyileşmesinde yardımcı olan mide mukozal kan akışını uyarır. Kapsaisin, acı biberin acı olmasını sağlayan maddedir. İnsan dilinde bulunan kapsaisin reseptörleri, bu maddeden etkilenerek acı veya sıcak hissine neden olur. Evde pul biber nasıl yapılır?

Kalp Sağlığını Destekler
Kırmızı pul veya toz biber vücudun kan oluşumuna ayrılan bir madde olan fibrini çözme yeteneğini arttırırken kan kolesterolünü, trigliserit seviyelerini ve trombosit agregasyonunu azalttığı gösterilmiştir. Kalp krizi, pulmoner emboli ve felç riskini azaltabilecek daha fazla kardiyovasküler sağlık sağlar.

Diyabeti düzenler
Kırmızı biberdeki karotenoidler gibi antioksidanlar da kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Kırmızı biber düzenli olarak tüketilirse insülin gereksinimi azaltmaktadır. Acı biberin kullanılabileceği ilginç alanları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Kırmızı biberin parlak, turuncu-kırmızı rengi sadece görsel olarak güzel değil. Bu renkler mukoza zarlarını desteklemeden önce A vitaminine dönüşen beta-karoten oranının yüksek olduğunu da yansıtıyor. Bu membranlar vücudunuzda bulunur, burun pasajlarınızı, ciğerlerinizi ve bağırsak sisteminizi kaplar ve esasen sizi hasta hissettirecek patojenlere karşı durur. Bağışıklık sisteminizi bu şekilde desteklemenin yanı sıra, kırmızı biber tamamen beklenen bir şey yapabilir: sizi terletir, susuzluğunuzu gidermek için su içmenize neden olabilir. Hidratlı kalmak da sağlık için çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler