Ana Sayfa YEMEK Mantarı Yıkamalı mı, Yıkanmamalı mı?

Mantarı Yıkamalı mı, Yıkanmamalı mı?

0
548
Mantarı Yıkamalı mı, Yıkanmamalı mı?
Mantarı Yıkamalı mı, Yıkanmamalı mı?

Mantarı Yıkamalı mı, Yıkanmamalı mı? Mantar, besleyici değeri sebebiyle artık mutfaklarımızda sıkça yer alıyor. Mantar konusunda sıkça yapılan bir hatadan söz etmek istiyoruz. Mantarı kullanmadan önce yıkarız. Oysa mantarın yıkanmaması gerekiyor. Gelin mantarın nasıl temizlenmesi gerektiğine bir göz atalım.

Mantarın kokusunu ve tadını yitirmemesi için en önemli kural mantarın yıkanmamasıdır. “Peki aldığım mantarı nasıl temizleyeceğim?” diye sorabilirsiniz. İlgili: Evde mantar tozu nasıl yapılır?

Aldığınız mantar kültür mantarı ise zaten çok kirli olmayacaktır. Mantarını ıslak bir bezle üzerini silebilirsiniz. Eğer bu şekilde temizlendiğine ikna olmuyorum derseniz, o zaman mantarın üzerinde bulunan ince zarı çıkarabilirsiniz. Bıçağın ucuyla mantarın üzerinde bulunan zarın rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Tabii bunu kültür mantarlarına uygulamanız daha kolay olacaktır.

Kullandığınız mantar, kültür mantarı değilse, o zaman daha kirli olacaktır. Bu durumda yıkamak şart oluyor. Ancak mantarın çok su çektiğini bilmeniz gerekiyor. Yıkamayı akan suyun altında seri bir şekilde yapmalı ve mantarı hemen bir süzgece koymalısınız. Kesinlikle su dolu bir kabın içinde bekletmeyin.

Yıkamanın ardından hemen kurulayın. Böylece su çekmesine engel olabilirsiniz. İlgili: Fırında mantarı kurutun, yıllarca saklayın

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın